Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

S hrdosťou Vám dnes predstavujeme novú pamätnú razbu za symbolickú cenu € 4,95! Tá tohtoročná je venovaná Jankovi Matúškovi a jeho nesmrteľnému dielu, ktoré sa stalo predlohou pre našu prekrásnu národnú hymnu. Razba „Slovenská národná hymna“ sa už za pár dní objaví exkluzívne v našej ponuke. Ak si nechcete nechať unikátnu ponuku ujsť, sledujte naše webové stránky.

Prečo to robíme?

Razby zadarmo alebo za symbolické ceny razíme v Národnej Pokladnici už niekoľko rokov. Pôvodne sa malo jednať o jednorázový projekt pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Záujem o pamätné medaily úplne prekonal naše predstavy a my sme sa rozhodli o pár mesiacov neskôr predstaviť ďalší pamätný numizmat. Dopyt nepoľavil ani tentokrát, naopak. Od tej doby vydávame pamätné razby určené širokej verejnosti so zameraním na históriu našej krajiny, pravidelne.

Každý rok pre motívy medailí starostlivo vyberáme historické momenty, významné osobnosti alebo národné symboly. Každá z medailí nám má pripomenúť, že byť Slovákom je výsadou, že aj v našej malej krajinke žili ľudia, na ktorých môžeme byť hrdí a v neposlednej rade, že to, čo tu máme, za čo naši predkovia bojovali a umierali, nie je samozrejmosťou. Pamätné razby nám majú pripomenúť, že myšlienky našich predkov a hmotné kultúrne dedičstvo je potrebné starostlivo chrániť. Váš záujem o naše pamätné razby dokazuje, že Vám osud našej krajiny nie je ľahostajný. A práve táto myšlienka nás nesmierne teší a dáva nám energiu k tomu, aby sme pre Vás vydávali ďalšie a ďalšie pamätné medaily.

Razba oslavuje 200. výročie Janka Matúšku a slovenskú hymnu

Razba oslavuje 200. výročie Janka Matúšku a slovenskú hymnu

Témy pamätných razieb volíme aj v nadväznosti na výročia, ktoré v tom, ktorom roku slávime. Tento rok bola naša voľba jednoduchá. V roku 2021 oslavujeme 200. výročie od narodenia romantického básnika, prozaika a dramatika Janka Matúšku.

Matúškova báseň z roku 1843, ktorá sa stala predlohou hymny, vznikla v revolučných časoch, kedy sa národne orientované skupiny snažili získať nezávislosť. Báseň „Nad Tatrou sa blýska“ si v spoločnosti okamžite získala obľubu. S nadsádzkou je možné povedať, že sa stala akýmsi „bojovým pokrikom“, dodávajúcim štúrovcom guráž pri boji za suverenitu slovenského národa. Jej funkcia sa od dôb jej prvej interpretácie príliš nezmenila. Aj dnes znie táto burcujúca emotívna skladba pri udalostiach víťazných, ale aj v časoch ťažkých, kedy Slováci potrebujú získať guráž a odvahu.

Národný symbol v rukách skúsenej medailérky

Rovnako starostlivo ako vyberáme motív každej pamätnej razby, vyberáme autora, ktorému zveríme podobu numizmatu. Každý umelec má vlastný štýl, rukopis a taktiež preferencie. Tohtoročnú razbu zdobia práce Ireny Hradeckej, DiS., mladej nadanej medailérky, ktorú oslovila národná téma aj dramatické udalosti, ktoré vznik nesmrteľného literárneho diela sprevádzali. Sme si istí, že jej nadšenie pre tému je z výslednej práce úplne očividné. Na averze stvárnila autorka štylizovaný portrét slávneho literáta. V pozadí je vyrazený text hymny a okružie lemuje celé meno autora: „JANKO VLASTIMIL MATÚŠKA“ a text „200. VÝROČIE“.

Do stredu reverzu umiestnila výtvarníčka slovenský znak, okolo ktorého sa stáčajú listy lipy, slovenského národného stromu. Listov je osem, rovnako ako slovenských krajov. Kompozíciu doplňuje text „SLOVENSKÁ NÁRODNÁ HYMNA“.

Ako razbu získať?

Pamätné medaily, oslavujúce slovenskú národnú pieseň si budete môcť čoskoro objednať online prostredníctvom objednávkového formulára alebo telefonicky. 

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.