Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Len raz za čas sa podarí vytvoriť edíciu mincí, ktorej sa podarí byť na výslní tých najžiadanejších mincí každý rok. Jednou z týchto mincí je práve edícia Tiffany Art, ktorá je bezpochyby jednou z najžiadanejších mincí modernej doby.

Ocenenie Minca roku 2004

Strieborna minca Tiffany Art 2004Lichtenštajnská spoločnosť Coin Invest Trust vyrazila prvú mincu tejto populárnej série v roku 2004 a vstúpila tým na úplne neznáme územie. Dovtedy ešte nikto nevytvoril mincu, ktorej súčasťou je vitráž vyrobená v Tiffanyho tradícii. Táto minca sa stala na numizmatickom trhu okamžite hitom a získala prestížne ocenenie "Coin of the Year" (Minca roka). Táto fascinujúca minca za 13 rokov svojej existencie získala u odbornej verejnosti už 5 ocenení a zmenila spôsob, akým vnímame zberateľské mince.

Ako prišiel tento revolučný nápad?

Všetko začalo u Thomasa Rysera, zamestnanca spoločnosti Coin Invest Trust a jeho špeciálneho záujmu o sklo. Thomas bol fascinovaný slávnym sklom Tiffany, najúspešnejším produktom amerického secesného umelca Louise Comfort Tiffanyho. Potom, čo experimentoval so sklenenými predmetmi vo svojom voľnom čase, navrhol použiť princíp vitráže aj na mince.

Realizácia projektu trvala dlhú dobu, až nakoniec v spolupráci s nemeckou mincovňou BH Mayer  vyrobila prvý prototyp. Po nespočetných testoch sa mince dostali do výroby a vstúpili na numizmatický trh. Za zmienku nepochybne stojí, že vďaka sklenenej vitráži je každá minca unikátom a dve rovnaké by ste hľadali len ťažko.

Ikonické architektonické diela ako inšpirácia

Od začiatku série v roku 2004 je každý rok vydávaná nová minca. Motívy sú inšpirované ikonickými budovami, mohli ste tu rozpoznať Zrkadlovú sieň z Versailles, španielsku Alhambru či Wellská katedrálu. Tieto legendárne mince Vás tak doslova previedli cestou dejinami umenia, obdivovali sme už prekrásne detaily renesancie, neoklasicizmu, gotiky, alebo rokoka. Zbieranie mincí Tiffany Art tak presahuje bežné požiadavky na zberateľské emisie a stávajú sa tak novým druhom umeleckého diela.

Vysoké zhodnotenie mincí Tiffany Art

Táto celosvetovo známa séria mincí je vďaka svojej výnimočnosti jednou z najviac sa zhodnocujúcich mincí modernej doby a je každoročne beznádejne vypredaná. Trhová hodnota úplne prvej emisie z roku 2004 stúpla na viac ako desaťnásobok pôvodnej ceny.

Vitráž v Tiffanyho tradícii

Princíp Tiffanyho techniky je podobný princípu klasickej vitráže. Líši sa tým, že sa jednotlivé kúsky skla obalia medenou  páskou a potom sa spájajú cínom, čo dovoľuje vytvárať zložitejšie a prepracovanejšie motívy. Vitráže vyrobené touto technikou sú známe svojou dlhou životnosťou. Autorom Tiffanyho techniky je secesný umelec a sklár Louis Comfort Tiffany (1848 - 1933). Jeho sklenené okná a lampy sa stali celosvetovo preslávené a na dnešných aukciách sa predávajú za neuveriteľne vysoké ceny.

Strieborna minca Tiffany Art 2017Najnovšia emisia 2017

Najnovšia emisia bola vyrazená už tradične do 2 uncí = 62,2 g rýdzeho striebra 999/1000 a vyobrazuje klenot Anglicka, Wellskú katedrálu, ktorá pochádza z 12. storočia. Z každej strany mince môžete obdivovať unikátne fialové vitráže vyrobené v Tiffanyho tradícii. Spojenie vysokého reliéfu a detailného prepracovania umocňuje ojedinelý numizmatický zážitok. Povrch tohto úchvatného numizmatu je spracovaný technológiou tzv. antique finish, ktorý mu prepožičiava starobylý nádych.

Zaujíma Vás minca Tiffany Art? Národnej Pokladnici sa podarilo získať 10 ks najnovšej emisie z roku 2017.  V prípade záujmu o túto mincu nás neváhajte kontaktovať na 0850 606 009.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.