Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Ak sa spýtate v Británii na najslávnejšiu zlatú mincu tamojšej histórie, určite zaznie Sovereign. Briti vnímajú svoju mincovú legendu v podstate ako synonymum zlatej mince. Dnešné numizmatické novinky sú venované zlatu, najobdivovanejšiemu kovu v dejinách ľudstva, tak veľmi žiadanej komodite v časoch hospodárskych kríz. Zlatá minca Sovereign reprezentuje všetko, o čom zberatelia snívajú: silný príbeh, dlhú tradíciu, razbu z vysoko rýdzeho zlata, neopozeraný dizajn a ešte niečo navyše ...

Sovereign - hviezda zlatého štandardu

Najslávnejšia éra príbehu zlatého Sovereignu sa začala písať pred viac ako 200 rokmi. Práve vtedy bol vo Veľkej Británii zavedený monometalismus, menový systém jedného kovu, ktorý bol známy tiež ako zlatý štandard. V skratke išlo o systém, kedy bola vydávaná mena krytá zlatom. Mince vtedy obsahovali presne predpísané množstvo žltého kovu. Emitent, ktorý do obehu uvoľnil bankovky potom zaručoval, že je ich hodnota splatná zlatom. V praxi to znamenalo, že množstvo peňazí v obehu bolo obmedzené, pretože počet mincí a bankoviek musel zostať v určitom pomere k fyzickému zlatu, uloženom v centrálnych bankách. Kým bankárom sa tento systém ani trochu nepozdával, ekonomika len kvitla. Z hľadiska hospodárstva je epocha zlatého štandardu považovaná za najstabilnejšie obdobie vo svetových dejinách. Zlatú éru však prerušila I. svetová vojna. Po jej skončení sa ešte niektoré krajiny pokúsili "systém jedného kovu" obnoviť, avšak bez väčšieho úspechu.

Pýcha vládnucich rodov

Prvý Sovereign sa na území Británie objavil dávno pred nástupom monometalismu. Sovereign znamená v preklade suverén alebo panovník a presne to minca reprezentovala - silu vládnuceho rodu Tudorovcov, ktorí tiež prvú mincu vydali. Úplne prvý reverz slávnej zlatej mince niesol portrét Henricha VII. Na averze bol zvečnený heraldický znak Anglicka, ktorý obklopovala rozkvitnutá ruža, znak tudorovskej dynastie. Minca bola vyrazená v londýnskom Toweri 28. októbra roku 1489 a išlo o vôbec najväčšiu a najhodnotnejšiu zlatú mincu, ktorá bola na území Anglicka dovtedy vyhotovená. Tradícia razby Sovereign bol udržiavaná až do roku 1604. Následne bola prerušená na viac ako 200 rokov a obnovenia sa dočkala až v roku 1817.

Pistrucci - záruka najlepšej medailérskej práce

Benedetto Pistrucci

Napriek tomu, že motív mince prešiel markantnou premenou, jej slávu a lesk to neovplyvnilo, dokonca naopak! Nového návrhu pre obnovenú razbu sa totiž zhostil Benedetto Pistrucci, slávny taliansky rytec kráľovskej mincovne. Nadaný taliansky umelec vytvoril pre novú emisiu úplne nový motív - sv. Juraja v boji s drakom. Sv. Juraj je pre Britov národným patrónom, stelesňujúci multikulturalizmus. Obnovený motív bol prijatý s nadšením a možno preto sa podoba motívu za dve storočia takmer nezmenila. Averz bol opäť, podľa zavedenej tradície, venovaný vládnucemu panovníkovi, v prípade Británie vlastne kráľovnám. Zaujímavosťou je, že portréty kráľovien boli prepracovávané tak, aby v priebehu rokov zachytávali ich reálnu podobu. Kráľovná Viktória sa dočkala troch portrétov a kráľovná Alžbeta II. dokonca piatich.

Vzkriesenie slávy zlatého podkladu v réžii netere legendárneho medailéra

Pred pár rokmi neuveriteľný príbeh mince Sovereign opäť ožil. Pre mincu Sovereign bol vytvorený nový dizajn reverzu. Jeho autorkou nie je nikto iný ako pokračovateľka slávneho rodu Pistrucci! Angela Pistrucci je pra pra pra pra neterou legendárneho Benedetta a jej práca je rovnako dokonalá a osobitá ako jej slávneho predchodcu.

Sv. Juraj v boji s neviditeľným drakom

Zlatá minca Quarter Sovereign

Skvelou správou je, že Quarter Sovereign s Angeliným motívom je teraz súčasťou našej ponuky a môže sa tak stať hodnotným prírastkom vo Vašej numizmatickej zbierke. Nový motív zlatého Sovereignu je unikátny nielen autorstvom slávnej medailérky, ale tiež netradičnou kompozíciou. Na minci je sv. Juraj vyobrazený bez výzbroje a koňa, ale aj bez draka. Udatný bojovník je na minci stvárnený iba s kopijou a štítom, ktorým sa bráni pred plameňmi pomyselného draka. Zvolený motív sa tak vďaka absencii kľúčových artefaktov pre výstavbu tradičného príbehu, stáva tajomným a dovoľuje plne rozvinúť fantáziu jeho obdivovateľov.

Hmotnosť novej emisie činí 1,99 gramov a jej priemer je 13,50 mm. Minca bola vyrazená z 22k zlata v najvyššej mincovej kvalite. Pre celý svet bolo vyrazených len 4 999 exemplárov. Ak sa chcete o tejto fantastickej zlatej minci dozvedieť viac, navštívte túto stránku.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.