Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Deň 8. september 2022 sa navždy zapíše smútočným písmom nielen do britských dejín, ale do histórie celého sveta. V  ten deň totiž opustila náš svet najdlhšie vládnuca panovníčka sveta, kráľovná Alžbeta II. Žena, ktorá celý svoj život zasvätila rodine a svojej krajine. Bola symbolom, ktorý predstavoval pre mnohých pevný bod v rýchlo sa meniacom svete. K jedným z najvýznamnejších okamihov jej života bez sporu patrila korunovácia, ktorá sa dočkala svojho zvečnenia na minci zušľachtenej Fairmined zlatom.

Dievča, ktoré sa nemalo stať kráľovnou

Elizabeth Alexandra Mary

Elizabeth Alexandra Mary sa narodila na jar 21. apríla 1926 v Mayfair ako prvorodená dcéra vojvodu a vojvodkyne z Yorku. Pochádzala z dynastie Windsorovcov, ktorej zakladateľom bol jej starý otec, kráľ Juraj V., ktorý tak svoj rod nazval v roku 1917.
Spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že by sa Alžbeta mala niekedy stať kráľovnou. Osud však mal iné plány. V roku 1936 starší brat jej otca, kráľ Eduard VIII. na svoju funkciu abdikoval. Dôvodom bola jeho láska k rozvedenej Američanke Wallis Simpsonovej, ktorú vtedajšia doba nepodporovala. Jeho nástupcom sa tak stal Alžbetin otec Albert, ktorý síce po korune nikdy netúžil, avšak svojich povinností sa so cťou zhostil a do dejín vstúpil ako kráľ Juraj VI.

Láska ako z rozprávky

Alžbeta II. svoju veľkú lásku a neskoršieho manžela, princa Philipa, spoznala už v ranej mladosti. Philip bol potomok gréckej a dánskej kráľovskej rodiny a s Alžbetou ho spájal vzdialený príbuzenský vzťah. Mladí ľudia sa stretli na rodinnej spoločenskej akcii, Alžbeta mala iba trinásť rokov, Philip osemnásť.
Vzájomné očarenie bolo natoľko silné, že si vydržali vymieňať listy po celú dobu vojny. Po jej skončení sa Philip vzdal gréckeho a dánskeho titulu, prijal britské občianstvo a v roku 1946 požiadal kráľa Juraja VI. o Alžbetinu ruku. Kráľ súhlasil s jedinou podmienkou, že najprv musí Alžbeta dovŕšiť dvadsaťjeden rokov. Tak sa stalo v apríli 1947 a ešte v tom istom roku, 20. novembra 1947, prebehla svadba, ktorá pre mnohých znamenala istý záblesk novej doby. Páru sa počas ich zväzku narodili štyri deti – Charles, princ z Walesu (v súčasnosti kráľ Karol III.), princezná Anna, Andrew, vojvoda z Yorku a Edward, gróf z Wessexu.

Rodinný život a povinnosť krajine

Kráľovná Alžběta II.

V prvých rokoch po svadbe sa Alžbeta venovala hlavne rodine a nejaký čas tiež trávila so svojím manželom na Malte, kde Philip slúžil ako námorný dôstojník. Avšak neskôr, kvôli zhoršujúcemu sa zdraviu svojho milovaného otca, začala preberať čoraz viac protokolárnych povinností, prevažne zahraničných ciest.
V roku 1952 sa vydala so svojím manželom na zahraničnú cestu do Austrálie a na Nový Zéland, s plánovanou zastávkou v Keni. Tam manželov 6. februára zastihla tragická správa o kráľovom skone. Pár ihneď svoju cestu prerušil a vrátil sa do Spojeného kráľovstva, kde sa Alžbeta ujala svojich povinností. Korunovácia prebehla 2. júna 1953 a stala sa veľkou spoločenskou udalosťou, ktorá bola vysielaná do celého sveta.

Životné výzvy a jubileá

Alžbetin život bol vystavený mnohým výzvam. Počas jej vlády sa rozpadla koloniálna sústava a vzniklo britské Spoločenstvo národov, známe ako Commonwealth. Prebehlo mnoho zlomových historických udalostí, ktorých bola svedkom. Čelila rodinným škandálom aj nedôvere v monarchiu. To všetko však ustála so cťou a gráciou sebe vlastnou. Jej zmysel pre povinnosť a disciplinovanosť bol zreteľný.
V roku 2015 prekonala v dĺžke vládnutia svoju praprababičku Viktóriu a stala sa tak najdlhšie vládnucim britským monarchom. A tento rok sa dokonca stala druhým najdlhšie vládnucim panovníkom na svete, o priečku pred ňou je už iba francúzsky kráľ, Ľudovít XIV. Avšak aj tak bola najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete. Vládla neuveriteľných 70 rokov.

Posledná chvíľa

Posledné okamihy svojho života strávila kráľovná na svojom obľúbenom letnom sídle, zámku Balmoral, ktorý sa nachádza v Škótsku. Na mieste, ktoré patrilo k jej najmilovanejším. Zomrela vo veku 96 rokov a zanechala po sebe nielen veľkú stopu v dejinách ľudstva, ale aj v srdciach svojho ľudu.

Symbol monarchie do Vašich rúk

Kráľovná Alžběta II. na minci zušľachtené Fairmined zlatom

Alžbeta II. bola akýmsi symbolom, ktorý spájal starú a novú dobu. Pre mnoho ľudí bola jedinou panovníčkou a dočkala sa mnohých vyobrazení. Národná Pokladnica Vám jej jedinečné vyobrazenie prináša na okázalej minci zušľachtenej rýdzim Fairmined zlatom. Minca bola vydaná ako oslava siedmich dekád, ktoré kráľovná Alžbeta II. na britskom tróne strávila spoločne so svojím manželom. Zároveň vzdáva hold panovníčke, ktorá celý svoj život zasvätila monarchii.

Uchovajte si spomienku na osobnosť, ktorá sa rodí raz za stovky rokov!

Pre viac informácií o minci s portrétom kráľovnej Alžbety II. navštívte: Pamätná minca kráľovná Alžbeta II.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.