Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Myšiak Mickey (Mickey Mouse) je najobľúbenejšia postava animovaných filmov Walta Disneyho, ktorá má dokonca svoju hviezdu na legendárnom chodníku slávy v Hollywoode. Jedná sa o postavičku, ktorá počas svojej existencie prešla vzhľadovým a charakterovým vývojom a stala sa celosvetovým fenoménom a symbolom spoločnosti Disney.

Čo predchádzalo vzniku Myšiaka Mickeyho?

Walt Disney

Na začiatku všetkého bola túžba jedného muža menom Walt Disney premeniť svoje sny na skutočnosť. Walt Disney započal svoju úplne prvú sériu animovaných filmov v roku 1927 postavou Oswalda, šťastného králika, vďaka ktorému vstúpil do sveta kreslených filmov a zábavného priemyslu. Bohužiaľ, po čase došlo medzi producentom seriálu Charlesom Mintzom a Waltom Disneyom k jednaniu, z ktorého plynuli pre Walta nielen nevýhodné finančné podmienky, ale Walt počas neho zistil, že všetky autorské práva na figúrku králika patria distribučnej firme Universal.

V čase, keď sa dokončovali posledné diely králika Oswalda, začal Walt Disney pracovať spoločne s Ubom Iwerksom na prvých podobách novej postavičky. Jej predlohou údajne mali byť myši z garáže, kde sídlilo štúdio. Walt myšiaka najprv pomenoval Mortimer, avšak toto meno sa vraj nepozdávalo Waltovej manželke, a tak bol myšiak pokrstený menom Mickey.

Kto je Myšiak Mickey?

Walt Disney stvoril s Ubom Iwerksom Myšiaka Mickeyho, čo je antropomorfná myš s typickými veľkými čiernymi ušami, ktorá najradšej nosí krátke červené nohavice s gombíkmi a veľké žlté topánky. Myšiak sa prvýkrát objavil v animovanom filme v roku 1928 v čiernobielom obraze. Postupom času jeho postava zaznamenala prechod od nemých filmov až k animácii, kde pribudol synchronizovaný zvuk.

Mickey priniesol Waltovi Disneymu slávu

Hviezda Mickey Mouse na chodníku slávy

Prvý zvukový film pod značkou Walt Disney niesol názov Steamboat Willie a hlas myšiakovi v ňom prepožičal sám Walt Disney. Film zaznamenal obrovský úspech a pre spoločnosť Disney to bol začiatok neutíchajúcej slávy v animovanej tvorbe. Symbolom spoločnosti sa stal Myšiak Mickey, ktorého postava si postupom času prešla vývojom, rovnako ako jeho animácia a umelecká forma. Mickey sa doslova stal ikonou globálnej zábavy.

Roztomilý myšiak počas svojej existencie vystriedal množstvo kostýmov a objavil sa v mnohých príbehoch a krátkych filmoch, kde zažíval najrôznejšie dobrodružstvá. Jeho popularita začala stúpať v 30. rokoch minulého storočia. S ňou však prišiel aj tlak verejnosti na vzhľad a správanie animovanej postavy, a tak sa z Mickeyho stala menej vzdorovitá, uhladenejšia, detskejšia a nežnejšia myš.

Celosvetovo známy symbol

Vďaka televízii, reklamným predmetom, Disneylandu a iných sa v 50. rokoch minulého storočia stal z Myšiaka Mickeyho celosvetový fenomén a symbol, ktorý rozpoznávali ľudia bez rozdielu veku, pohlavia či národnosti, a ktorý pretrváva dodnes.

Oslávte 100. výročie pamätnou mincou s Myšákom Mickeym

Oslávte 100. výročie pamätnou mincou s Myšákom Mickeym

Spoločnosť Disney si v tomto roku pripomína 100. výročie od svojho vzniku. Po celom svete dochádza k pripomienkovým akciám, ktoré zaisťujú zábavu malým aj veľkým.

V rámci tohto mimoriadneho a neopakujúceho sa jubilea vznikla v spolupráci s Disney oficiálna minca, ktorá na svojom reverze nesie podobizeň legendárneho Myšiaka Mickeyho a na svojom averze znak Barbadosu, ako emitenta mince.

Pamätná minca je zušľachtená striebrom a pýši sa priemerom 34 mm a hmotnosťou 14,44 gramov. Jedná sa o mincu v limitovanej edícii, ktorá poteší dospelých aj detských zberateľov.

Pre viac informácií o minci navštívte: Pamätná minca Myšiak Mickey

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.