Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Vianoce sa blížia míľovými krokmi. Adventný čas je spätý s veľkým množstvom tradícií a zvykov, ktoré rodiny dodržiavajú po stáročia. A pretože sme numizmatický magazín, zamerali sme sa na zvyky spojené s mincami. Pozrieme sa do Anglicka, na Cyprus, a samozrejme tiež do našej domoviny. Na záver sme si pre Vás pripravili krásne vianočné mince, nech máte dôstojný prostriedok k naplneniu vianočných zvykov.

Anglicko

Tradičná anglická kuchyňa pre nás Slovákov nebýva príliš príťažlivá, ale vianočný moriak s orechovou plnkou neznie vôbec zle. Anglická mincová tradícia je pevne spätá so štedrovečernou večerou, respektíve s jej záverom, teda dezertom. Ako dezert podávajú Angličania puding. Ten sa pripravuje už v dobe adventu a miešať ho priebežne chodí každý člen rodiny. Pri miešaní potom každý vyslovuje svoje tajné priania. Podľa starej tradície sa na záver tohto rituálu vloží do pudingu minca. Ten, kto ju nájde, vraj bude zdravý ako repa, pokiaľ ju teda najskôr nezhltne...

Cyprus

Aj na Cypre je tradícia s mincami spätá s jedlom. Cyperčania oslavujú Vianoce od 24. decembra do Troch kráľov. Darčeky deťom na Cypre nerozdáva Ježiško, ale sv. Vasil, a to až na Nový rok. Po rozbalení darčekov väčšinou celá rodina odchádza do kostola. Okolo poludnia sa všetci príbuzní zvyčajne znovu zídu a pokračujú v oslavách. Spievajú novoročné piesne a koledy a rozprávajú si staré rodinné príbehy. V popoludňajších hodinách sa okrem morky podáva tiež slaný koláč Vasilopita, do ktorého sa zapeká minca. Každý člen rodiny dostane rovnaký diel a traduje sa, že ten kto mincu objaví, bude mať šťastie po celý nadchádzajúci rok.

Slovensko

Naše vianočné tradície určite netreba dlho predstavovať. Mince majú rovnakú funkciu ako šupiny. Gazdiná ich vloží pod biely obrus alebo pod taniere so štedrovečernou večerou. Úlohou mincí je priniesť celej rodine hojnosť a bohatstvo. Na východnom Slovensku dodržiavajú miestni niektoré ďalšie zvyky. Od najstaršieho po najmladšieho člena domácnosti sa postupne umývajú vo vode, do ktorej sú pred očistným procesom vhodené mince. Tento rituál má rodine zabezpečiť okrem finančnej stability tiež pevné zdravie.

Zlaté vianočné mince rozžiaria Vianoce Vám, Vašim blízkym, aj deťom v núdzi

Nadácie Santa Claus

Pre prípad, že hľadáte vhodnú mincu na naplnenie vianočnej tradície alebo len krásny darček pre Vašich blízkych, rozšírili sme našu ponuku o dve zlaté mince s vianočnými motívmi a vyšším poslaním.

Minca „Veselé Vianoce“ na numizmate z 3,11 gramov rýdzeho zlata

Minca Veselé Vianoce na numizmate z 3,11 gramov rýdzeho zlata

Zlato, ktoré bolo použité na razbu tejto mince, pochádza z Fínska, domova Santa Clausa. Emitentom sme my, teda Národná Pokladnica. Mincu tak nájdete exkluzívne len v našej ponuke. Kúpou mince nám navyše pomôžete plniť vyššie poslanie! Časť výťažku z predaja totiž bude venovaná Nadácii Santa Claus, ktorá sa postará o to, aby vianočné darčeky dostali aj deti v núdzi.

Na reverze emisie je prekrásny výjav zimnej krajiny s padajúcimi vločkami, letiacou kométou a cválajúcim sobom. Scenéria je doplnená nápisom „Santa´s gold“ (Santovo zlato) a logom Nadácie Santa Claus. Okružie je doplnené prianím veselých Vianoc v rôznych svetových jazykoch, vrátane slovenského.

Minca je vyrazená v najvyššej mincovej kvalite Proof zo zlata s hmotnosťou 3, 11 g. K numizmatu navyše dostanete krásnu drevenú kazetu a list od samotného Santu! Viac informácií o zlatej minci 3,11 g nájdete tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.