Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Historik Otto Urban vo svojej knihe napísal, že vláda Františka Jozefa predstavovala most medzi starým a novým svetom. "S jeho menom sú späté zážitky ľudí dvoch storočí, vládol trom generáciám a jeho vláda bola akýmsi dlhým mostom medzi starým a novým svetom s úplne odlišnými vstupnými a výstupnými mosteckými vežami,".

František Jozef bol kontroverznou osobnosťou milovanou a nenávidenou. Nech sa prikláňate k strane obdivovateľov či na jeho vládu pozeráte s dešpektom, jedno je isté - za jeho 68 ročnej vlády došlo k modernizácii snáď vo všetkých oblastiach života. 18. augusta tohto roku si pripomenieme 190. výročie od jeho narodenia. A pretože sa pohybujeme na poli numizmatickom, urobíme to ako inak, než mincou!

Ešte pred tým, než Vám originál historickej zlatej mince predstavíme, poďme si pripomenúť jeho život a osobnosť.

František Josef I.

Najdlhšie vládnuci puntičkár

František Jozef, ľudovo označovaný ako Franz Jozef bol jedným z najdlhšie vládnucich panovníkov sveta. Na tróne zotrval neuveriteľných 68 rokov. Ak otočíme poradie číslic, dopracujeme sa k číslu 86, čiže veku úmrtia slávneho Habsburga. Charakter a povahové črty vladára možno vyčítať už z jeho výzoru, zachytenom na mnohých dobových portrétoch a fotografiách. František Jozef bol puntičkár. Celý život sa držal pevného poriadku a pravidiel. Hovorilo sa, že vedel skôr pochodovať a cvičiť, ako čítať a písať. Podľa historických zdrojov však vo vzdelávaní rozhodne nezaostával. Údajne hovoril siedmimi svetovými jazykmi a v mladosti študoval vyše 50 hodín týždenne.

Nezastaviteľný pokrok vs. strach a udavačstvo

Vráťme sa ale na začiatok. Mladučký vladár vystriedal na rakúsko-uhorskom tróne svojho strýka Ferdinanda I. Dobrotivého už v 18 rokoch. Najprv vládol z Olomouca, následne z Viedne.

Na začiatku svojej vlády sa stal panovník symbolom tzv. Bachovho absolutizmu, formy vlády, ktorá bola následkom potlačených revolúciou z rokov 1848 a 1849. V ríši prebehlo veľa zmien v oblasti poľnohospodárstva a samosprávy. Vláda podporovala podnikanie. Vznikli obchodné a živnostenské komory a zanikli cechové organizácie. Sytém mal žiaľ aj veľa negatív. Bola vybudovaná prepracovaná sieť tajnej polície a udavačstvo bolo na dennom poriadku. Územie celej monarchie strategicky pohlcovala germanizácia bez ohľadu na to, čo si prial ľud.

Nešťastné Rusko a pomalý rozklad monarchie

V 2. polovici 19. storočia vypukla Krymská vojna. Postoj Františka Jozefa k tejto udalosti rozhnevalo Rusko a Rakúsko sa ocitlo v medzinárodnej izolácii. Oslabené postavenie využilo Sardínske kráľovstvo. V bitke pri Solferine sa stretlo s Rakúskom, zvíťazilo a Rakúsko stratilo Lombardiu. V nadväznosti na tieto udalosti sa František Jozef I. zbavil moci Bacha a z Rakúska sa stala konštitučná monarchia. Od toho okamihu nasledoval reťazec politických a územných kompromisov, na ktoré bol nútený starnúci panovník pristúpiť. Situácia sa výrazne skomplikovala po prehratej vojne s Pruskom, po ktorej si Uhorsko presadilo duálny štát. Vzniká Rakúsko-Uhorsko. Rozklad monarchie podporili národnostné nerovnosti a následné spory s Nemeckým spolkom, ktoré vyvrcholili stratou všetkých nárokov v Nemecku. Po roku 1897 uzatvára Rakúsko-Uhorsko pakt s Pruskom a následne aj Talianskom proti Rusku. Vzniká tzv. Trojspolok. Posledná etapa v existencii Monarchie je katastrofická. Na Balkáne graduje nespokojnosť a Srbi spáchajú úspešný atentát na Františka Ferdinanda d'Este - nástupcu rakúsko-uhorského trónu. František Jozef I. vyhlási Srbsku vojnu a postupne sa rozpútava jeden z najstrašnejších konfliktov v dejinách ľudstva - 1. svetová vojna. Konca vojny sa František nedožije, umiera v roku 1916, dva roky pred pádom svojho impéria.

Originál vzácnej zlatej dvadsaťkorunáčky Vám pripomenie jedno z najprogresívnejších historických období našej histórie

Originálna zlatá minca František Josef I.

A práve v tomto momente sa patrí predstaviť Vám zlatú historickú mincu, ktorá sa môže stať súčasťou Vašej zbierky. Ide o prvý zo 4 typov zlatých dvadsaťkorunáčiek, ktoré sa za vlády Františka Jozefa I. razili. Posledná emisia je dokonca svedkom vzniku samostatného Československa - z obehu bola stiahnutá až v roku 1918.

Historická emisia, ktorú si môžete dnes objednať, je jediná dvadsaťkoruna, ktorá vyobrazuje vladára s vavrínovým vencom. Vzácna emisia bola razená v rokoch 1892 - 1905 zo zlata 900/1000. Jej dostupnosť na slovenskom trhu je veľmi nízka. O numizmaty z doby vlády Františka Jozefa I. je navyše v posledných rokoch medzi zberateľmi obrovský záujem, čo potvrdzujú aj horibilné sumy za predané dobové numizmaty, ktoré pravidelne zverejňujú významné aukčné domy.

Svoj zlatý historický exemplár a spomienku na 190. výročie narodenia Františka Jozefa I. si môžete objednať tu. Zlatá minca je súčasťou uzavreté sady "Zlaté Storočie", ktoré kompletizuje najvzácnejšie zlaté mincové originály z doby tzv. Zlatého štandardu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.