Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Tajomstvo motívu koruny, razenej od roku 1957 odhalili Reportéri Českej televízie len pred dvoma rokmi, kedy sa za pravdou vydali až do Švajčiarska. Práve tam sa stretli s Bedřiškou Synkovou, ženou, ktorá je vyobrazená na averze tejto česko-slovenskej mince. Ak by komunisti už vtedy poznali identitu dievčaťa, sadiacej lipu, nestačili by sa čudovať…

Kto je tajomnou ženou, sadiacou lipu?

Averz numizmatu zvečňuje motív ženy v pokľaku, ktorá sadí lipu. Platnosť mince sa datuje od septembra 1957 do roku 1993. Minca bola razená v Kremnici a jej priemer je 23 mm a hmotnosť 4 g. Najzaujímavejšie je však posolstvo, ktoré minca nesie!

Autorkou návrhu je Marie Uchytilová-Kučová (1924–1989), významná česká sochárka, medailérka a držiteľka medaily za zásluhy.

Ešte pred pár rokmi nebolo jasné, kto bol pre sochárku predlohou, ktorý použila na averz tejto česko-slovenskej mince. Pravdu odhalili až reportéri, ktorí sa so ženou, vyobrazenou na česko-slovenskej korune stretli vo Švajčiarsku. Je ňou Bedřiška Synková, ktorú ako 19-ročnú odsúdili komunisti za vlastizradu, len kvôli tomu, že viedla skautský oddiel. “Nikomu sme nechceli škodiť ani sme nikomu neškodili. Nepovažovali sme za potrebné, zákaz skautingu rešpektovať, pretože sme nevedeli prečo“, povedala pani Synková pre reláciu Reportéri Českej televízie.

Odvážna sochárka sa režimu nebála!

Keď bola Bedřiška za nerešpektovanie zákazu komunistami uväznená, jej mamička pracovala na umeleckej škole, kde učila tiež sochárka Marie Uchytilová. Nešťastná matka sochárke celý príbeh svojej dcéry prerozprávala a tá sa rozhodla, že sa režimu originálnym spôsobom pomstí. Prihlásila sa do súťaže o návrh podoby pre novú korunu a podľa fotografie odsúdenej Bedřišky potom spracovala motív. Aj keď návrh sochárky pôvodne vybraný nebol, nakoniec ho presadil vtedajší minister financií! “Je to historický paradox, že nespravodlivo odsúdené dievča malo vlastne pomník vo vrecku každého človeka,” uviedla pre Reportérov ČT, riaditeľka múzea v Mariánskom Týnci Irena Bukačová. Dievča na minci navyše zámerne hľadí k západu. Týmto drobným detailom dala autorka jasne najavo averziu, ktorú cítila k Rusku.

Česko-slovenská koruna – symbol politického vzdoru

Bedřiška, odsúdená pôvodne k 10 rokom väzenia, bola vďaka aktívnej snahe svojej matky nakoniec po 5 rokoch z väzenia prepustená. Akonáhle sa režim uvoľnil, vrátila sa k milovanému skautingu. Po príchode vojsk Varšavskej zmluvy, atmosféra v krajine znovu zhustla a Bedřiška odišla najskôr do Rakúska a následne do Švajčiarska, kde sa s rodinou usídlila.

Odvážna sochárka sa slobodného Česko-Slovenska bohužiaľ nedožila, zomrela len deň pred Nežnou revolúciou. Jej odvaha a vzdor bude však navždy symbolizovať legendárna česko-slovenská koruna!

Najobľúbenejšie česko-slovenské mince a ich príbehy môžete poznať aj Vy!

Príbeh oboch hrdiniek a mnoho ďalšieho si môžete pripomenúť prostredníctvom kolekcie Najobľúbenejšie česko-slovenské mince, ktoré nájdeme len v ponuke Národnej Pokladnice. Historické originály z kolekcie sú vôbec po prvýkrát zušľachtené 24-karátovým zlatom a vzácnym ródiom. Vďaka kontrastnému zdobeniu motívov tak vystúpia aj drobné detaily a Vy si môžete pripomenúť okamžiky z nedávnej česko-slovenskej minulosti.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.