Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Dobytie Mesiaca - najväčšie vesmírne víťazstvo

Pamätná medaila k výročiu pristátia na Mesiaci

Pred dvoma rokmi si ľudstvo pripomínalo najväčší historický míľnik, čo sa dobývania vesmíru týka. V roku 1969 sa ľudia prvýkrát dotkli Mesiaca. Päťdesiat rokov od úspešnej misie Apollo 11 sme oslávili hneď niekoľkými fascinujúcimi numizmatmi, o ktoré prejavila numizmatická verejnosť nebývalý záujem. Naše portfólio sme preto rozšírili o ďalšie „vesmírne razby", ktoré predstavujú zaujímavú príležitosť nielen pre ostrieľaných zberateľov, ale aj pre fanúšikov mimozemskej tematiky.

Star Wars - najúspešnejšia vesmírna sága všetkých čias na oficiálnej medaile

Oficiálna medaila Star Wars Darth Vader zušľachtená rýdzom striebrom

Prvou vesmírnu novinkou je oficiálna medaila Star Wars. Obľúbená filmová sága Star Wars, u nás známa pod názvom Hviezdne vojny, je svetovým kultúrnym fenoménom, ktorý navždy ovplyvnil žáner Sci-Fi. Filmová space opera vznikala pod taktovkou hviezdneho amerického režiséra George Lucasa v roku 1977 a stala sa najúspešnejšou a najdlhšou filmovou sériou všetkých čias. Jednotlivé filmy rozprávajú osudy rodiny Skywalker a popisujú konflikty medzi svetlou a temnou stranou Sily, ktorá ovláda všetok život v galaxii. Tematika Hviezdnych vojen sa objavuje nielen na filmovom plátne. Nájdeme ju aj v románoch, komiksoch, videohrách, ale aj v kolekciách módnych návrhárov, maliarskych plátnach, a dokonca aj na pamätných numizmatoch.

Strieborná medaila, ktorú Vám dnes predstavíme vyobrazuje slávneho záporného hrdinu Anakina Skywalkera. Postava odetá do temnej masky, oháňajúca sa svetelným mečom je akýmsi archetypom bezcharakterného arogantného temného rytiera, ktorého poslaním je páchať zlo. Jeho charakter však vždy skazený nebol. Darth Vader kedysi býval mocným rytierom Jedi menom Anakin Skywalker. Pod vplyvom okolností sa však čoskoro pridal na temnú stranu Sily a stal sa obávaným a mocným Sithským lordom, ktorý ovláda život v galaxii a rozsieva striktný poriadok.

Práve tejto legendárnej postave je venovaná aj oficiálna pamätná tehlička. Atraktivitu numizmatu dodáva jednak prísne limitácie len 9 995 kusy pre celú galaxiu, ale aj zušľachtenie rýdzim striebrom a prevedenie v kvalite Antique finish. Hviezdna tehlička je zabalená do tematickej krabičky, ktorá obsahuje nenápadný stojan, vďaka ktorému si unikátny zberateľský kus môžete vystaviť.

Strieborná minca z 1 unca rýdzeho striebra - dokonalá replika Červenej planéty

Strieborná minca v tvare planéty Mars v jednej unci rýdzeho striebra

Druhá vesmírna razba z ríše Sci-Fi nepochádza. Jedná sa o striebornú kolorovanú mincu, ktorá je dokonalým 3D modelom planéty Mars. Mincová replika červenej planéty, ako sa druhej najmenšej planétke v našej slnečnej sústave prezýva, zodpovedá nielen farbou, ale aj tvarom. Do tvaru uncovej mince boli zanesené krátery, preliačiny a sopky presne v tých miestach, kde by sme ich hľadali na originále.

Štvrtá planéta našej slnečnej sústavy budí pozornosť už od Staroveku. V posledných rokoch je na nej však nebývalo rušno. Svoje sondy do nehostinného a pustého prostredie vyslali už tri mocnosti. Jej povrch skúma americká Persenvance, čínska Tchien-wen a Al-Amal Spojených arabských emirátov. Napĺňajú tam vedecké, ale aj ekonomické ambície mocností.

Najväčšou otázkou je však tá, ktorá sa pýta, či na Marse bol alebo v budúcnosti môže byť život. Najnovšie vedecké štúdie z Washingtonovej univerzity odpovedajú záporne. Dôvod absencie života je podľa nich prostý. Vedci tvrdia, že planétka je príliš malá na to, aby dokázala zadržať potrebné množstvo životodarnej vody. Neprítomnosť vody vedci vysvetľujú tým, že na rozdiel od Zeme, nemá Mars dostatočne silný magnetický štít, ktorý by planétu ochránil pred pôsobením Slnka. Atmosféra planéty je preto údajne s existenciou života nezlučiteľná.

Aj napriek tomu, že je krajina na Marse nehostinná, sa stále diskutuje o tom, ako na planéte prežiť. Len niekoľko dní stará štúdia od britských vedcov z Manchestru prišla s nevšednou víziou, ktorá by zásadne zlacnela kolonizáciu červenej planéty. Preprava jednej tehly zo Zeme na Mars dnes stojí viac ako milión eur a výstavba obydlia je preto takmer nemysliteľná. Britskí výskumníci prišli preto s inovačným materiálom podobným betónu. Ten by bolo možné získať zmiešaním kozmického prachu s krvnou plazmou a telesnými tekutinami astronautov, ktoré na planétu zamieri v rámci misie. S použitím „novodobého betónu" by podľa výpočtov univerzitných bádateľov mohol tím šiestich astronautov pri dvojročnom pôsobení vyrobiť až 500 kg vesmírneho stavebného materiálu. Či sa jedná o utópiu alebo realistickú víziu ešte uvidíme. Jedno je však isté, o Marse ešte budeme počuť!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.