Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Čo je šťastie? „Muška iba zlatá!" – hovorí sa v známom filme Škola základ života, kde sa žiaci snažia predniesť báseň Adolfa Heyduka. Úryvok sa stal doslova zľudoveným, pritom šťastie je v podstate to, čo celý svoj život hľadáme, pričom pre každého z nás znamená niečo iné. Jedno však máme v tomto ohľade spoločné, všetci si to naše šťastie chceme tzv. „poistiť". Na to nám okrem iného slúžia mince, ktoré sú odpradávna spojené s osudom a šťastím. Pokiaľ aj Vy patríte medzi tých z nás, ktorí si svoje šťastie chcú tzv. „pozichrovať", určite Vás nadchne Kalendár šťastia, ktorý je plný mincí šťastia z celého sveta!

Mince ako symbol šťastia a prosperity

Mince ako symbol šťastia a prosperity

Všetci ľudia naprieč svetom túžia po šťastí. Na to, aby si ho pritiahli do života alebo si ho udržali, už mnoho rokov využívajú talizmany či symboly, ktoré mnohokrát dokážu ovplyvniť naše podvedomie. To, do akej miery je to možné, je stále otázkou skúmania. Niektoré symboly sú nám veľmi blízke, iné úplne cudzie. Odpradávna sú jedným zo šťastných symbolov mince. Veď nájsť mincu aj u nás znamená bohatstvo.

Mince šťastia sa vždy tešili veľkej obľube v Ázii, obzvlášť v Číne, kde vždy boli dôležitým talizmanom a symbolom bohatstva a prosperity. Ich výzor je neobvyklý, majú okrúhly tvar so stredovým štvorcovým otvorom. Pričom podľa Feng Shui okrúhly tvar reprezentuje nebo a štvorec zem. Kombinácia energií oboch týchto veličín prináša bohatstvo a prosperitu. Mince sú potom následne v určitom počte (každý počet má svoj význam) zväzované červenou stuhou, ktorá pridáva minciam silnú energiu.

Iný kraj, iná minca šťastia

Napríklad v Nemecku je určite mincou šťastia číslo jedna Pfennig, konkrétne 1 Pfennig so značkou mincovne "G", čo je prvé písmeno v nemeckom slovíčku Glück (šťastie). Minca bola pôvodne potiahnutá meďou, čo podľa ľudovej viery znamenalo, že ruší zlé energie a podporuje schopnosť lásky. V dnešnej dobe má minca priniesť obdarovanému hlavne dostatok financií.

Siahodlhou tradíciou v Írsku sa môže chváliť 1 Penny. V skorších časoch sa obvykle obchody potvrdzovali podaním ruky a kupujúci po zaplatení dostal od predávajúceho späť penny. Tento rituál mal obom priniesť šťastie a prosperitu. Pokiaľ by však rituál nedodržali, mohlo ich postihnúť veľké nešťastie.

O kúsok ďalej v Spojenom kráľovstve je za symbol šťastia považovaná šesťpencová minca. Tá síce bola stiahnutá z obehu už v roku 1980, napriek tomu si však do dnešných dní zachováva svoju symboliku šťastia. Jej reverz bol niekoľkokrát menený, posledná verzia prišla v roku 1953. Rub týchto mincí nesie kvetinový vzor, ktorý sa skladá z ruže, bodliaka, trojlístka a póru, ktorý predstavujú štyri Domáce národy (Anglicko, Severné Írsko, Škótsko a Wales). Minca je každoročne v období Vianoc zapekaná do vianočných pudingov po celom kráľovstve a svojmu nálezcovi sľubuje šťastie na nasledujúci rok.

Keď sa pozrieme do ďalekých krajín, napríklad do Uruguaja, objavíme tu mincu, ktorá sa nazýva 5 nuevos pesos a jej ústredným motívom je „Sol de Mayo“. Minca má väzbu k máju roku 1810, kedy prebehla revolúcia, ktorá pre uruguajský ľud znamenala nezávislosť od Španielska. Legenda hovorí, že keď bola vyhlásená nová vláda, slnko prerazilo mraky a rozžiarilo oblohu, čo bolo považované za dobré znamenie.

Za poslednou mincou šťastia sa pre tentoraz vydáme do Mjanmarska, jedná sa o mincu 25 Pyas, ktorá na svojom reverze nesie vyobrazenie rastliny ryže. Ryža je totiž plodinou, ktorá hrá dôležitú úlohu v kultúre a strave Aziatov. Symbolizuje plodnosť, hojnosť detí a šťastie. Jedno tunajšie príslovie hovorí: „Ak chceš byť hodinu šťastný, opi sa. Ak chceš byť jeden deň šťastný, ožeň sa. Ak chceš byť šťastný po celý život, jedz každý deň ryžu."

Minca šťastia pre každý mesiac v roku

Mince ako symbol šťastia a prosperity

Teraz viete, že symbolov šťastia je na svete neúrekom. Dá sa povedať, čo kraj, to iný symbol šťastia. Niektoré sú nám dôverne známe a blízke, s inými sa ešte len stretávame. Podstatou všetkých je však hlboká viera ľudí v ich moc, ktorá môže vyústiť do toľko chceného zázraku.

Kalendár s mincemi šťastia 2023

Pokiaľ si aj Vy chcete svoje šťastie do nového roku 2023 radšej „poistiť" a k tomu nadobudnúť nové znalosti o najrôznejších symboloch šťastia naprieč celým svetom, máme pre Vás skvelý tip!  V Národnej Pokladnici máme už teraz pre našich milých zákazníkov pripravený Kalendár šťastia 2023, ktorý obsahuje 12 šťastných mincí z celého sveta.
Veríme, že mince šťastia obsiahnuté v kalendári Vám na každý mesiac v roku zaistia šťastie, ktorého podobu si nosíte v srdci. A rok 2023 sa tak pre Vás stane rokom hojnosti a blahobytu!

Pre viac informácií, ako získať mince šťastia, navštívte: Kalendár šťastia 2023

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.