Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Dnes Vám predstavíme strieborný doplnok, ktorým urobíte radosť pánom, ktorí si potrpia na nevtieravý luxus, originalitu a eleganciu. Našu ponuku sme nedávno obohatili o elegantné manžetové gombíky so vsadenými originálmi legendárnych mincí Sovereign.

Elegantné Manžetové gombíky so striebornými mincami Sovereign

Sovereign – synonymum pre kráľovskú mincu

Ak máte numizmatiku v obľube, výraz „Sovereign“ iste nepočujete po prvýkrát. Pre menej informovaných kolegov – zberateľov, nám dovoľte pripomenúť, že Sovereign predstavuje hlavne vo Veľkej Británii v podstate synonymum pre slovo minca. Anglický výraz Sovereign môžeme voľne preložiť ako panovník, vládca alebo tiež suverén. Tradícia razby týchto mincí siaha až do 15. storočia. Prvú zlatú mincu nechal vyraziť sám slávny Henrich VIII. ako pripomienku svojho výsadného postavenia a demonštrácie moci svojho rodu. Minca bola spočiatku razená iba zo zlata a veľmi rýchlo si medzi šľachtou získala obľubu.

500 rokov stará tradícia

Na razobný počin Henricha VIII. nadviazali aj ďalší následníci trónu a z razby sa rýchlo stala neochvejná tradícia. Prvé Sovereigny boli razené z necelých 8 gramov 23k zlata. V roku 1526 bola rýdzosť znížená na 22k a v takej špecifikácii pretrvali mince do dnešných čias. Averz mince zdobil pôvodne heraldický znak Anglicka obklopený ružou, ktorá bola znakom dynastie Tudorovcov. Razba britských Sovereignov prebiehala do roku 1604, potom nasledovala dvestoročná prestávka a znovu obnovená bola až v roku 1817 za vlády kráľa Juraja III.

Pistrucci – otec legendárneho motívu

Pri obnovenej razbe bol na reverze opäť portrét panovníka. Motív averzu vytvoril pred viac než 200 rokmi Benedetto Pistrucci (1783 – 1855), legendárny taliansky rytec. Zdobí ho obraz britského patróna, svätý Juraj pri boji s drakom. Motív sa v takmer nezmenenej podobe používa na Sovereignoch dodnes.

Medailérsky zázrak – rodinná tradícia po 200 rokoch obnovená

Razba Sovereignu má dlhú tradíciu, rovnako ako rytecké umenie v rodine Pistrucci. Pri príležitosti 200. výročia od obnovenej razby Sovereignu sa stvárnenia motívu zhostila Angela Pistrucci, pra pra pra pra neter samotného Benedetta! Po svojom predkovi nepopierateľne zdedila medailérsky talent a výsledok jej práce je dokonalý. V priebehu niekoľkých rokov návrhov sa Angela ponorila hlbšie do legendy a vytvorila jedinečný scenár tohoto svetovo presláveného príbehu, od Juraja vstupujúceho do dračieho brlohu až po draka, ktorý bol nakoniec premožený.

Manžetové gombíky s pravými Sovereign mincami

Elegantné Manžetové gombíky so striebornými mincami Sovereign

V roku 2019 boli vôbec po prvýkrát vydané prvé strieborné nominálne hodnoty mince Sovereign na svete a od tej doby je každoročne vydávaný úplne nový dizajn. Limitovaná edícia manžetových gombíkov Silver Half Sovereign z roku 2020 je teraz prezentovaná novým a jedinečným spôsobom – ako súčasť manžetových gombíkov! Mince v manžetových gombíkoch sú vyrazené do rýdzeho striebra 999/1000 v kvalite Proof a tvoria tak unikátny doplnok každého pánskeho obleku! Rovnako tak ako panovnícke mince Sovereign, majú aj manžetové gombíky bohatú históriu. Pánsky doplnok sa prvýkrát objavil práve v Anglicku asi pred 800 rokmi. Gombíky boli pôvodne sklenené a zdobili obleky tamojšej smotánky. Anglickí gentlemani nimi dávali najavo svoje výsadné spoločenské postavenie, podobne ako britské hlavy štátu prostredníctvom Sovereignov.

Manžetové gombíky so striebornými mincami Sovereign si môžete objednať tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.