Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Knižný príbeh, ktorý sa dočkal mnohých spracovaní, sa stal hneď po Biblii najčítanejšou knihou 20. storočia. Reč je o Pánovi prsteňov. Dielo J. R. R. Tolkienovi prinieslo slávu a uznanie. Milióny čitateľov na celom svete tak dodnes môžu obdivovať mýtický svet, ktorý Tolkien stvoril. Svet, pri ktorého tvorbe sa nechal inšpirovať dávnymi príbehmi a v ktorom ako milovník jazyka vytvoril vlastnú reč. Jeho tvorba sa tiež stala inšpiráciou pre ďalších autorov.

Prsteň, ktorý vládne všetkým

Prsteň, ktorý vládne všetkým

Na začiatku bolo celkom devätnásť prsteňov. Tri z nich boli pre vládcov Elfov, sedem pre trpaslíkov, deväť dostali ľudia. Nad nimi však bol ešte jeden, ktorý vládol všetkým. Bol vytvorený temným pánom Sauronom v krajine Mordoru, v hore Osudu preto, aby mohol ovládnuť celú Stredozem. Aby prsteň mohol byť najmocnejší, vložil doň Sauron časť svojej „duše". Potom prišla Vojna národov, kde proti sebe stál slobodný svet a krajina Mordoru so svojimi spojencami. V krvavej vojne bol Sauron porazený a prsteňa sa zmocnil Isildur, čím Saurona pripravil o veľkú časť moci a hmotné telo.

Po Isildurovej smrti sa prsteň „stratil“, zostal ležať na dne rieky Anduiny, kde ho po mnohých rokoch našiel počas rybárčenia hobit Déagol so svojím priateľom Sméagolom. Keď Déagol prsteň vylovil, zmocnila sa Sméagola túžba prsteň vlastniť a svojho priateľa zabil. Potom bol prsteň u Sméagola, ktorého postupne menil aj vnútorne, aj fyzicky. A z predtým obľúbeného člena bohatej hobitej rodiny sa stal vyvrheľ, ktorému sa začalo hovoriť Glum.

Po viac ako 500 rokoch Glum prsteň stratil a v jaskyni v Hmlistých horách ho našiel hobit Bilbo Bublík. S ním prsteň zostal ďalších 60 rokov, prsteň Bilbovi predlžoval život a on mu doslova prepadol, nosil ho neustále pri sebe. Až v deň jeho 111. narodenín, po Gandalfovej výzve, ho prenechal svojmu dedičovi Frodovi. Potom navždy odišiel z Kraja.

Gandalf potom Frodovi kládol na srdce, aby prsteň uschoval a nikomu o ňom nehovoril. Mal totiž podozrenie, že ide o Vládnuci prsteň. Svoju domnienku si však potreboval najskôr potvrdiť. Odišiel a roky medzitým plynuli. Postupom času sa v Kraji, kde Frodo býval, začali objavovať sliediči. Táto skutočnosť Gandalfa znepokojovala, a tak sa rozhodol podrobiť prsteň testu. Ten odkryl verše po obvode prsteňa a preukázal, že ide o Vládnuci prsteň.

Keď bol pôvod prsteňa odhalený, rozhodol sa Frodo odcestovať z Kraja. Neodcestoval však sám, spolu s ním sa na cestu vydali aj jeho priatelia, ktorých misiou sa stalo zničenie prsteňa v Hore osudu, ako jedinom mieste, kde mohol byť prsteň zničený.

Cestou Spoločenstvo prsteňa, ako sa skupina reprezentujúca slobodné národy Stredozeme nazývala, zažívalo najrôznejšie nástrahy. Keď sa Spoločenstvo rozpadlo, putovali k Hore osudu iba Frodo so svojim najlepším priateľom Samom. Na ich púti ich však dohnal Glum, ktorý sa chcel prsteňa zmocniť. Hobitom ľstivo sľúbil, že ich dovedie do Mordoru, avšak namiesto toho ich priviedol do brlohu pavúčice Oduly, ktorá Froda bodla. Našťastie však bol iba paralyzovaný, a tak mohol so Samom pokračovať na ceste k puklinám Hory osudu. Vnútri Hory osudu sa znova stretli s Glumom, ktorý Frodovi odhryzol prst a zmocnil sa toľko chceného prsteňa. Potom sa medzi obomi nositeľmi prsteňa strhla naťahovačka o prsteň, ktorá vyústila v situáciu, kedy Glum spadol aj s prsteňom do bublajúcej magmy. Tým bol osud nielen Gluma, ale hlavne prsteňa spečatený.

Miláčik na pamätnej minci

Sada Pán prsteňov - Oficiálna minca a strieborná knižná záložka

Sága Pán prsteňov sa dočkala mnohých spracovaní, toho numizmatického nevynímajúc. Teraz aj vy môžete vlastniť svojho „miláčika", a to ako oficiálnu mincu zušľachtenú rýdzim striebrom 999/1000 a parciálne tiež rýdzim zlatom 999/1000.

K minci je tiež oficiálna knižná záložka z rýdzeho striebra 999/1000, kde je opäť ústredným motívom reverznej strany prsteň.

Sada numizmatov urobí radosť nielen milovníkom numizmatiky, ale aj fanúšikom Pána prsteňov.

Pre viac informácií o sade s motívmi z Pána prsteňov navštívte: PÁN PRSTEŇOV

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.