Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Kto by nepoznal epochálne dielo spisovateľa Jaroslava Haška, ktoré sa dočkalo celosvetového uznania a bolo preložené minimálne do 58 jazykov. Humoristický román líčiaci príhody vojaka Josefa Švejka počas 1. svetovej vojny je jednou z najznámejších českých kníh, ktorá je dodnes aktuálna pre svoj humor a zveličovanie. V ponuke Národnej Pokladnice je novinkou set exkluzívnych mincí, uctievajúci Haška a jeho veľkolepé dielo.

Jaroslav Hašek

Haškov Švejk, rovnako ako predchádzajúce diela, je písaný hovorovou češtinou a vyznačuje sa tým, že s humorom sa vyrovnáva s krutosťou vojny, s jej absurdnosťou a nezmyselnosťou.

V postave Švejka autor stvárnil človeka z ľudu, ktorý sa vlastným spôsobom vyrovnáva s obludnosťou vojny, so skostnatenými úradmi a pokryteckými velebníčkami. Svoje okolie dostáva svojou úprimnosťou, výrečnosťou a tým, že na všetkom hľadá pozitíva.

Román vznikal v rokoch 1921 až 1923 a je rozdelený do štyroch častí. Jednotlivé diely sa nazývajú V zázemí, Na fronte, Slávny výprask a Pokračovanie slávneho výprasku. Posledný diel však Hašek už, bohužiaľ, nestihol dokončiť. Jeho dokončenia sa ujal Karel Vaněk, ktorý potom ešte napísal piaty a šiesty diel.

S postavou Josefa Švejka sa u Haška stretávame ešte pred vznikom slávnej knihy „Osudy dobrého vojaka Švejka", a to v poviedkach, ktoré boli vydávané pod názvom Dobrý vojak Švejk a iné podivné historky.

Výnimočnosť literárnemu dielu pridali aj ilustrácie od Josefa Lady, ktorý bol Haškovým dlhoročným priateľom.

Prvotné reakcie na knihu boli síce rozporuplné, zlom však nastal, keď ju Ivan Olbracht v denníku Rudé právo označil za významné dielo a bratia Čapkovci na ňu spievali chválu. Vo svete sa do podvedomia ľudí dostala vďaka Maxovi Brodovi, ktorý okrem Haška preslávil napríklad aj Franza Kafku.

Dielo sa postupom času stalo natoľko obľúbené, že preniklo aj do sveta filmu či divadla. Pričom pravdepodobne najznámejšou adaptáciou je film z 50. rokov s Rudolfom Hrušínským v hlavnej úlohe. Kto by si však myslel, že Švejk ovplyvnil len českú produkciu, mýlil by sa, zaujímavé diela vznikli aj v Nemecku, Rakúsku, Británii či Poľsku. Navyše postavu Josefa Švejka, o ktorého „chytrosti" či „blbosti" sa dodnes polemizuje, pripomínajú vo svete sochy a pomníky.

Set mincí uctieva literárneho génia a jeho dielo

Jaroslav Hašek

O veľkoleposti a nadčasovosti románu a umu Jaroslava Haška nie je pochýb. Dielo je aktuálne aj dnes a má svojim čitateľom stále čo povedať, nielen v krajine vzniku. Postupom času sa z postavy Josefa Švejka stala akási figúrka, ktorá má údajne charakterizovať český národ. Však aj slovo „švejkovať" doslova zľudovelo a vyjadruje nespočetne veľa vlastností, podľa toho, ako sa na to kto pozerá. Pre niekoho je synonymom blbca, ktorý si z ničoho nič nerobí a len sa všetkému smeje, pre iných je to symbol bystrosti, ktorý vedie až k istému zamysleniu sa. Názor nech si každý urobí po prečítaní presláveného Haškovho románu.

My v Národnej Pokladnici sme si kultúrnym prínosom autora i jeho diela vedomí a na ich počesť sme nechali vytvoriť set dvoch mincí z rýdzeho striebra 999/1000, v ktorom každá z mincí váži dve unce, čo je 62,2 gramov. Obe mince sú vyrazené v najvyššej kvalite a každá sa pýši priemerom 50 mm. Samozrejmosťou je Certifikát autentickosti potvrdzujúci parametre mincí.

Pre viac informácií o sete mincí navštívte: MINCE HAŠEK A ŠVEJK

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.