Príroda sa premieta do umenia, ktoré vytvoril človek, už od pradávna. Umenie nie je v podstate nič iné ako istá absorpcia a interpretácia podstaty prostredia, ktoré nás obklopuje. Razba mincí s organickými motívmi, najmä tými zvieracími, dosiahla vrchol v období urbanizácie. Asi najkomplexnejšie demonštráciu toho, ako sa zvieratá usadzovali v mincovníctve, nájdeme v starom Ríme.

Obľúbenými motívmi medzi starými Rimanmi bolo napríklad prasa, delfín, orol alebo kôň. Staroveké civilizácie užívali zvieracie motívy, aby vyjadrili obdiv k ich vlastnostiam, ale aj ich využiteľnosť pre svoju obživu.

Napríklad kôň býval pre Rimanov stelesnením sily, oddanosti, krásy, inteligencie a rýchlosti. Toto ušľachtilé zviera bolo tiež nevyhnutným partnerom pri bojoch alebo kolonizácii.

Často vyobrazované prasa nebolo prekvapivo zvieraťom úžitkovým, ale nenahraditeľným bojovníkom v púnskych vojnách. Jeho úlohou bolo desiť slony, na ktorých do vojny pritiahli nepriatelia.

Rímske mincovníctvo nepatrilo len zvieratám suchozemským, ale aj tým vodným. Populárnym motívom bol napríklad delfín. Tento priateľský cicavec sa objavoval na platidlách, ktoré sa razili za vlády cisára Augusta, Caliguly alebo Vespaziána.

5 uncí čistého striebra uctieva obávaného afrického byvola

Africký byvol - najobávanejší predstaviteľ Veľkej päťky na 5-uncovej striebornej minci

Zvieracie motívy nestratili obľubu ani v súčasnej numizmatike. Dnes si predstavíme veľkorysú pamätnú mincu s vyobrazením byvola afrického. Razba je okrem zvieracieho motívu ojedinelá vďaka vysokému reliéfu a tiež množstvom striebra, z ktorého je vyrazená. Na razbu bolo použitých úctyhodných 5 uncí čistého striebra 999/1000. Na príťažlivosti minci pridáva špeciálna patina, ktorá bolo docielená vďaka úprave Antique finish. Pre celý svet bolo vyrazených iba 999 kusov, čo robí z celej emisie neopakovateľnú zberateľskú príležitosť. Teraz sa však vráťme k motívu.

Byvol je čestným členom tzv. Veľkej päťky, päťčlennej skupiny extrémne nebezpečných afrických zvierat. Do tzv. „Big five" zaraďujeme okrem byvola afrického tiež leva, slona, nosorožca a leoparda. Označenie Veľká päťka vznikla po tom, čo do Afriky začali prúdiť prví Európania. Niektorí európski návštevníci nemali o exotických živočíšnych druhoch ani poňatia a už vôbec netušili, ako sa správať, ak dôjde k stretnutiu s týmito cicavcami. Niektoré zvieratá reagovali na ich prítomnosť útočne. Tie najobávanejšie preto zahrnuli cestovatelia do takzvanej Veľkej päťky. Ide teda o tie tvory, ktorých sa prví belosi v africkej divočine najviac obávali. Ak budeme hodnotiť riziko hrozby zo strany spomínaných zvierat z dnešného pohľadu, nejedná sa zďaleka o tie najnebezpečnejšie. Ba naopak, niektoré z nich dnes, vďaka človeku, patria medzi ohrozené druhy zvierat.

Africký byvol - najobávanejší predstaviteľ Veľkej päťky na 5-uncovej striebornej minci

Byvol síce vyzerá ako o niečo väčšia nevinná krava, ale o žiadneho svätého sa rozhodne nejedná. Tento párnokopytník patrí spoločne s hrochom na vrchol najútočnejšej afrických zvierat. Byvoly sú vďaka svojej bojazlivej povahe neustále v strehu. Ak sa zľaknú, prebúdza sa v nich agresia, ktorá môže pre ľudí, ktorí sa pohybujú v jeho blízkosti, znamenať smrť. Nebezpečenstvo predstavujú najmä dospelí samci. Je však potrebné mať sa na pozore aj pred samicami. Počas ochrany mláďat nezriedka smrteľne zrania napríklad aj levy, ktoré sú byvolom jediným rovnocenným súperom. Rodinné väzby medzi byvolmi sú veľmi pevné. Skupina dospelých jedincov nechráni len novonarodených, ale aj starých členov stáda. V prípade nebezpečenstva vytvoria obrannú líniu z najsilnejších zvierat v skupine, ktorí chránia tých slabých.

Autorom výnimočnej striebornej mince je uznávaný belgický medailér Beni Debacker, majster detailu, ktorý stvárnil predstaviteľa Veľkej päťky tak autenticky, až získate pocit, že zviera každú chvíľu ožije. Realistickému stvárneniu nahráva tiež vysoký reliéf, ktorý umožňuje 3D vizuálny efekt. Hĺbku dáva výjavu tiež majstrovsky spracované pozadie, ktoré pracuje s perspektívou. Strieborná minca je oficiálnou razbou krajiny emitenta, na ktorej razbu sú kladené najvyššie technické aj výtvarné nároky.

Ak sa chcete stať majiteľom tejto unikátnej emisie, dlho neváhajte. Viac informácií nájdete tu.