Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Tomáš Garrigue Masaryk sa narodil 7. marca 1850 v Hodoníne. Počas štúdia na filozofickej fakulte v Lipsku sa zoznámil s Charlottou Garrigue, dcérou newyorského podnikateľa, s ktorou sa následne oženil a z úcty k nej a jej rodine prijal jej priezvisko a pridal ho k svojmu menu.

Počas prvej svetovej vojny odišiel Masaryk do Ženevy, aby tu zviditeľnil český národ a presvedčil štátnikov európskych veľmocí o potrebe a užitočnosti samostatného českého štátu. Štefánik poznamenal, že v tom čase často používal pojem český namiesto česko-slovenský, aby sa nevyvolal dojem v zahraničí, že má vzniknúť ďalšie „Rakúsko-Uhorsko“. Neskôr spolu s Edvardom Benešom odišli do Francúzska, kde sa k nim pripojil Milan Rastislav Štefánik a vďaka tomuto spojeniu nakoniec vznikol spoločný československý štát.

Snaha Masaryka a jeho spolupracovníkov bola nakoniec korunovaná úspechom a Československo bolo dňa 28. októbra 1918 uznané za samostatný štát. Masaryk bol následne 14. novembra 1918 zvolený za prvého prezidenta novovzniknutého Československa. V máji 1934 ním bol zvolený štvrtý krát a naposledy. 14. decembra 1935 abdikoval zo zdravotných dôvodov a zostal na zámku v Lánoch, kde v septembri 1937 zomrel. Ešte počas jeho života bol prijatý zákon „Masaryk sa zaslúžil o štát“, známy aj ako Lex Masaryk. Za zásluhy o štát mu parlament udelil titul „Prezident Osloboditeľ“ a celkom sedemnásťkrát bol navrhnutý na Nobelovu cenu mieru.

1kg strieborná minca prvýkrát v Národnej Pokladnici!

K tomuto významnému jubileu Národná Pokladnica predstavila exkluzívny numizmat venovaný, T. G. Masarykovi – prvému česko-slovenskému prezidentovi. Na počesť 80. výročia úmrtia, ktoré si pripomíname práve v roku 2017, bola vyrazená prvýkrát oficiálna minca z 1 kg rýdzeho striebra 999/1000!

Emisia bola vyrazená v najvyššej kvalite razby – lešteným razidlom, pýšiť sa môže skutočne veľkolepým priemerom 100 mm! Numizmat umožňuje fascinujúci zážitok vďaka neobvykle vysokému reliéfu a úchvatným detailom! Jedinečnosť mince, ktorú nájdete exkluzívne len v ponuke Národnej Pokladnice, zdôrazňuje tiež jej extrémne nízku limitáciu – dostupných je iba 111 kusov pre celý svet! Každý exemplár je naviac individuálne číslovaný! Súčasťou ponuky je tiež originálna stokorunová bankovka z roku 1931, považovaná za jedno z najkrajších platidiel v našej histórii! Precízny návrh averzu  pripravil významný umelec Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD, a vďaka priemeru mince 100 mm máte možnosť vidieť aj tie najmenšie detaily numizmatu.

Pre viac informácií ohľadne tohoto fascinujúceho numizmatu nájdete TU!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.