Počiatky našej meny
História československej meny sa začala písať v roku 1919, niekoľko mesiacov po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie. V čase, keď novovzniknutý štát stál pred množstvom výziev, medzi ktorými bolo tiež treba oddeliť československú menu od meny bývalého Rakúsko-Uhorska. Cieľom bolo predovšetkým zabrániť nekontrolovateľnej inflácii, ktorá by rozvrátila celý peňažný obeh. S plánom menovej odluky a výmeny peňazí prišiel vtedajší minister financií Alois Rašín.
Spočiatku sa tiež zdalo, že sa nová mena nebude volať „koruna“, pretože tento názov meny už v monarchii existoval a bol symbolom Rakúsko-Uhorska, od ktorého sa chceli naši zákonodarcovia dištancovať. A tak padali návrhy ako československý lev, sokol, kaňa, frank či toliar. Osud však chcel, že ostal názov koruna.
Prvé platidlá boli vydané v apríli 1919, avšak kvôli absencii štátnej tlačiarne sa spočiatku tlačili v Rakúsku, USA či domácich obchodných tlačiarňach. Až na výnimky bola kvalita prvých peňazí zlá a veľmi skoro dochádzalo k ich falšovaniu. K zásadnej zmene došlo až v roku 1928, keď Národná banka Československá otvorila Tlačiareň bankoviek, ktorá v priebehu času získala množstvo ocenení a uznaní.
Za dizajnom československých bankoviek boli takí majstri ako Alfons Mucha, Max Švabinský či Albín Brunovský.
Výroba bankoviek, alebo nie je papier ako papier
Výroba papierových peňazí v priebehu rokov prešla množstvom zmien, a to hlavne z dôvodu zabránenia ich ľahkému falšovaniu. Ako už názov napovedá, sú vyrobené z papiera, ale nie len tak hocijakého. Ide o špeciálny bankový papier, ktorý je zmesou vlákien bavlny, konope a ľanu. Ide o pevný a pružný papier, ktorý navyše býva zabezpečený ochrannými prvkami.
V podstate zrod bankovky je náročným a doslova umeleckým procesom. Dejiny nám dokazujú, že to bol mnohokrát proces meniaci sa doslova za pochodu. V dnešnej dobe najprv vzniká námet, potom prichádza na rad technická zložka, čo je farba, rozmer, ochranné prvky, a až potom vzniká konkrétny výtvarný návrh. Československé bankovky sa môžu chváliť svojou tradičnou a výtvarnou hodnotou, ktorá bola potvrdená radom svetových uznaní.
Legendárna stokorunová bankovka z roku 1961
Príbeh legendárnej československej stokoruny sa začal písať v roku 1959, keď sa ministerstvo financií po dlhých peripetiách rozhodlo vypísať novú súťaž na návrh stokorunovej bankovky. V zadaní námetu bolo uvedené, že na lícnej strane bankovky by sa mal objaviť figurálny obraz roľníkov a robotníkov v oslobodenom štáte budujúci socializmus. Rubová strana mala zobrazovať pohľad na Prahu či niektoré priemyselné mesto.
Nakoniec do súťaže dorazilo 38 návrhov, pričom žiadny z nich nebol porotou vyhlásený za víťazný. A tak sa s výberom obrátila na verejnosť, ktorú najviac oslovil námet pána Heřmana.
Heřmanova stokorunová bankovka sa začala tlačiť v roku 1961, do obehu sa dostala nasledujúci rok a vydržala v ňom až do augusta 1993, čím sa stala najdlhšie platnou bankovkou, ktorá bola nemým svedkom mnohých historických a prelomových udalostí.
Modelom pre obraz družstevníčky so šatkou, nesúcou v podpazuší snop obilia, bola manželka pána Heřmana, ktorá mala v čase kresby 32 rokov. Meno muža, ktorý navždy vtlačil tvár hutníkovi, bohužiaľ, nie je nikde oficiálne uvedené. Zaujímavosťou však určite je, že pôvodne mala byť bankovka hnedej farby, tá však bola na poslednú chvíľu zmenená na zelenú.
„Heřmanka“, ako sa ľudovo bankovke hovorí, získala množstvo verejných uznaní a britské múzeum Thomas Hockenhull ju v rebríčku najlepších bankoviek sveta zaradil na štvrté miesto.
Legendárna stokoruna sa dočkala večného a unikátneho spracovania
My v Národnej Pokladnici sme si vedomí odkazu našej meny a sme hrdí na jej umeleckú hodnotu, s ktorou vo svete získala množstvo ocenení. A preto sme sa rozhodli ju uctiť nielen prostredníctvom kolekcie Zlatých československých bankoviek, ale ako novinku Vám prinášame príležitosť získať detailne prepracovanú medailu legendárnej stokorunovej bankovky v kvalite Antique Finish.
Medaila stvárňuje našu najdlhšie platnú bankovku, ktorá si získala srdce verejnosti. Môže sa pýšiť nielen svojim stvárnením, ale aj veľmi nízkou limitáciou a zušľachtením z rýdzeho striebra 999/1000.
Pre viac informácií o medaile navštívte: Legendárna stokoruna v Antique Finish