Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

V októbrovom vydaní sme Vám predstavili fascinujúce motív Krugerrand, ktorý zdobí reverz úvodnej mince z novej kolekcie Najvyhľadávanejšie zlaté mince sveta. Dnes sa zameriame na ďalší slávny motív - bohyňu slobody. Tradícia vyobrazenie jednej z najväčších ľudských hodnôt sa zo staroveku rozšírila postupne do celého sveta. Nie preto divu, že jedna z najslávnejších amerických zlatých mincí vyobrazuje práve Kráčajúcu bohyňu slobody. Pre krásny dizajn a silnú symboliku sme tento krásny motív zaradili aj do novej zlatej kolekcie z našej ponuky.

Sloboda pre otrokov, sloboda pre všetkých...

Libertas – bohyňa slobody zdobila obvykle rub antických mincí

Personifikovaný motív slobody sa na minciach začal objavovať už v starovekom Ríme. Libertas – bohyňa slobody zdobila obvykle rub antických mincí. Bola vyobrazovaná ako stojaca figúra držiaca tzv. pileus, mužskú pokrývku hlavy z plsti, ktorá symbolizovala udelenie slobody bývalým otrokom. V druhej ruke držala palicu, ktorá bola súčasťou oslobodzujúceho rituálu. Akt oslobodenia bol vykonávaný za účasti pôvodného majiteľa nevoľníka, samotného otroka a úradníka, ktorý ho formálne označil za slobodnú bytosť. Úradník položil na otrokovu hlavu palicu, zatiaľ čo jeho pôvodný pán prednášal dôvody pre zamýšľané oslobodenie. Nasledoval formálny prejav, behom ktorého bol otrok pod palicou fyzicky pootočený a prehlásený za slobodnú bytosť (vindicavit in libertam).

Tradícia vyobrazovania bohyne Liberty v USA

Staroveká bohyňa Libertas sa stala inšpiráciou pre mnohé mince, následne tiež bankovky po celom svete. Mimoriadnej pozornosti sa dočkala v Spojených štátoch amerických. Bohyňa Liberty zdobí napríklad Liberty dolar, Walking Liberty pol dolar, Morgan dolar, Silver Eagle dolar, Double Eagle, Gold Eagle a ďalšie mince. Bohyňa sa na minciach dočkala mnohých spracovaní. Na niektorých numizmatoch je vidieť jedine jej portrét alebo bustu, iné platidla vyobrazujú celú figúru z rôznych pohľadov.

Americký zlatý orol alebo zberateľský evergreen

Jednou z najslávnejších mincí nesúcu moderné vyobrazenie bohyne Liberty je americký zlatý orol (American Gold Eagle). Jedná sa o oficiálnu mincu vydávanú v USA. Prvá emisia vznikla v roku 1986. Vláda USA ponúka tieto mince v nominálnych hodnotách 1/10 oz, 1/4 oz, 1/2 oz, a 1 oz. Hmotnosť zlata je uvádzaná vždy v trójskych unciach.

Americký zlatý orol je typickým príkladom tzv. bullion mince. Ide o numizmaty z drahých vysoko rýdzich kovov, ktorých hodnota sa odvíja od aktuálnej spotovej ceny zlata, striebra, poprípade ďalších vzácnych kovov. Rozdielu medzi spotovou cenou zlata a predajnou cenou sa hovorí prémium a u bullion mincí sa tak označuje hodnota, ktorá zahrňuje pokrytie nákladov na razbu mince spoločne s odmenou pre výrobcu a obchodníka.

Autorom fascinujúceho motívu bohyne slobody je známy americký sochár Augustus Saint-Gaudens. Bohyňu slobody vyobrazuje so splývavými vlasmi, pochodňou v pravej ruke a olivovou ratolesťou v ruke ľavej. Pochodeň symbolizuje mystické prepojenie neba a zeme a olivová ratolesť mier. V pozadí si môžeme všimnúť budovu Kapitol vo Washingtone, kde sídli Kongres Spojených štátov amerických. Reverznej strane od sochára Miley Busieka dominuje orol nesúci olivovú ratolesť, krúžiaci nad hniezdom s orlicou a jej mláďatami. Design tejto americkej mince je považovaný za jeden z najlepších vôbec. Obe symboly na averze aj reverze predstavujú americké ideály a charakteristiku, ktorou sa krajina prezentuje doma aj v zahraničí.

Najvyhľadávanejšie zlaté mince sveta

Najvyhľadávanejšie zlaté mince sveta

Aby sme Vám umožnili poznať fascinujúci príbeh razby s bohyňou slobody a ďalších mincí modernej numizmatiky, pripravili sme pre Vás zlatú a cenovo dostupnú sadu nazývanú „Najvyhľadávanejšie zlaté mince sveta“. Zlatá sada združuje motívy slávnych zlatých aj strieborných bullion mincí. Aj keď sa nejedná o mince pôvodných emitentov slávnych bullion mincí, ide o skutočne zlaté mince a veríme, že sa stanú dôstojnou súčasťou Vašej mincovej zbierky.

Viac informácii o týchto zlatých razbách nájdete tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.