Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Krása je vnímaná subjektívne a každý jedinec ju posudzuje inými parametrami, ktorým potom prikladá svoje vlastné hodnotenie na škále sympatie. Robíme to odpradávna preto, aby sme si utriedili myšlienky, zmechanizovali uvažovanie a pomohli srdcu a intuícii nájsť presne to, čo potrebujeme. Aj keď je naše vnímanie úplne individuálne, na hodnotenie niektorých charakterových vlastností, prírodných úkazov alebo umeleckých diel sa viac menej zhodneme. Ktoré americké strieborné doláre sú najkrajšie pre Vás? Prečo sú niektoré americké doláre krajšie ako iné? Rozhoduje príbeh!

Aj napriek tomu, že krása je pojem úplne abstraktný, vybrali sme 5 designov amerických mincí, ktoré sú podľa nášho názoru tie NAJ! S mincami totiž neplníte svoj šuplík len kusmi striebra, zlata či niklu, plníte ho príbehmi!

NAJDRAHŠIA MINCA SVETA – Flowing Hair Liberty Dollar 1794

Tak to je ona, najdrahšia strieborná minca sveta, ktorá bola v slávnej Stack’s Bowers vydražená za neuveriteľných 10 miliónov dolárov. História slávneho doláru siaha až do 18. storočia, na samý počiatok histórie Spojených štátov. A práve v historickom kontexte je ukrytý jej príbeh. Flowing hair totiž reprezentuje prvú razbu dolárov, ktorá na území USA prebehla. 

AMERICKÁ KRÁSA – Silver Eagle

Čiže Strieborný orol! Predstavuje jednu z najvyhladávanejsich strieborných minci sveta, Strieborný orol je razený do 1 unce rýdzeho striebra, jeho hmotnosť je teda 31,1 g. Aby ste ocenili motív heraldického orla a kráčajúcej bohyne Liberty, mikroskop rozhodne hľadať nemusíte – minca má úctyhodný priemer 40,6 mm. Ľahkosť a víziu slobody vo forme „Kráčajúcej slobody” dodal reverzu umelec Adolph Alexander Weinman.

SYMBOL MIERU – Peace Dollar

Mierový dolár je jedna z najznámejších amerických mincí. Inšpiráciou pre emisiu tejto mince bol článok, ktorý sa v roku 1918 objavil v novembrovom čísle amerického časopisu The Numismatist. Redaktor Frank G. Duffield v ňom vyzýva, aby bola do obehu uvedená minca na počesť ukončenia svetovej vojny. O návrhu témy sa hovorilo aj v auguste 1920 na konvente Amerického numizmatického združenia v Chicagu. Účastníci dospeli k záveru, že by mal motív zobrazený na minci odkazovať k ideálom demokracie, liberalizmu, prosperity a cti.
 

 

KRÁĽ Divokého západu – Morgan Dollar

Keď si Amerika v roku 1783 konečne vybojovala svoju nezávislosť na Veľkej Británii, žila väčšina vtedajších Američanov na východnom pobreží krajiny. Avšak v priebehu ďalšieho storočia sa ľudia začali vo veľkých počtoch cez veľké stredoamerické planiny sťahovať smerom na západ do Texasu, Nového Mexika a Kalifornie. Západ sa rozkladal ďaleko za hranicami oblastí, nad ktorými mala kontrolu vláda Spojených štátov, a žil podľa svojich vlastných pravidiel. Bol to drsný kraj plný šerifov a vyhnancov, kovbojov a „Indiánov”. Žiadna minca nevystihuje históriu kraja pri amerických západných hraniciach lepšie ako strieborný Morganov dolár, ktorý je označovaný za kráľa medzi americkými mincami. Asi 270 miliónov Morganových dolárov bolo pretavených, takže niektoré ročníky sa stali skutočne vzácnymi.

 

 PAMIATKA NA PREZIDENTA – Kennedy Half Dollar 1964

Táto minca je jednou z najobľúbenejších amerických mincí vôbec. Dôvodov je hneď niekoľko. Po prvé, pripomína asi najpopulárnejšieho prezidenta v dejinách USA. Po druhé, tieto americké doláre boli vydané v rekordnom čase, a po tretie, portrét J. F. Kennedyho je mimoriadne autentický. Podoba Kennedyho je verná najmä vďaka blízkemu vzťahu umelca a portrétovaného štátnika. Poďme sa na príbeh strieborného dolára pozrieť zblízka. Jack Kennedy, ako najmladšiu hlavu štátu prezývali, zomrel 29. novembra roku 1963 na následky zranení, ktoré utrpel pri atentáte. Ten bol na neho spáchaný počas prezidentskej kampane. Už za tri mesiace po jeho úmrtí uzrel svetlo sveta prvý dolár s jeho podobizňou. Ako je možné, že taký komplikovaný proces, ako je razba obehovej mince, bol realizovaný v takom krátkom čase? Príprava razby totiž začala už niekoľko hodín po Kennedyho smrti. Neobvyklú nominálnu hodnotu ½ dolára vybrala sama prezidentova manželka, Jacqueline. Od mnohých schvaľovacích a kontrolných procesov bolo upustené a napriek tomu, že portrét prezidenta by sa za štandardných okolností na minci objaviť rozhodne nemal, stalo sa. A úspech tejto mince by od začiatku absolútne fenomenálny.

Pre viac informácii o amerických strieborných dolároch kliknite sem!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.