Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Vo svojej dobe patrila pravdepodobne k najpoužívanejším nominálom. Bez preháňania možno povedať, že bola prvou bankovkou v našich peňaženkách a mnohokrát aj tou poslednou. S jej vznikom je spätý aj milý príbeh, ktorý snáď už všetci poznáme. Desaťkoruna československá, známa ako Dievčatá so šatkami či hnedá desaťkoruna, je dodnes v mnohých domácnostiach uchovaná ako milá pripomienka osobných a jedinečných spomienok.

Slávna 10 Kčs je známa ako Dievčatá so šatkami!

Oficiálne bola slávna desaťkoruna v platnosti od roku 1961 a zotrvala v nej až do roku 1988. Avšak jej príbeh sa začal odvíjať už o niekoľko rokov skôr, a to v roku 1958. Vtedy si známa slovenská maliarka Mária Medvecká, predstaviteľka slovenského realistického impresionizmu, vyhliadla vo svojej domovine, Tvrdošíne, dve malé dievčatká, ktoré sa mali stať predobrazom pre novo vznikajúci návrh desaťkorunovej bankovky.

Malé dievčatá, ktoré boli kamarátkami, mali v tom čase deväť a desať rokov. Volali sa Marta Lasmonová a Margita Mešková. Pózovanie pre nich bolo najprv hrou a zábavou, ktorá ich však po čase prestávala baviť a dievčatá sa skôr videli pri hrách so svojimi rovesníkmi. Aby pani Medvecká udržala ich pozornosť, snažila sa ich motivovať najrôznejšími dobrotami či občas aj nejakou korunkou.

Celkovo sa práca na kresbe nakoniec pretiahla na dlhé dva roky.

Mária Medvecká ich obraz preniesla na averznú stranu. Dievčatá na sebe mali šatky. Margita mala šatku na hlave a znázorňovala tak starú Oravu. Marta, ktorá bola v pionierskej šatke, zase predstavovala novú dobu. Zaujímavosťou, ktorú si málokto všimne je, že Marta na kresbe v ruke drží štetec s ktorým opeľuje kvety. Do pozadia maliarka umiestnila budovu továrne.

Pre reverznú stranu desaťkorunáčky bola navrhnutá kresba, ktorá poskytuje pohľad na Oravskú priehradu, ktorá bola domovom nielen umelkyne, ale aj oboch dievčat.

Bankovka nakoniec bola v obehu dlhých 27 rokov. V roku 1988 jej pomyselné „žezlo" prevzala desaťkoruna s podobizňou slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Bankovka však neskončila v tzv. prepadlisku dejín a dodnes je v mnohých domácnostiach uchovaná ako spomienka.

Replika 10 Kčs v 1 kg rýdzeho striebra

Slávna desaťkoruna sa dočkala svojho zvečnenia do 1 kg rýdzeho striebra!

Národná Pokladnica, ktorá vo svojom portfóliu ponúka krásnu kolekciu Zlaté československé bankovky, sa rozhodla urobiť svojim zákazníkom radosť. A teraz iba niekoľko z Vás má šancu získať 1 kg striebornú repliku slávnej bankovky. Replika sa pýši veľmi nízkou limitáciou - iba 59 ks pre celý svet. Na jej výrobu bolo použité rýdze striebro 999/1000 a razená bola v najvyššej kvalite.

Pre viac informácií o replike navštívte: Replika 10 Kčs v 1 kg rýdzeho striebra

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.