Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Podľa štatistík sa ľudia v Európe majú čím ďalej, tým lepšie. Šťastie, láska ani zdravie sa síce kúpiť nedajú, ale nebudeme si nič nahovárať, ekonomická stabilita kvalitnému životu skrátka prospieva. Hneď, ako sú naplnené naše základné fyziologické a telesné potreby a cítime sa bezpečne, môžeme sa venovať druhým a sami sebe. A práve táto premisa vysvetľuje, prečo sa ľudia čoraz častejšie uchyľujú k zberateľstvu, a teda aj k numizmatike. Máme čas! Čas na seba, svoje sny, rozvoj a sebarealizáciu. A máme aj prostriedky, aby sme to všetko mohli napĺňať.

Možno týmto spôsobom uvažovala austrálska mincovňa Perth, keď projektovala úplne jedinečný dizajn novej mince z 10 uncí zlata (999,9/1000). Emisia, ktorú Vám dnes predstavíme, rozhodne nie je pre každého. Vlastne ani byť nemôže. Existuje totiž len 8 kusov na svete. Toto umelecké dielo je pre obdivovateľov umenia a krásy. Je pre zberateľa, ktorý hľadá niečo úplne jedinečné, symbolické, chová sa s úctou k starým ručným remeslám, a zároveň tlieska pokrokom v moderných technológiách. Už vieme, že nová zlatá emisia je pre skutočných „fajnšmekrov“. Teraz si povieme, prečo.

Tiger, kráľ zvierat nesúci šťastie

Tiger - zlatá minca

Zlatá minca nesie na reverze trojrozmerný model tigra z 18 karátového ružového zlata. Tiger je v čínskej mytológii považovaný za symbol šťastia a jeho vyobrazenie nájdete nad nejedným vchodom čínskych domácností. Jeho úlohou je ochraňovať rodinu, žijúcich v dome, ktorí zviera symbolicky strážia. Tigrom sa pripisuje tiež veľké množstvo cností a vlastností, ako je sila, energia, vášeň, odvaha a ambicióznosť. Vzor na čele tigra je veľmi podobný čínskemu charakteru pre „kráľa“, preto je zviera považované za vodcu zveri a vládcu hôr.

Netradičné 3D spracovanie tigra rozhodne nie je jediným „naj“ tejto zlatej emisie. Ešte zaujímavejšie je zloženie povrchu trojrozmerného kráľa zvierat. Tiger je totiž od hlavy až k päte osadený diamantmi. Celkovo sa jedná o 2,98 Kt. A nie sú to len tak hocijaké diamanty, ide o typ Argyle pink.

Diamanty a smaragdy už nie sú len pýchou šperkov…

Ružové diamanty, označované ako Agryle pink, neboli pre „tigrí kožuch“ vybrané náhodou. Rovnako, ako tiger (kráľ hôr), pochádzajú aj diamanty z divokej horskej prírody. Ich domovom je západná austrálska oblasť, vzdialená približne 3000 km od mesta Perth. Všetky kamene boli aplikované na mincu ručne, čo znamená, že každá razba z osemčlennej emisie predstavuje jedinečný unikát. Výraz zvieraťu dodávajú dva starostlivo vybrané smaragdy z kolumbijských baní Muzo, ktoré sú kvalitou ťažených kameňov preslávené.

Minca, na ktorej tiger hrdo stojí, kvalitou rozhodne nezaostáva. Emisia bola vyrazená v kvalite Proof z 10 uncí čistého zlata (323,56 g) a jej priemer je úctyhodných 61 mm. Nominálna hodnota bola stanovená na $ 2 000. Minca je teda oficiálnym platidlom. Jej hodnota je však samozrejme mnohonásobne vyššia a navyše by sa Vám aj tak do peňaženky nezmestila.

Averz mince je prísne strážený britskou kráľovnou Alžbetou II., respektíve jej posledným, veľmi vydareným portrétom.

Nakoniec spomeňme, že zlatá minca „Čínsky tiger“ je treťou z emisií z prísne limitovanej série mincovne Perth. V predchádzajúcich rokoch mincovňa predstavila v podobnej špecifikácii mincu s drakom a bájnym Fénixom. Obe emisie si veľmi rýchlo našli svojich majiteľov po celom svete.

Tohtoročný „Čínsky tiger“ bol predstavený len nedávno, a tak je možné, že niektorý z ôsmich vydaných kusov svoj domov ešte len hľadá. Národná Pokladnica je oficiálnym distribútorom mincovne Perth a radi pre Vás zistíme o dostupnosti tejto jedinečnej emisie viac. Neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle 0850 606 009, prípadne e-mailom na info@narodnapokladnica.sk.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.