Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Každý rok rozširujeme našu ponuku o niekoľko exkluzívnych zberateľských kúskov. Sme preto skutočne potešení, že Vám môžeme jeden z nich predstaviť práve dnes, v kúzelnom čase Vianoc. Jedná sa o skutočný unikát, ktorý nájdete exkluzívne v našej ponuke.

Svätováclavská koruna na pamätnej razbe vykladanej drahokamami

Úplne nová pamätná medaila z 1 kg rýdzeho striebra (999/1000) je venovaná Svätováclavskej korune, najstaršej a najvzácnejšej časti korunovačných klenotov. Rovnako, ako skutočná koruna, je aj medaila ozdobená drahými kameňmi. Ide o vôbec prvý numizmat s drahokamami, ktorý sme v histórii nášho fungovania vydali.

Averz medaily zdobí hneď 25 perál a 33 drahých kameňov: 17 granátov, 14 zafírov a 2 smaragdy.

Reverz nesie umelecké vyobrazenie dvoch dvojchvostých levov držiacich Svätováclavskou korunu. Prepracovaný motív koruny sa vyníma aj vďaka úctyhodnému priemeru 100 mm a najvyššej kvalite razby.

Najcennejší korunovačný klenot patrí všetkým

Svätováclavská koruna je vzácnym artefaktom, ktorý odkazuje na bohatú históriu. Korunu nechal zhotoviť Karol IV. v roku 1346 pre vlastnú korunováciu za českého kráľa. Svätováclavská koruna mala už od počiatku verejnoprávny charakter, nebola teda majetkom kráľa, ale celej krajiny. Pomenovanie koruny odkazuje na svätého Václava, patróna českej zeme. Korunovačné klenoty vrátane koruny sú dnes uchovávané v Katedrále svätého Víta, Václava a Vojtecha v Prahe, tak ako si to Karol IV. prial. Koruna mala byť snímaná len pri výnimočných príležitostiach, ako sú korunovácie a ďalšie udalosti, pri ktorých bol kráľ prítomný, a to len v Prahe a jej najbližšom okolí. Dnes je koruna a ďalšie korunovačné klenoty vystavovaná veľmi zriedka, a keď, tak o jej zhliadnutie je zo strany verejnosti obrovský záujem.

Prvky koruny sú staršie než ona sama

Na korune je osadených 19 zafírov, 44 spinelov, 30 smaragdov, 20 perál a jedným rubínom. Uložená je v originálnom koženom puzdre a pre jej vystavovanie slúži vankúš z červeného zamatu s vyšitými českými znakmi z roku 1867. Niektoré z prvkov, z ktorých je koruna poskladaná, sú staršie ako ona samotná. Napríklad archaicky brúsené zafíry, mimochodom jedny z najväčších na svete, boli pravdepodobne vyňaté zo šperkov už pred niekoľkými tisícročiami. Odborníci sa domnievajú, že niektoré drahokamy vrátane niekoľkých zlatých pásikov krížiacich sa v strede koruny, pochádzajú z opasku Blanky z Valois, manželky Karola IV. Niektoré časti koruny sa naopak nezachovali. Hovorí sa, že v krížiku na jej vrchu dokonca býval usadený tŕň z Kristovej tŕňovej koruny.

Symbolika ukazuje na Ježiša

Svätováclavská koruna ukrýva silnú symboliku. V stredoveku mávali farby a kamene veľký význam. Interpretácia symboliky sa počas storočí menila. Dnes sa teda môžeme len domnievať, čo presne aká farba znamená. Bez diskusie je však jasné prepojenie s Kristom. Modrá a biela farba reprezentovaná zafírmi a perlami symbolizuje zrejme Ježišov život a odkaz, zatiaľ čo rubín a červená výstelka znamenajú krv, smrť a zmŕtvychvstanie.

Môže Svätováclavská koruna za Heydrichovu smrť?

So Svätováclavskou korunou je spojených tiež niekoľko tradícií a legiend. Jedna z nich varuje všetky neoprávnené osoby, ktoré by si chceli korunu neprávom nasadiť, pred krutým trestom. Nositelia koruny majú byť vyvolení Bohom, nie samozvanými vládcami. Toto nepísané pravidlo porušil počas vojny zastupujúci ríšsky protektor Reinhard Heydrich. V roku 1941 mu vtedajší prezident Emil Hácha musel odovzdať sedem kľúčov od korunnej komory, kde sú klenoty ukryté. Heydrich si korunu nasadil a do roka zomrel na následky atentátu. Či bol jeho osud spečatený zneužitím koruny, isté nie je. Isté však je, že Svätováclavská koruna symbolizuje svojbytnosť, silu a bohatú históriu.

Svätováclavská koruna na pamätnej razbe vykladanej drahokamami

Poslanie Svätováclavskej koruny zachytáva kilogramová strieborná razba vykladaná drahými kameňmi

Vďaka novej pamätnej medaile vykladanej drahými kameňmi si odkaz legendárnej koruny môžete pripomínať aj Vy. Kilogramová strieborná razba je parciálne zlatená, čím vyniká autentickosť celého vyobrazenia. Limitácia je veľmi striktná a činí len 100 exemplárov celosvetovo. Ak si prajete stať sa jedným zo šťastných majiteľov, neváhajte kontaktovať naše zákaznícke oddelenie na tel. čísle 0850 606 009. Naši špecialisti Vám radi poskytnú všetky podrobnosti.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.