Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny
Unikátny numizmatický kalendár s 12 mincami šťastia

Na začiatku leta sme pre Vás pripravili článok o minciach šťastia. Hovorili sme si o anjelských minciach, minciach do kolísky a prederavených čínskych Feng Shui minciach, ktoré Aziati vešajú na krk, aby ich ochránili pred negatívnymi vplyvmi. Súčasná situácia ovplyvnená epidémiou koronavírusom je pre mnohých z nás ťažká. Nevieme, čo prinesie zajtrajší deň, či budeme môcť pracovať a či si udržíme zdravie. To, čo však ovplyvniť môžeme, je naša nálada a psychický stav našich blízkych. A práve s touto misiou by sme Vám chceli pomôcť. Do našej ponuky sme zaradili poriadnu porciu šťastia, ktorá Vám vystačí na celý nasledujúci rok. Jedná sa o stolný kalendár šťastia, ktorý obsahuje 12 skutočných mincí z celého sveta. A nejedená sa o žiadne obyčajné mince, ale o mince, ktoré národy vnímajú ako svojich anjelov strážnych a magnety priťahujúce šťastie, hojnosť, lásku a predovšetkým zdravie! „Lucky Coins Calendar“ je jediným kalendárom, ktorý po splnení svojej plánovacej úlohy neskončí v koši. Každý mesiac Vám bude prinášať šťastie jeden mincový originál. Poďme sa pozrieť čo Vás v jednotlivých mesiacoch čaká!

V januári Vás privíta šťastné prasiatko na centovej minci z Bermud. Prasa je symbolom šťastia pre mnoho národov. Veľký význam hraje napríklad v čínskom lunárnom kalendári. Hovorí sa, že človek narodený v znamení Prasaťa je rytiersky, svedomitý, úprimný a vždy ochotný pomôcť. Nikdy nezradí a nesklame. Je tolerantný ku chybám a slabostiam druhých. Je dobrým hráčom, ale nejde mu len o výhru a dokáže prijať porážku.

Vo februári Vás pred chorobami, smútkom a mrazivým počasím ochráni nedobytný korytnačí pancier. Na februárovej strane kalendára nájdete cent z Tokelau, trojčlenného atolu v Tichom oceáne. Korytnačka je súčasťou numizmatiky odpradávna. Bolo to práve toto milé zviera, ktoré zdobilo prvé okrúhle grécke mince už 700 rokov pred naším letopočtom! Vnímanie tohto plaza sa za tisíce rokov nezmenilo. Korytnačka je symbolom dlhovekosti, sily a výdrže. Napríklad americkí indiáni považujú tohto plaza za vôbec najstarší symbol planéty.

Z marcového zahalenia za pecou nás vytrhne minca z dynastie Xuan Zong-Duo Guang v nominálnej hodnote 1 cash. Mosadzný numizmat sa razil v Číne v 19. storočí, svoju silu však nestratil ani dnes. Jedna strana tradičnej čínskej mince šťastia reprezentuje ženský princíp, druhá mužský. Zem symbolizuje štvorec, zatiaľ čo kruh predstavuje nebo. Práve nastolenie rovnováhy medzi zemou a nebom ma zaistiť ľudom blahobyt, mier a úrodu. Minca ma v strede otvor a pre maximálny účinok si ju ľudia viažu na hodvábne stužky červenej farby, ktoré symbolizujú prosperitu.

V apríly sa môžete tešiť na taliansku mincu s nominálom 5 lír. Numizmat vyobrazuje delfína. Delfín je vnímaný ako veľmi inteligentné a šťastné zviera, symbolizujúce radosť, slobodu a voľnosť. Tieto zvieratá majú taktiež dlhú tradíciu v mincovníctve. Objavovali sa už na rímskych minciach za vlády cisára Augusta, Caligulu, Vespasiana a mnoho ďalších. Delfín, ako silové, totemové zviera, podporuje inteligenciu, vnímavosť k prírodným energiám a cit k zodpovednosti. A práve v tomto duchu sa ponesie Váš apríl!

Pre prípad, že sa slnko bude v máji ešte schovávať, dodá Vám potrebnú energiu uruguajská minca s vyobrazením slnečných paprskov. Robustná minca s nominálom 5 nuevos pesos bola vyrazená v roku 1989, v šťastnom roku nie len pre nás Slovákov. Slnko je symbolom vitality, zdravia a sily. Táto hviezda nám pripomína, že život je večný a nezničiteľný či žijeme v našich telách alebo nie.

Jún má vo svojom znamení najznámejší 5fenik z Nemecka, ktorý sa razil od roku 1995 do roku 1996. Mince sú razené z medi a niektorí ľudia veria, že tento materiál ruší zlé kúzla a podporuje lásku, pretože veria, že je spojený s Venušou. Nemci si šťastné feniky radi vymieňajú pretože veria, že prinášajú bohatstvo a dobrú energiu. Ak sú mince orazené mincovou značkou G, šťastie sa znásobuje, pretože Glück prekladáme z nemčiny ako šťastie.

Naša júlová minca šťastia pochádza z Írska. Penca s harfou na strane jednej a sliepkou s kuriatkami na strane druhej sa razila v rokoch 1940 – 1968. Minca nesie motív farmárskych zvierat, aby podala svedectvo o tom, ako bolo farmárčenie pre krajinu v období jej emisie dôležité. Minca hrala taktiež významnú úlohu vo vtedajších obchodných rituáloch. Pred tým, keď dvaja obchodníci medzi sebou uzavreli kúpnu zmluvu či dohodu, potriasli si rukou a kupujúci dal svojmu predajcovi túto mincu. Tá sa mu od predávajúceho vrátila až vtedy, keď mu dal celú dohodnutú zmluvnú čiastku. Tento rituál mal obom stranám priniesť šťastie a prosperitu.

V auguste Vás Vaša šťastná minca vezme na tichomorské ostrovy Vanuatu. Minca o nominále 1 vatu sa tu razila od roku 1983 do roku 2002. Jej motívom je tritónova trúbka z mušle. Mušle sú symbolom života, plodnosti, starostlivosti a skrytej životnej sily.

Septembrová minca pochádza z afrického štátu Malawai. Nominál numizmatu je 1 tambala a jej motív patrí rybe. Ryba symbolizuje plodnosť ale taktiež duchovnú potravu. Afričania veria, že znamenie rýb ich ochráni pred zlým pohľadom. Vzhľadom k tomu, že v Staroveku boli ryby považované za jednopohlavné, stali sa súčasťou božskej semiotiky spojené s Pannou Máriou a jej synom, spasiteľom.

V októbri sa môžeme tešiť na kopejku. Názov drobnej minci je pravdepodobne odvodený od ruského výrazu копьё – kopia/oštep. Na averze prvých mincí bol vyobrazený sv. Juraj s oštepom, ktorým prebodáva zmiju. Rusi majú ku kopejke veľmi vrelý vzťah a túto mincu nosia vo svojich peňaženkách pre šťastie a bohatstvo.

November je v znamení veľmi známej mince a je ním 1 cent zo Slovinska, razený v roku 2007. Motívom tejto mince je Bocian. Tento operenec je obecným symbolom šťastia, nielen preto, že „nosí deti“. Okrem potomkov nosí taktiež zdravie, šťastie, úrodu, v niektorých krajinách východnej Európy dokonca poctivosť. Bocian, ktorý sa Vám usadí na komíne sa stáva ochrancom domu. Pokiaľ ho na Vašej streche nenájdete, nemusíte sa báť, máte predsa mincu!

Pre šťastný december sme vybrali mincu tematickú. Má nominál 6 penci a razila sa od roku 1953 do roku 1970 vo Veľkej Británii. Anglická mincová tradícia je pevne spojená so štedrovečernou večerou, respektíve s jej záverom, teda dezertom. Ako dezert podávajú Angličania puding. Ten sa pripravuje už v dobe adventu a miešať ho chodí priebežne každý člen rodiny. Pri miešaní tak každý vyslovuje svoje tajné priania. Podľa starej tradície sa na záver tohto rituálu vloží do pudingu minca. Ten kto ju nájde, vraj bude zdravý ako repa!

Pokiaľ si náš mincový kalendár zakúpite, môžete tradíciu sami vyskúšať.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.