Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Práve tento výrok získame prekladom mena Nefertiti, patriaceho slávnej staroegyptskej kráľovnej, ktorej busta zdobí úvodnej mincu z novej unikátnej kolekcie nazvanej „Staroveký Egypt“.

Uzavretú sadu tvorí dvanásť 44 milimetrových mincí s nominálom 1 dolára. Okrem veľkorysého priemeru a najvyššej kvality razby Vás mince zaujmú veľmi netradičnou úpravou. Všetky železné mince sú totiž zušľachtené ojedinelým čiernym niklom a 24 karátovým zlatom.

Životodarná čierna a božská zlatá

Túto kombináciu kovov v našej ponuke nájdete úplne prvýkrát, rovnako tak ako tému mystického starovekého Egypta. Čierny nikel a zlato nebolo pre zušľachtenie mincí vybrané náhodou. Lesk čierneho niklu je symbolom mystiky a tajomstva, ktorým je staroveký Egypt opradený. V dnešnom svete vnímame čiernu farbu predovšetkým ako symbol smrti a dekadencie. Vo vtedajšom Egypte tomu bolo práve naopak. Čierna symbolizovala úrodnú pôdu, ktorá sa nachádzala v okolí životodarného Nílu. Jej význam teda odkazoval k zrodeniu, životu, pevnému zdraviu a hojnosti.

Úplne neotrasiteľné postavenie mala v Egypte farba zlatá, ktorá je v kolekcii zastúpená vo svojej najčistejšej podobe. Motívy mincí sú zušľachtené 999/1000 zlatom. Zlatá farba je analógiou životodarného slnka, ktoré malo pre Egypťanov najzvrchovanejšiu pozíciu. Súvislosť ľudskej existencie a „sily“ slnka pociťoval človek závislý na úrode, teple a množstve vody veľmi intenzívne. Najvyšším bohom bol preto pre starovekú civilizáciu boh Slnka. Prenesením „božskej“ zlatej farby na pozemské odevy, sarkofágy, šperky a iné predmety bežného užívania Egypťania zdôrazňovali svoje výsadné postavenie, majestát a prepojenie s nadpozemským životom.

Tajné komnaty nádhernej Nefertiti

Nefertiti - minca z kolekcie Staroveký EgyptAko sme už spomenuli, 12-člennú sadu otvára minca s podobizňou krásnej Nefertiti. Hoci sa jedná o jednu z najslávnejších postáv svetovej histórie, jej životný príbeh halí dodnes rúško tajomstva. Jej busta bola nájdená iba v roku 1912 a niektorí archeológovia dodnes namietajú, že sa jedná o podvrh. Rovnako nejasný je aj pôvod krásnej kráľovnej. Podľa niektorých zdrojov sa Nefertiti narodila v mitanskej ríši, teda na území medzi Eufratom a Tigrisom. Manželkou slávneho Achnatona sa stala údajne potom, čo zomrel Amenhotep II., za ktorého mala byť pôvodne vydatá. Iná verzia tvrdí, že bola dcérou pisára Aja, ktorý bol zrejme bratom Achnatonovej matky. To by znamenalo, že krásna Nefertiti a jej manžel Achnaton boli vo vzťahu sesternica - bratranec.

O živote egyptskej kráľovnej sa toho vie podstatne viac než o jej pôvode. Podľa nástenných malieb, zápisov a reliéfov je jasné, že Nefertiti zastávala po boku Achnatona výsadné postavenie. Pár prechovával k sebe pravdepodobne silné city. O ich láske vypovedá napríklad báseň, ktorú vládca svojej vyvolenej zložil, alebo reliéf, ktorý zachytil vznešený pár pri bozku. Kráľovná bola veľmi mocná a jej postavenie voči faraónovi bolo takmer rovnocenné. Mala veľa výsad a právomocí. K dispozícii mala napríklad vlastné vozidlo a svätyňu, kde mohla sama riadiť náboženské rituály na počesť boha Slnka.

Po 12 rokoch vlády Achnatona sa Nefertiti naraz vytratila. Na mieste veľkej kráľovskej manželky ju vystriedala princezná Meritaten, najstaršia zo šiestich dcér práve Achnatona a Nefertiti. So svojou dcérou splodil Achnaton niekoľko ďalších detí. Incest nebol v tej dobe ničím výnimočným. Kam však zmizla krásna Neferiti nie je dodnes jasné. Niektorí sa domnievajú, že ju zabil mor, iní že bola prepustená. Miesto kráľovninho posledného odpočinku je taktiež stále záhadou. Možno len dúfať, že nebolo zničené a na svoje objavenie ešte len čaká.

Staroveký Egypt na minciach zušľachtených 24k zlatom a vznešeným čiernym niklom

Ak Vás zaujímajú osudy i ďalších postáv a tajomstvo fascinujúceho starovekého Egypta, odporúčame kompletizáciu tejto krásnej zbierky. Príbehy, ktoré naznačujú vydarené egyptské motívy na impozantných minciach, Vám vyrozprávajú priložené sprievodné listy. Samozrejmosťou sú Certifikáty autentickosti, ktoré potvrdzujú deklarovanú technickú špecifikáciu zbierky a drevená kazeta, ktorú Vám zašleme ako darček. S objednávkou dlho neváhajte, kolekcia podlieha striktnej limitácii.

Viac informácií sa dozviete na www.staroveky-egypt.sk.

Mince Staroveký Egypt Mince Staroveký Egypt
Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.