Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Napriek tomu, že existovali pred mnohými storočiami a ich život bol na hony vzdialený tomu nášmu, pravdou zostáva, že položili základy nášho súčasného sveta. Práve v ich dobe sa zrodila literatúra, divadlo, maliarstvo, sochárstvo či architektúra. Vďaka nim dnes disponujeme vedomosťami a skúsenosťami, ktoré považujeme za samozrejmé.

Mayská civilizácia

Mayská civilizácia

Ríša Mayov sa rozprestierala v oblasti polostrova Yucatán v Mexiku. Išlo o civilizáciu, ktorá vynikala v astronómii a matematike a zanechala po sebe veľké množstvo veľkolepých stavieb. Zdrojom inšpirácie boli pre Mayov Olmékovia, civilizácia, od ktorej rôzne národy vrátane Mayov prevzali kultúrne a náboženské rysy, číselnú sústavu či kalendár.

Dôležitým bodom v živote Mayov bolo náboženstvo, keďže verili vo viacerých bohov. V ich životoch hrali dôležitú úlohu obrady a rituály, ktoré boli mnohokrát veľmi kruté a boli vykonávané za účelom naklonenia si priazne bohov.

Dôvod, prečo sa nakoniec Mayská ríša rozpadla, nie je známy. Opäť, ako u všetkých civilizácií, sa hovorí o prírodnej katastrofe či vojne, avšak pravý dôvod nám stále zostáva zahalený.

Tikal – symbol mayskej civilizácie

Zaniknuté mesto, rozprestierajúce sa na území Guatemaly, pravdepodobne ako prvý Európan uvidel františkánsky brat Andrés de Avendaño v roku 1696.

Tikal reprezentuje starú mayskú kultúru, vznikol medzi rokmi 800 – 600 pred Kr. a osídlený bol zhruba 1800 rokov. Je natoľko populárny, že obrázky jeho strmých pyramíd sa objavujú na knižných obálkach či bankovkách.

Aztécka civilizácia

Civilizáciou, obývajúcou Mexiko v dobe predkolumbovskej, okolo 10. storočia n. l., boli Aztékovia. Nielen udatní bojovníci, ale aj poľnohospodári a remeselníci, ktorí svoju kultúru postavili na kultúre Toltékov a Mayov, svet ohromili stavbou rozsiahlych architektonických komplexov a mohutných sôch. Však aj ich hlavné mesto Tenochtitlán bolo označované za najkrajšie mesto na svete. Mesto bolo rozdelené do štyroch častí, ktoré boli uprostred spojené posvätnou zónou. Okrem obytných častí boli v meste chrámy, ihriská, rozsiahle záhrady či termálne kúpele.

Aztécka civilizácia sa dostala do problémov počas 16. storočia a neskôr bola dobytá Španielom Hernánom Cortésom.

Aztécky slnečný kameň

Slnečný disk podľa aztéckej mytológie zobrazuje päť po sebe idúcich svetov Slnka. Centrálny obraz čadičovej sochy zobrazuje buď boha slnka Tonatiuh alebo boha zeme Tlaltecuhtli. Bohato vyrezávaný kameň bol kedysi súčasťou architektonického komplexu Temple Mayor a meria v priemere 3,58 metra, je silný 98 centimetrov a váži 25 ton.
Jedná sa o najslávnejšiu starovekú mexickú sochu, objavenú v decembri roku 1790 v Mexico City.

Staroveké Grécko

SStaroveké Grécko

Prvá grécka civilizácia vznikla na Kréte, ktorá bola svojou výhodnou polohou predurčená na obchod a s tým súvisiacimi kontaktmi s Blízkym východom, Malou Áziou a Egyptom. Tunajšia civilizácia sa nazývala minojská, podľa legendárneho knósskeho kráľa Minoa.

Minojci budovali svoje mestá a paláce zdobené sochami a nástennými maľbami. Najznámejším palácom bol Knóssos, ktorý bol hospodárskym centrom rozsiahlej oblasti.

O príčinách zániku civilizácie sa dodnes vedú diskusie, jedným z variantov bol výbuch sopky na ostrove Théra (Santorini), od tohto variantu sa však postupne ustupuje a na svetlo vstupuje teória, že zánik minojskej civilizácie bol zapríčinený postupným infiltrovaním Achájcov, nositeľov mykénskej kultúry.

Bohyňa Aténa

Aténa patrila k obľúbeným deťom najvyššieho boha Dia. Podľa legendy vzišla z Diovej hlavy už ako dospelá a v brnení. V gréckom náboženstve bola ochrankyňou miest, bohyňou vojny, remesiel a rozumu. Najčastejšie bola zobrazovaná ako vznešená žena vyzbrojená štítom a kopijou, v dlhom rúchu a v chocholatej prilbe.

Aténa je patrónkou veľkých miest, ako sú Atény. Podľa povesti sa ňou stala po tom, čo mestu darovala olivovník, ktorý bol pre obyvateľov oveľa cennejší ako Poseidonov kôň, a nad Poseidonom tak vyhrala. Na oplátku ľudia postavili Aténe v centre mesta akropolu zvanú Parthenón.

Spoznajte staroveké kultúry prostredníctvom kalendára na rok 2024!

Nástenný kalendár s bankovkami

Máte radi históriu alebo ste nadšenec do numizmatiky, poprípade oboch? Ak áno, tak máte teraz skvelú možnosť si zaobstarať veľký nástenný kalendár pre rok 2024! Môžete ním obdarovať seba alebo niekoho blízkeho.

A čo v ňom nájdete? Kalendár je venovaný starovekým kultúram, teda každý mesiac spoznáte inú starovekú kultúru, ktorá sa nezmazateľne zapísala do dejín našej Zeme. Hlavnou pridanou hodnotou kalendára je, že každému mesiacu v roku vládne bankovka, ktorá odkazuje zakaždým k inej starovekej kultúre. Postupom roka sa tak zoznámite s 12 bankovkami.

Zaujímať vás určite bude aj skutočnosť, že sa jedná o obežné bankovky, ktoré sa však nikdy nedostali do obehu a sú tak v prvotriednej kvalite.

A načo sa môžete tešiť? Prezradíme, že januárovou bankovkou je 1 peso z Mexika s motívom Aztéckeho slnečného kameňa, marcovou je grécka 100 drachma oslavujúca bohyňu Aténu či augustovou je guatemalský ¼ quetzal, ktorý zdobí chrámový komplex Tikal.

Pre viac informácií o kalendári navštívte: KALENDÁR S BANKOVKAMI PRE ROK 2024

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.