Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Nádherného Strieborného orla emituje prestížna Mincovňa USA od roku 1986 v ročnom cykle a zberatelia po celom svete si ho veľmi cenia. Na averze mince je zobrazená kráčajúca Sloboda zahalená do vlajky Spojených štátov amerických. Dominantou tejto kompozície je postava ženy, oblečená do dlhých šiat, s dlhými vlajúcimi vlasmi, s vlajúcou americkou vlajkou cez ramená. Žena je natočená k lúčom vychádzajúceho slnka a symbolicky kráča v ústrety novému dňu, novým začiatkom a novým príležitostiam. Ľavou rukou zviera zväzok zelených ratolestí vavrínu a dubu, ktoré je symbolom civilnej a vojenskej slávy. Pravá ruka symbolizuje duchovnú slobodu. Autorom návrhu z roku 1916 je Adolph A. Weinman, ktorý sa inšpiroval legendárnou francúzskou mincou Sower. Ešte pred tým, než sa jeho dizajn objavil na tejto investičnej minci, bol použitý na strieborných poldolároch, ktoré razila US mint v rokoch 1916 – 1947.

Na reverze mince je vyobrazený heraldický orol so štítom, ktorý v pazúroch drží olivovú ratolesť a šípy. Orol je vznešený kráľ vtákov a prenesene je symbolom moci, víťazstva a vlády. Spoločne s levom patrí k najvyššie ceneným heraldickým figúram. Nad jeho hlavou je vyrazených trinásť päťcípych hviezd, ktoré symbolizujú 13 pôvodných zakladajúcich štátov USA. Návrh sa opakuje už 30 let podľa návrhu dizajnéra Johna Mercantiho.

Najvyhľadávanejšia investičná minca sveta oslavuje 30. narodeniny!

Americký orol je vedľa vlajky jedným z najznámejších a najcharakteristickejších atribútov USA. Orol sa stal národným symbolom USA už v roku 1782, kedy bol znázornený v štátnom znaku. Vďaka svojej ušľachtilosti, majestátnosti a slobodomyseľnosti sa stal najdôležitejšou ikonou novej krajiny – Spojených štátov amerických.

Každá emisia je o to atraktívnejšia, pretože nástroje použité k výrobe danej mince sa na konci roku komisionálne likvidujú. Preto je tiež razba každého ročníku k dispozícii v striktne limitovanom počte exemplárov.

Popularita jednotlivých emisií Strieborného orla rok od roku rastie, a preto sa radí medzi najvyhľadávanejšie investičné mince sveta. Pravidelne sa stáva, že mincovňa Spojených štátov nie je schopná pokryť obrovský dopyt po týchto minciach. Napríklad emisia z roku 2015 bola vypredaná už v júni, po 6 mesiacoch od uvedenia na trh. Všetky americké strieborné mince razí Mincovňa USA na objednávku amerického Kongresu.

Aj keď sa motív vyobrazený na minci od roku 1986 nezmenil, existuje veľké množstvo fascinovaných zberateľov vlastniacich všetky emisie, ktoré sa doposiaľ objavili.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.