Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Jantárová cesta, ktorá viedla v minulosti aj cez Slovensko, od Pobaltia až k Stredozemnému moru, významne ovplyvnila dejiny Európy. Je jednou z najstarších a zároveň najvýznamnejších suchozemských obchodných ciest. Najviac sa používala od konca 7. stor. pred Kr. do 5. storočia. Neskôr ju významne využívali aj starí Rimania, ktorí podnikali expedície za baltickým jantárom, jedným z najcennejších prírodných pokladov.

Jantár, ako dôležitá komodita a vysoko cenená surovina s magickou mocou, ktorá dala trase meno, bol po tejto trase dopravovaný od Pobaltia na juh, do Talianska, Grécka a ďalej Egypta dlho pred naším letopočtom a po ňom. Hoci zo severu bol dovážaný predovšetkým jantár, predmetom obchodu boli aj iné suroviny ako med, kožušiny a smerom na juh pravdepodobne aj otroci. Smerom na sever sa posielali aj sklenené, strieborné a bronzové výrobky.

Jantárová cesta viedla aj cez Slovensko

Jantárová cesta je jedna z najstarších a najvýznamnejších obchodných ciestNa Slovensku viedla jej hlavná trasa cez Devínsku bránu a pozdĺž západných svahov Malých a Bielych Karpát. Používala sa aj alternatívna trasa cez Bratislavu a popod juhovýchodné svahy Malých Karpát, popri Dudváhu cez Čachtice a Váhu do Trenčína, odkiaľ vetva pokračovala Vlárskym priesmykom smerom k hlavnej trase na Morave.

O intenzite tohto diaľkového obchodu vypovedá napríklad aj nález u Vroclavi, kde boli objavené tri veľké skladiská z neskoro laténskej fázy Przeworsk kultúry, obsahujúce cez 2900 kg jantárovej suroviny.

Vznik jantáru je datovaný až do doby pred 230 miliónmi rokov

Jantár bol pravekými aj starovekými civilizáciami používaný predovšetkým na výrobu šperkov a ozdobných predmetov, a to nielen pre jeho efektný vzhľad, ale aj pre magickú moc, ktorá mu bola pripisovaná; niekedy sa užíval aj ako kadidlo, lebo po zahriatí vydáva príjemnú vôňu a má aj dezinfekčné účinky.

Jantár je stuhnutá živica pravekých stromov, v ktorej bolo nájdených cez jeden tisíc živočíchov a rôznych typov rastlín. Preto je niekedy jantár nazývaný "oknom do minulosti". Najbohatšie náleziská jantáru sú na pobreží Baltického mora na území Poľska a Ruska. Baltický jantár je tiež najviac cenený.

Jantárová cesta v numizmatike

Dôležitý význam jantárovej cesty dokazujú početné historické pramene a nálezy jantáru. K ucteniu významnej úlohy jantárovej cesty v histórii a kultúre Európy bola vyrazená aj prekrásna oficiálna minca s unikátnymi parametrami, ktorá obsahuje, která obsahuje skutočný baltický jantár.

Jantárová cesta na strieborne minci

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.