Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Píše sa rok 1967 a juhoafrický trh upadá. Mincovňa Juhoafrickej republiky tak uvádza na trh zlatú mincu Krugerrand vo veľkosti 1 unca, ktorá predstavovala prvú možnosť investovania pre verejnosť. Juhoafrická republika mala v tom čase pod kontrolou približne 2/3 svetovej produkcie zlata. Zaujímavosťou je, že minca nemala nominálnu hodnotu, jej hodnota sa odvíjala od aktuálnej ceny zlata

Krugerrand - prvá zlatá investičná minca na sveteTak vznikla historicky prvá zlatá investičná minca na svete, juhoafrický Krugerrand , ktorý sa vyrába iba v zlatom prevedení. Do roku 1980 obsahoval jednu trójsku uncu čistého zlata, zatiaľ čo potom začalo razenie aj menších jednotiek: 1/2, 1/4 a 1/10 unce. Krugerrand sa v súčasnosti razí do zlata vysokej rýdzosti (916,66 /1000).

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol dovoz Krugerrandu do mnohých krajín zakázaný kvôli bojkotu JAR v súvislosti s politikou apartheidu (rasovej segregácii) realizovanú v tejto krajine. Vyriešenie rasových problémov umožnilo zrušenie tohto zákazu.

Čo vyjadruje názov Krugerrand?

Vznik názvu mince je veľmi zaujímavý. Jedná sa o spojenie priezviska prezidenta Juhoafrickej republiky Paula Krugera (na čele republiky stál v 80. a 90. rokoch 19. storočia) a časti názvu pohoria Witwatersrand v okolí Johannesburgu, kde sa nachádza ložiská drahého kovu. Rand je od roku 1961 názov juhoafrickej meny.

Krugerrand budúci rok oslávi už 50 rokov!

Prvá investičná zlatá minca Krugerrand vo veľkosti 1 oz bola vyrazená 3. júla 1967, v roku 2017 oslávime už 50. výročie existencie tejto legendy numizmatiky! Krugerrand doteraz patrí medzi najvýznamnejšie a najobľúbenejšie mince sveta. Od začiatku razby tejto zlatej legendy bolo do dneška vyrazených približne 60 miliónov kusov.

Krugerrand - prvá zlatá investičná minca na sveteÚspech Krugerrandu

V roku 1970 sa zlaté mince Krugerrand rýchlo stali voľbou č.1 pre investorov na celom svete, ktorí mali záujem o investície do zlata. Odhaduje sa, že v rokoch 1974 až 1985 bolo importovaných 22 miliónov zlatých mincí Krugerrand len do samotných Spojených štátov.

Obrovský úspech Krugerrandu povzbudil ostatné krajiny k produkcii vlastných zlatých mincí. Tak sa začal raziť napr. kanadský Javorový list v roku 1979, čínska zlatá Panda v roku 1982 a americký Zlatý orol v roku 1986 alebo britská Britannia v roku 1987.

Zvýšená odolnosť

Aby Krugerrandy razené do zlata 916,7 / 1000 obsahovali príslušné množstvo čistého kovu, ich hmotnosť je vyššia. Vyplýva to z obsahu medi v zliatine. Vďaka tomu je zvýšená jej tvrdosť, odolnosť proti oderu a poškriabaniu (zlato je inak veľmi mäkké).

Paul KrugerPaul Kruger, ktorého portrét sa nachádza na averze mince, sa narodil 10. októbra 1825 v Cradocku v Kapskej kolónii. Bol búrsky politik a vodca hnutia proti britskej nadvláde. V 19. storočí začali búrov vytláčať anglickí osadníci, čo ich prinútilo vytvoriť na sever a východ od rieky Oranje tri búrske republiky: Natal, Oranž a Transvaal. Kruger sa stal v roku 1874 viceprezidentom a v roku 1880 prezidentom Transvaalu. Bol známy ako tvrdý vyjednávač a prispel k tomu, že táto krajina opäť získala nezávislosť. V roku 1899 získali Briti Transvaal späť a Kruger bol prinútený emigrovať. Zomrel vo Švajčiarsku v roku 1904.

 

Okrem tradície, starostlivého zhotovenie a záruky vysokej kvality, je práve trvanlivosť mincí tým dôvodom, prečo sú tieto unikáty toľko žiadané zberateľmi z celého sveta.

Slávnu zlatú mincu Krugerrand nájdete aj v ponuke Národnej Pokladnice. V prípade záujmu nás kontaktujte na 0850 606 009.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.