Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Tak tu opäť po roku máme vianočný čas. Advent, ako dobu pred Štedrým dňom nazývame, je časom očakávania a nádeje, naplnený bohatými tradíciami. Jednou z takýchto obľúbených tradícií je aj zapaľovanie sviece na adventnom venci.

Čo nám advent symbolizuje?

Adventný veniec

Advent znamená „príchod", je obdobím, kedy očakávame narodenie Ježiša Krista. Pre prvých kresťanov bol zároveň časom pôstu a modlitieb. Advent sa tiahne celým decembrom, trvá štyri nedele do Vianoc.

Adventný veniec

Prvý adventný veniec sa objavil v roku 1839 v Nemecku. Vtedy luteránsky duchovný vytvoril na misii pre deti veniec z kolesa vozíka. Do neho umiestnil dvadsať malých červených sviečok a štyri veľké biele sviečky. Tie červené boli zapaľované vo všedné dni a tie biele iba v nedeľu.

Postupom času sa začal tvoriť z ihličnanov, ktoré boli celoročne zelené a symbolizoval večný život uprostred zimy. Veniec je symbolom ročného obdobia a sviečky na ňom pripomínajú, kto je Ježiš – svetlo celého ľudstva.

Vo vždyzelenom adventnom venci sú zasadené štyri sviečky, pričom každá z nich má svoj význam.

Aké sú sviečky na adventnom venci

Najčastejšie sa objavujú štyri sviečky na adventnom venci. Každú nedeľu sa zapaľuje jedna z nich. Svetlo z nich nám má pripomínať Ježiša Krista – svetlo, ktoré prišlo do nášho temného sveta. Sviečky sú rôzne farebné, záleží na tradícii.

Protestanti na svojich adventných vencoch uprednostňujú červené sviečky, pretože táto farba je farbou života a lásky. Katolíci zase preferujú fialovú farbu, ktorá symbolizuje obradnosť.

Málo známa vec je, že doprostred venca sa môže umiestniť ešte piata sviečka, ktorá sa zapaľuje na Štedrý deň na oslavu Ježišovho narodenia. Táto svieca má bielu farbu a predstavuje svetlo a čistotu, nazýva sa „Kristova sviečka".

Čo znamenajú štyri sviečky na adventnom venci?

Prvá sviečka na adventnom venci sa nazýva „Prorokova sviečka" a je fialovej farby, ktorá je znakom vznešenosti, pokánia a pôstu. Sviečka symbolizuje čakanie na príchod Mesiáša.

Druhá sviečka sa nazýva „Betlehemská sviečka", je tiež fialová a predstavuje príchod kráľa. Podľa legendy anjel predpovedal, že sa Mesiáš narodí v Betleheme, rodisku kráľa Dávida.

Tretia sviečka je sviečkou radosti a nazýva sa „Pastierska sviečka", je ružová a znamená radosť. Povesť rozpráva o tom, ako anjeli pastierom zvestovali príchod Ježiša.

Štvrtá sviečka sa nazýva „Anjelská sviečka", je fialová a predstavuje mier, ktorý prišiel Ježiš priniesť medzi ľudí, priviesť ich k Bohu a k sebe navzájom.

Zapáľte prvú adventnú sviečku v Národnej Pokladnici!

Teraz už viete, čo jednotlivé sviečky na adventnom venci znamenajú. Poďte sa preto s nami naladiť na vianočnú atmosféru k nášmu špeciálnemu adventnému vencu. Zapáľte u nás svoju prvú adventnú sviecu a očakávajte prekvapenie!

Svoju sviečku na adventnom venci zapáľte tu: Adventný veniec

Zapáľte každý týždeň sviečku a rozbalte adventnů zľavu!
Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.