Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Do dejín vstúpil ako najstarší a najdlhšie čakajúci následník trónu. Na svoj korunovačný deň čakal mnoho rokov. Mnohí tvrdili, že sa ho možno ani nedočká. Mýlili sa, dnes 6. mája prebehne slávnostná korunovácia kráľa Karola III., ktorý po viac ako 70 rokoch nahradí na britskom tróne svoju matku a kráľovnú Alžbetu II. Národná Pokladnica pre túto mimoriadnu príležitosť pripravila medailu, ktorá s úctou symbolizuje odovzdanie vlády a nástup nového panovníka.

Kto je Karol III.?

Rodinný portrét kráľovskej rodiny

Novým panovníkom Veľkej Británie sa stáva kráľ Karol III., ktorého slovenská verejnosť pozná ako Charlesa, princa z Walesu. Kráľom sa stáva vo veku 73 rokov, kedy na trón sadá po najdlhšie vládnucej panovníčke Alžbete II., ktorá zomrela 8. septembra 2022.

Princ Karol (angl. Charles) sa narodil ako Karol Filip Artur Juraj 14. novembra 1948 v Buckinghamskom paláci. Jeho rodičmi boli kráľovná Alžbeta II. a princ Filip, vojvoda z Edinburghu. Keď mal štyri roky, stala sa jeho matka kráľovnou, čo malému Karolovi určilo aj jeho budúce smerovanie.

V porovnaní so svojimi predchodcami nemal súkromných učiteľov a navštevoval školu, čím sa stal prvým následníkom, ktorý bol takto vzdelávaný. Navštevoval Hill House v západnom Londýne, Cheam Preparatory School v Berkshire a Gordonstoun vo východnom Škótsku.

Po maturite nastúpil na vysokú školu Trinity College v Cambridge, kde najskôr študoval archeológiu a antropológiu a neskôr prešiel na históriu. V druhom ročníku navštevoval Aberystwythskú univerzitu, kde sa jeden semester venoval waleskému jazyku a dejinám. V roku 1970 na univerzite v Cambridge získal titul BA (Bachelor of Arts), čím sa stal prvým britským následníkom trónu s vysokoškolským titulom. Neskôr mu univerzita udelila titul MA (Master of Arts).

Po ukončení štúdií odišiel do armády, kde úspešne absolvoval výsadkársky výcvik a získal licenciu na pilotovanie vrtuľníka.

Rodinný život

Princ Charles a princezná Diana

Následník trónu sa prvýkrát oženil 29. júla 1981 v katedrále sv. Pavla v Londýne. Jeho vyvolenou sa stala lady Diana Spencerová, ktorú celý svet pozná ako „Princeznú ľudských sŕdc".

Karol a Diana na svet priviedli dvoch synov, princa Williama, ktorý sa narodil v roku 1982 a princa Harryho, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1984.

Manželstvo, žiaľ, nebolo šťastné, sprevádzalo ho množstvo škandálov a v roku 1996 skončilo rozvodom. Karolova popularita v porovnaní s Dianou bohužiaľ nebola značná. Tento mediálny boj bol zavŕšený v roku 1997, kedy Diana tragicky zomrela. Až postupom rokov, vďaka svojim aktivitám a dalo by sa povedať, že aj vďaka synom, sa mu opäť dostalo uznania ľudu.

Jeho druhou manželkou sa stala v roku 2005 dlhoročná láska a milenka Camilla Parker-Bowlesová.

Dlho očakávaná korunovácia

Karol sa stal panovníkom Spojeného kráľovstva a 14-tich ďalších krajín sveta hneď po smrti svojej matky v septembri 2022. Avšak k oficiálnej korunovácii dochádza až teraz, 6. mája 2023 v Londýne.

Asi málo je známa informácia, že si princ mohol vybrať svoje kráľovské meno, teda jedno zo svojich štyroch. Zvolil si Charlesa alebo slovensky Karola. Nový titul čaká aj na ďalších rodinných príslušníkov, z ktorých vymenujme aspoň jeho manželku, ktorá bude po novom užívať titul kráľovná manželka.

Priebeh korunovácie

Slávnostná ceremónia začne túto sobotu 6.5.2023 o 6.00 hod. britského času, keď sa sprievod vydá z Buckinghamského paláca do Westminsterského opátstva. Karol so svojou manželkou pôjde v luxusnom kočiari. Samotná korunovácia Karola a Camilly začne o 11.00 hod. britského času v priestoroch opátstva. Bohoslužbu povedie arcibiskup z Canterbury. Po nej sa kráľovský pár opäť presunie do Buckinghamského paláca, kde sa za sprievodu ostatných členov kráľovskej rodiny objaví na balkóne, aby slávnostne zakončil túto veľkolepú udalosť.

Pamätnú medailu venovanú slávnostnej korunovácii môžete získať iba v Národnej Pokladnici!

Korunovácia kráľa Karola III. - sada pamätných medailí zušlachtených rýdzim striebrom

My v Národnej Pokladnici si uvedomujeme jedinečnosť nastávajúceho historického okamihu, ktorý je zásadný nielen pre britský ľud. Princ Karol (ang. Charles) je známy aj na Slovensku a v minulosti našu vlasť aj niekoľkokrát navštívil. Do povedomia sa dostal aj vďaka svojmu prívlastku „dažďový princ", ktorý získal v Bystrici, kde v čase jeho návštevy veľa pršalo.

Pamätná medaila v kvalite Antique Finish s priemerom 50 mm na svojej averznej strane vyobrazuje portrét kráľovnej Alžbety II. a následníka trónu Karola III. Oba portréty sú rozdelené žezlom a korunou svätého Eduarda. Medaila symbolicky vyjadruje odovzdanie moci. V okruží je zvečnené kráľovo meno a dátum korunovácie. Reverznej strane dominuje znak Spojeného kráľovstva.

Spoločne s medailou je v rámci setu dodávaná aj pamätná medaila Karolovej matky, kráľovnej Alžbety II., ktorá tematicky predchádza medailu s Karolom III. a vzdáva hold panovníkovej matke a jej dlhoročnej vláde.

Pre viac informácií o oboch medailách navštívte: PAMÄTNÁ MEDAILA KAROL III.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.