Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Dátum 10. 10. 2019 si dobre zapamätajte! Tento deň sa totiž navždy zapíše do numizmatických dejín. Práve v tento deň bola prvýkrát za 530 rokov svojej existencie vyrazená zlatá minca Sovereign mimo územie Britského spoločenstva! Motív mince spracovala svetoznáma medailérka Angela Pistrucci, pra pra pra pra neter legendárneho rytca Benedetta Pistrucciho, ktorý je autorom najslávnejšieho motívu zlatej mince Sovereign, ilustrujúcej sv. Juraja s drakom. Minca bola vyrazená v talianskom Ríme, kde obaja umelci strávili časť svojho života!

Zlatá minca Sovereign

Aj napriek skutočnosti, že je táto minca vydávaná presne 530 rokov, dosiahla zlatá legenda hneď niekoľké prvenstvá len pred pár dňami. Oficiálny zlatý Sovereign bol 10. októbra vyrazený v mincovni a medailérskej škole Zecca v talianskom Ríme! Je to vôbec prvýkrát, kedy razba prebehla mimo územie Veľkej Británie. Sovereign sa tak vlastne vracia domov. V Ríme sa totiž narodil slávny rytec Benedetto Pistrucci, otec najslávnejšieho motívu so sv. Jurajom a drakom, ktorý zdobí zlaté Sovereigny už od roku 1817.

Motív pre nový Sovereign pripravila Angela Pistrucci, pra pra pra pra neter samotného Benedetta! Aj ona je totiž uznávanou medailérkou a hrdo nadväzuje na ryteckú tradíciu svojho slávneho predka. Rovnako ako Benedetto, aj Angela sa na svoje remeslo pripravovala v talianskom hlavnom meste.

Nové autorské spracovanie mince Sovereign v podaní Angely Pistrucci bude čestne vystavené hneď vedľa medailérskych diel jej predka, a stane sa tak súčasťou stálej numizmatickej expozície v Ríme. Emisia preto získala označenie „múzejná edícia“.

„Moja práca vedľa práce Benedetta, v jednej z najprestížnejších numizmatických lokalít sveta, a navyše na mieste, ktoré má pre nás oboch jedinečný význam! Som neskutočne vďačná The London Mint Office za ich dôveru vo mňa, za úžasnú príležitosť a nepoľavujúce nadšenie.“
- Angela Pistrucci, autorka motívu novej zlatej mince Sovereign

Exkluzívne v ponuke Národnej Pokladnice

Celý projekt razby nového Sovereignu zastrešuje naša sesterská spoločnosť The London Mint Office, a to je skvelá správa pre slovenských zberateľov. Múzejnú edíciu zlatej mince Sovereign nájdete exkluzívne v ponuke Národnej Pokladnice. Limitácia činí len 750 kusov celosvetovo! Vzhľadom k unikátnosti projektu očakávame o zlatú mincu netradičný záujem.

Múzejná edícia zlatého Sovereignu má mnoho naj!

Ak si objednáte múzejné edíciu, stanete sa majiteľmi mince s mnohými naj! História týchto zlatých mincí siaha do 15. storočia. Uznávaná autorka múzejnej edície je priamou príbuznou legendárneho rytca Benedetta Pistrucciho, autora najslávnejšieho vyobrazenia, ktoré za svoju históriu Sovereign niesol. Zlatá minca bola vyrazená v Ríme, kde obe medailérske legendy časť života pobývali. Celá emisia je vyrazená z 22k zlata, kovu, ktorého hodnota kontinuálne stúpa. Prevedenie mincí zodpovedá kvalite Proof, teda najvyššej kvalite razby. Mince sú označené písmenom R, označujúce Rím, historicky prvé miesto razby mimo spoločenstvo Veľkej Británie.

História mince Sovereign

Za prvým Sovereignom sa musíme vrátiť až do roku 1489, kedy Anglicku vládol Henrich VIII. Práve jeho portrét zdobí lícovú stranu vôbec prvého Sovereignu. Prvý Sovereign vznikol po vzore európskych veľkých zlatých mincí a jeho úlohou bolo zvýšiť vládnucemu rodu Tudorovcov prestíž.

Od tej doby sa na minci vystriedalo mnoho ďalších britských panovníkov. Prvé Sovereigny boli razené z necelých 8 gramov 23k zlata. V roku 1526 bola rýdzosť znížená na 22k, a v takej špecifikácii pretrvali mince do dnešných dní. Averz mince zdobil pôvodne heraldický znak Anglicka obklopený ružou, ktorá bola znakom dynastie Tudorovcov. Razba britských Sovereignov prebiehala do roku 1604, potom nasledovala dvestoročná prestávka, a znovu obnovená bola až v roku 1817 za panovania kráľa Juraja III. Pri obnovenej razbe bol na reverze zobrazený opäť portrét panovníka. Motív averzu vytvoril pred viac ako 200 rokmi práve Benedetto Pistrucci (1783-1855), legendárny taliansky rytec.

Zlatý Sovereign je zďaleka najobľúbenejšou mincou vo Veľkej Británii a všetkých jej teritóriách, a meno Pistrucci s ňou bude navždy spojené. „Som skutočne hrdý, že prvou krajinou razby Sovereignu mimo britského teritória je práve Taliansko! Rím je nielen rodiskom otca moderného Sovereignu, ale aj miestom, kde sa obe medailérske legendy vyučili svoje remeslo!“
- Daniel Penny, riaditeľ The London Mint Office

Ak máte záujem o bližšie informácie k múzejnej edícii zlatého Sovereignu, kontaktujte prosím naše zákaznícke oddelenie na tel. čísle 0850 606 009.

Zlatá minca Sovereign Zlatá minca Sovereign Zlatá minca Sovereign Zlatá minca Sovereign

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.