Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Nová strieborná razba so vsadenými kryštálmi Swarovski, ktorú sme pripravili vzdáva hold Alfonsovi Muchovi, najslávnejšiemu secesnému umelcovi všetkých čias. Už 24. júla tohto roku si totiž pripomenieme 160. výročie od jeho narodenia.

Muchovo majstrovské dielo Tanec

Muchov "Tanec" - perla secesného umenia

Ústredným motívom numizmatu z 5 uncí čistého striebra je Muchovo majstrovské dielo "Tanec". Ide o litografickú ilustráciu, ktorá nesie všetky prvky autorovho nezameniteľného rukopisu, dnes známeho ako "Mucha štýl". Alfons Maria Mucha namaľoval Tanec v Paríži - v meste lásky na vrchole svojej slávy v roku 1897. Obraz je pre autorovu tvorbu úplne typický a predstavuje skutočnú perlu svetového umenia. Muchova tvorba je absolútne unikátna nielen pre svoju hlbokú symboliku, mystickosť a ornamentálnosť, ale aj kompozíciu a jedinečnosť farieb, ktoré si maliar sám pripravoval.

Tanec je majstrovským dielom tiež z pohľadu kompozície. Umiestnenie figúry pôvabnej červenovlásky do ornamentami zdobeného kruhu, uzavretého v obdĺžniku, vyvoláva dojem dynamiky a ľahkosti. Akoby žena skutočne tancovala. Mucha sa očividne inšpiroval zlatým rezom - neoceniteľnou pomôckou vynájdenou samotným renesančným majstrom Leonardom da Vincim. Ilúziu pohybu v Muchovej litografii podporuje dievčinina poletujúca bohatá hriva a zvlnená drapéria odhaľujúca zmyselné slovanské krivky. Vďaka romantickej až rozprávkovej tematike, príhodnej pre maliarovu tvorbu by sa mohlo zdať, že bol Mucha rozviatym bohémom, chodiacim po svete s hlavou v oblakoch. Pravda je však inde.

Spevák, príšerný študent a súdny zapisovateľ alebo Muchova cesta na výslnie

Alfons Mucha bol všestranným činorodým umelcom s precíznou technikou, ktorú neustále zdokonaľoval. Jeho cesta k profesionálnej umeleckej dráhe však nebola ľahká. Na zabezpečenie štúdií pre mladého Alfonsa totiž rodičom nezostávali peniaze. Chlapcove vzdelanie zachránilo získanie miesta fundatisty u vedúceho chrámového zboru. Adolescentovu spevácku kariéru však prerušilo mutovanie. Odišiel preto študovať na Slovanské gymnázium. Jeho prospech bol podľa dostupných prameňov doslova katastrofálny a zo školy bol po niekoľkých rokoch vylúčený. Po študijnom "fiasku" sa ohrdnutému študentovi nechcelo vracať do rodných Ivančíc a prijal preto pozvanie od svojho priateľa zo štúdií na návštevu jeho rodiny v Ústí nad Orlicí. Tam sa konečne mohol venovať tomu, čo mal najradšej - umenie. Po niekoľkých týždňoch sa vrátil do rodných Ivančic, kde prijal miesto súdneho zapisovateľa. Odhodlaný venovať sa svojej vášni, podal si prihlášku na pražskú Akadémiu, vzápätí bol ale odmietnutý. Životný obrat mu pripravil až inzerát v novinách, v ktorom stálo, že firma Kautsky-Brioschi-Burghard hľadá maliara pre tvorbu divadelných kulís a opôn. Na inzerát zareagoval a obratom sa mu dostalo kladnej odpovede. Devätnásťročný Mucha tak na jeseň roku 1879 odišiel do Viedne. Táto skúsenosť mu otvorila dvere k ďalším kontaktom a zákazkám, ktoré nadaného umelca zaviedli do Mníchova a následne do Paríža - vtedajšieho centra umeleckého diania. A práve tu, na vrchole jeho slávy vznikol Tanec.

Strieborná medaila Alfons Mucha - Tanec s kryštálmi Swarovski

Muchova rusovláska "tancuje" na 5 uncovej razbe z rýdzeho striebra vykladanej kryštálmi

Alfons Maria Mucha miloval pozemskú krásu a vďaka svojim dielam, najmä tým použitým ju dokázal sprostredkovať širokému publiku. Pamätná medaila, ktorú sme k 160. výročiu narodenia secesného génia pripravili, si kladie rovnaký cieľ.

Ako už sme spomenuli, ústredným motívom averzu je pôvabná rusovláska z Muchovej slávnej litografie "Tanec".

Reverz je ozdobený secesnými ornamentami a jeho stred vypĺňa dvojchvostý lev, národný symbol, ktorý odkazuje na umelcovu lásku k rodnej vlasti.

Na razbu pamätnej medaily "Tanec" bolo použitých 5 uncí čistého striebra 999/1000. Aby sme podporili pompéznu secesnú atmosféru, okružie medaily sme zušľachtili rýdzim zlatom a navyše vyložili 31 kryštálmi Swarovski. Pre celý svet sme vyrazili len 499 exemplárov a každý je na hrane individuálne očíslovaný.

Svoj numizmatický originál s nesmrteľným dielom geniálneho umelca si môžete rezervovať tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.