Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Dlho sme premýšľali, ktorú novinku Vám tento mesiac predstavíme. Nakoniec nás inšpiroval sám vesmír. Presne pred týždňom nám nočná obloha prichystala mimoriadny úkaz - úplné zatmenie mesiaca. Mesiac prešiel priamo stredom zemského tieňa, čo sa naposledy stalo v roku 2011. Novú zlatú mincu "Praotec Mesiac" zdobí stará indiánska mesačná maska, ktorá mala pre túto kultúru nezastupiteľný význam.

Starobylé masky mali pre indiánov a ďalšie domorodé kultúry zásadný význam. Indiáni verili, že príslušníci kmeňov sú potomkovia rôznych zvierat a ich život je hlboko ovplyvnený prírodnými javmi. Verili, že kmeň preberá charakteristiky týchto zvierat alebo javov a oni vďaka nim získavajú silu, zdravie, ochranu a priaznivé životné podmienky. Masky boli vyrábané vždy ručne a s veľkou starostlivosťou, pretože naši predkovia im prikladali veľký význam. Zaujímavé je, že význam masiek je vlastne od ich prapôvodu stále rovnaký - maska ​​mení našu identitu, rozširuje ju, stelesňuje neviditeľných bohov, ktorým dáva tvár. Masky teda umožňujú kultúram bližší a uveriteľnejší kontakt s ich bohmi či duchmi. Masky sú skrátka dôležitá časť kultúrneho dedičstva starých kmeňov, ale aj šikovná demonštrácia života našich predkov alebo odlišných kultúr pre tých, ktorí ich chcú pochopiť.

Vráťme sa teraz k dnes predstavovanej zlatej minci a maske, ktorá ju zdobí. Motív je venovaný Praotcovi Mesiacu, ochrancovi domorodej kultúry z pobrežia severozápadného Tichomoria. Praotec Mesiac bol tamojšími kmeňmi vnímaný ako vľúdny rodič, držiaci ochrannú ruku nad svojimi "deťmi". Legenda hovorí, že úlohou Mesiaca bolo posvietiť svojim zverencom na nebezpečných plavbách za úlovkom alebo im pomôcť pri nočnom zbere mušlí na pláži.

Autorom motívu verného vyobrazenia masky Praotca Mesiaca je známy rytec Andy Everson, ktorý sa inšpiroval umením svojich predkov. Pôvodnými autormi vyobrazení sú severoamerickí Indiáni, ktorí masku vyrábali najmä z dreva, ale aj z ďalších materiálov, ktoré mali k dispozícii. 


Aby motív a výrobný materiál dokonale korešpondovali, bola minca vyrazená z rýdzeho zlata 999/1000. Taká špecifikácia je u numizmatov veľmi ojedinelá. S rastúcou rýdzosťou sa totiž zlato stáva veľmi krehké a razba je preto mimoriadne zložitá. Minca navyše dosahuje neobvykle veľký rozmer – 33 mm a jej váha presahuje 1 uncu. Vyraziť mincu z rýdzeho zlata v takejto špecifikácii je úloha pre dokonalých profesionálov s najlepšou dostupnou technológiou. Úloha bola preto zverená Kanadskej kráľovskej mincovni, ktorá vyššie uvedené požiadavky hravo spĺňa.

Minca bola emitovaná na území Commonwealthu, a preto reverz zdobí portrét kráľovnej Alžbety II. Jedná sa o jej najnovšie vyobrazenie v podaní slávnej dizajnérky Susanne Blunt, ktorej iniciály nájdeme na minci. 


Minca dosahuje vďaka štvornásobnej razbe skutočne vysoký reliéf (Ultra high relief) a je razená v kvalite proof, teda v najvyššej možnej kvalite. Vďaka tejto špecifikácii vyniknú aj tie najjemnejšie rytiny. Nominálna hodnota mince je 200 dolárov. Unikátnosť emisie podporuje tiež veľmi nízka limitácia. Pre celý svet bolo vyrazených len 300 exemplárov.  

Ak chcete o zlatej minci "Praotec Mesiac" vedieť viac, neváhajte kontaktovať naše zákaznícke oddelenie na tel. čísle 0850 606 009.

Radi Vám pomôžu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.