Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Ak sa zaujímate o numizmatiku, iste ste zaznamenali, že po minciach je stále väčší dopyt. Najväčší záujem je o zlaté a strieborné historické mince, ktoré sa zhodnocujú o stovky percent. V minulom roku prebehla v českom hlavnom meste dražba najrozsiahlejšej zbierky mincí na svete s vyobrazením cisára Františka Jozefa I. Spomínanej aukcie sa zúčastnili zberatelia z celého sveta. Mince sa dražili jednotlivo a ich hodnota sa vyšplhala na neuveriteľných 114 miliónov českých korún. Najväčšou hviezdou zbierky sa stal banskoštiavnický zlatník z roku 1878, ktorý bol vydražený takmer za dvojnásobok vyvolávacej ceny. Nový majiteľ zaň zaplatil 13,2 milióna korún!

Dnešný príspevok je preto venovaný dvom historickým minciam s podobizňou Františka Jozefa I. Práve o tieto dve krásne emisie sme totiž nedávno rozšírili našu ponuku a dúfame, že Vám tým urobíme radosť!

Čo sú zlatníky

Zlatník je pôvodne nemecká minca zavedená za vlády Ferdinanda I. (1526- 1564). V Čechách bol zlatník zavedený až ku koncu Ferdinandovej vlády, v roku 1561. Vydávané boli zlatníky v hodnote 60 grajciarov, ½ zlatník (30 grajciarov), 10-grajciar, 2-grajciar, grajciar, biely peniaz a malý peniaz. Za vlády Maximiliána II. bola razba zlatníkov ukončená. Oficiálne sa na zlatníky začalo počítať až prechodom Rakúska na konvenčnú menu, teda za vlády Márie Terézie. Zlatník bol od roku 1857 razený spoločne so spolkovým toliarom až do zavedenia korunovej meny v roku 1892 a zákonným platidlom bol v Československu do roku 1928.

Štvorzlatník Františka Jozefa I. z roku 1870

Štvorzlatník, ktorý je novinkou našej ponuky, bol vyrazený v roku 1870 a jedná sa o historicky prvý zlatý štvorzlatník Františka Jozefa I. Minca bola vyrazená v slávnej Kremnickej mincovni a je označovaná ako tzv. maďarský typ. Numizmat je zberateľsky zaujímavý nielen vďaka svojmu zaujímavému pôvodu, ale tiež vďaka vysokej rýdzosti. Minca bola vyrazená zo zlata 900/1000. Na platidle je uvedená dvojaká nominálna hodnota vyjadrená vo forintoch a frankoch súčasne. Averz zdobí portrét mladého panovníka Františka Jozefa I. Okolo jeho hlavy je vyrytý nápis „FERENCZ JÓZSEF I * K * A * CS * ES M * H * S * D * O * AP * KIR“ a dole skratka K. B., ktorá označuje razbu v mincovni Kremnica. Na reverze mince je vyobrazený znak Maďarska a v okruží nápisy „MAGYAR KIRALYSAG“. V dolnej časti reverznej strany je uvedený rok razby 1870 a po stranách je uvedená nominálna hodnota 10 Fr (franky) a 4 Frt (forinty).

Viac informácií o zlatej minci nájdete tu.

František Jozef I. a Sissi - 25. výročie cisárskej svadby

Druhá minca, ktorú Vám dnes s potešením predstavujeme, je strieborná kráska z roku 1879. Práve vtedy sa totiž oslavovalo 25. výročie od sobáša Františka Jozefa a krásnej Alžbety Bavorskej, známej ako Sissi. Na razbu emisie bolo použité striebro 900/1000 a jej nominálna hodnota je 2 guldeny. Averz 36 milimetrovej mince zdobia detailne prepracované portréty páru. Na tvári Sissi si nemožno nevšimnúť spokojný úsmev, ktorý mal vyjadrovať harmonický vzťah cisárskej dvojice. Návrh reverzu pripravil uznávaný rakúsky medailér Friedrich Leisek. Reverz mince je venovaný bohyni Fortune, predstaviteľke náhody, osudu, šťastia a nádeje. Autorom vyobrazenia je rakúsky rytec Anton Scharff.

Výročná strieborná minca bola už vtedy veľmi vyhľadávaná. Svadba Františka Jozefa I. a sladkej Sissi bola napäto očakávanou udalosťou. Svadba sa konala 24. apríla v roku 1854. Veľkolepý obrad sa odohral v kostole sv. Augustína. Svoje áno si slávny pár povedal za plápolania 15 000 sviečok a účasti všetkých, čo vtedy niečo znamenali. Sobášiacemu kardinálovi Rauscherovi asistovalo sedemdesiat cirkevných hodnostárov. Jeho prejav bol kvetnatý a nekonečný. Nie nadarmo sa mu hovorilo kardinál „táraj“. Svadobná večera sa konala až o desiatej hodine večer. Pod vybranými lahôdkami sa stoly prehýbali. Vtedy došlo k prvému oficiálnemu faux-pas: Alžbeta, nič netušiac o habsburskej etikete, si podľa zvyku z domova pri stole dala dole rukavičky. Dvor onemel. Ženích však z trápnej situácie brilantne vykorčuľoval - okamžite si zložil aj svoje rukavičky a vyhlásil, že to, čo urobí cisárovná, je zákonom. Na lôžko sa Sissi dostala až po polnoci. Na pravú svadobnú noc si ale cisár musel počkať ešte dva dni. Po výmene prstienkov zazneli prvé salvy, ktoré oznamovali, že z Alžbety Bavorskej sa stala cisárovná Rakúska. Aj keď ju František Jozef I. celý život vrúcne miloval, bolo ich manželstvo nešťastné. Jeho „anjelská Sissi“ bola stále na cestách a o manžela a deti sa zaujímala len málo.

Viac informácií o historickej striebornej minci nájdete tu.

Limitovaná ponuka

Zlatý štvorzlatník aj výročná strieborná emisia predstavujú veľmi vyhľadávané numizmaty. O to viac sme radi, že Vám v mene Národnej Pokladnice môžeme ponúknuť skutočne zachovalé kusy. Naše zásoby sú však značne limitované. Záujemcom preto odporúčame s prípadným nákupom neotáľať.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.