Tomáš Garrigue Masaryk sa narodil 7. marca 1850 v Hodoníne. Počas štúdia na filozofickej fakulte v Lipsku sa zoznámil s Charlottou Garrigue, dcérou newyorského podnikateľa, s ktorou sa následne oženil a z úcty k nej a jej rodine prijal jej priezvisko a pridal ho k svojmu menu.

Počas prvej svetovej vojny odišiel Masaryk do Ženevy, aby tu zviditeľnil český národ a presvedčil štátnikov európskych veľmocí o potrebe a užitočnosti samostatného českého štátu. Štefánik poznamenal, že v tom čase často používal pojem český namiesto česko-slovenský, aby sa nevyvolal dojem v zahraničí, že má vzniknúť ďalšie „Rakúsko-Uhorsko“. Neskôr spolu s Edvardom Benešom odišli do Francúzska, kde sa k nim pripojil Milan Rastislav Štefánik a vďaka tomuto spojeniu nakoniec vznikol spoločný československý štát.

Snaha Masaryka a jeho spolupracovníkov bola nakoniec korunovaná úspechom a Československo bolo dňa 28. októbra 1918 uznané za samostatný štát. Masaryk bol následne 14. novembra 1918 zvolený za prvého prezidenta novovzniknutého Československa. V máji 1934 ním bol zvolený štvrtý krát a naposledy. 14. decembra 1935 abdikoval zo zdravotných dôvodov a zostal na zámku v Lánoch, kde v septembri 1937 zomrel. Ešte počas jeho života bol prijatý zákon „Masaryk sa zaslúžil o štát“, známy aj ako Lex Masaryk. Za zásluhy o štát mu parlament udelil titul „Prezident Osloboditeľ“ a celkom sedemnásťkrát bol navrhnutý na Nobelovu cenu mieru.

1kg strieborná minca prvýkrát v Národnej Pokladnici!

K tomuto významnému jubileu Národná Pokladnica predstavila exkluzívny numizmat venovaný, T. G. Masarykovi – prvému česko-slovenskému prezidentovi. Na počesť 80. výročia úmrtia, ktoré si pripomíname práve v roku 2017, bola vyrazená prvýkrát oficiálna minca z 1 kg rýdzeho striebra 999/1000!

Emisia bola vyrazená v najvyššej kvalite razby – lešteným razidlom, pýšiť sa môže skutočne veľkolepým priemerom 100 mm! Numizmat umožňuje fascinujúci zážitok vďaka neobvykle vysokému reliéfu a úchvatným detailom! Jedinečnosť mince, ktorú nájdete exkluzívne len v ponuke Národnej Pokladnice, zdôrazňuje tiež jej extrémne nízku limitáciu – dostupných je iba 111 kusov pre celý svet! Každý exemplár je naviac individuálne číslovaný! Súčasťou ponuky je tiež originálna stokorunová bankovka z roku 1931, považovaná za jedno z najkrajších platidiel v našej histórii! Precízny návrh averzu  pripravil významný umelec Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD, a vďaka priemeru mince 100 mm máte možnosť vidieť aj tie najmenšie detaily numizmatu.

Pre viac informácií ohľadne tohoto fascinujúceho numizmatu nájdete TU!