Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Filatelia alebo zbieranie známok v poslednej dobe výrazne posilňuje. Hodnota niektorých exemplárov raketovo rastie, v niektorých prípadoch až o 40 %. O zbieranie známok majú záujem nielen ostrieľaní zberatelia, ale aj úplní nováčikovia. Niektoré drahé poštové unikáty je avšak ťažké získať, a nie každý filatelistický nadšenec má v dnešnej uponáhľanej dobe čas, aby sa v širokej problematike zorientoval. Vo februárových numizmatických novinkách sme Vám po prvýkrát predstavili kolekciu „Československé známky“. Unikátnu zberateľskú kolekciu sme pripravili nielen pre filatelistických nadšencov, ale aj pre fanúšikov numizmatiky. V dnešnom príspevku Vám dáme nahliadnuť do kolekcie zlatom zušľachtených pamätných medailí, vyobrazujúcej klenoty československej filatelie, znova a podrobnejšie Vám predstavíme príbeh legionárskych známok.

Známka s vyobrazením leva trhajúceho okovy

Do kolekcie pamätných medailí, zušľachtených rýdzim zlatom, sme zaradili tzv. legionárske známky s vyobrazením leva, trhajúceho okovy a Matky Republiky, ktoré vznikli pri prvom výročí Československej republiky v roku 1919. Poštové známky venované legionárom mali vo svojej dobe nielen upomienkovú funkciu, ale aj charitatívny rozmer. Výťažok z ich predaja bol totiž venovaný pozostalým po padlých československých legionároch.

Autorom oboch filatelistických motívov bol moravský maliar, grafik a spisovateľ Jakub Obrovský. Motív známky s levom, vymaňujúcim sa z okovov, symbolizuje silu Československej republiky, ktorá sa dokázala vymaniť z nadvlády rakúsko-uhorskej monarchie.

Druhá legionárska známka vyobrazuje Matku Republiku, personifikáciou ženy s dieťaťom v náručí a nápisom SIROTÁM NAŠICH LEGIONÁROV. Svojim pôsobivým dojmom patrí táto poštová známka medzi najkrajšie československé známky.

Známka s vyobrazením Matky Republiky

Známky vyšli v šiestich rozličných hodnotách 27. 10. 1919. Poštové známky s motívom leva s okovmi boli vydané v hodnotách 15, 25 a 50 československých halierov. Tieto známky boli ešte zhotovené nedokonalou kníhtlačovou technikou. Ďalšia trojica známok s motívom matky s dieťaťom a v hodnotách 75, 100 a 120 halierov bola vytlačená už dokonalejšou technikou hĺbkotlače, tzv. neotypiou. Celá emisia vyšla ako známky príležitostné.

K rovnakému dátumu bol tiež zahájený ich oficiálny predaj. Boli predávané vo všetkých poštových úradoch a u filatelistickej priehradky pošty na Prahe 1, buď jednotlivo alebo v sériách. Známky z tejto série s pamätnou potlačou sa predávali za prirážku 10 halierov za kus. Výťažok plynul Pomocnému fondu legionárov, ktorému bola tiež po skončení predaja darovaná celá nerozpredaná zásoba známok v množstve tri a pol milióna sérií k voľnému rozpredaju.

Známky mali platnosť iba osem dní, teda do 3. novembra toho istého roku, a to výhradne pre dopravu v tuzemsku. Po skončení platnosti nebola výmena povolená. Legionárske známky si tak držia unikát najkratšej doby obehu zo všetkých československých známok, čo ich z filatelistického hľadiska robí veľmi atraktívnymi.

Kolekcia Československé známky

Nová kolekcia pamätných medailí s vyobrazením slávnych československých známok

Oba motívy sme vôbec po prvýkrát spracovali v numizmatickej podobe. Kolekcia Československé známky vyobrazuje verne kolorované repliky najslávnejších a výtvarne najvydarenejších známok z Československa. Pamätné medaily, tvarom pripomínajúcim známky, sú zušľachtené rýdzim zlatom 999/1000 a všetky exempláre majú svoje miesto v elegantnom drevenom ráme, ktorý sa dá vystaviť na polici alebo zavesiť na stenu. V priebehu zbierania navyše obdržíte Certifikát o vlastníctve kolekcie, Certifikáty autentickosti ku každej medaile a koženkový album pre ich reprezentatívne založenie.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.