Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

To, že Slovensko je známe svojou osobitou prírodou a nádhernými národnými parkami, ocení nejeden hrdý Slovák. Slovenská príroda, mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Prírodu, hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky, ktoré sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií.

Na území Slovenska sa vďaka jeho polohe v strede Európy počas niekoľko tisícročnej histórie vystriedali kultúry Západu aj Východu. Od keltských osád, cez zvyšky rímskych opevnení, staroslovanské kultové miesta, kaštiele a opevnené hrady uhorskej šľachty, stredoveké banské mestá nemeckých osadníkov, najvýchodnejšie gotické pamiatky v Európe, renesančné a barokové paláce, gréckokatolícke a pravoslávne drevené kostolíky, židovské synagógy a cintoríny.

Spišský hrad – klenot našej vlasti

Medzi najslávnejšie klenoty našej vlasti, by sme s určitosťou mohli zaradiť Spišský hrad so svojou bohatou históriou, ktorý je najrozsiahlejším slovenským hradom a dominantou Spiša.

Jeden z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy a niekdajšie centrum správy historického územia Spiš. Spišský hrad patrí právom medzi kultúrne a historické dedičstvo Slovenska. Svojou majestátnosťou už dávno presiahol hranice svojho regiónu ale dokonca aj krajiny. Spolu so Spišskou kapitulou boli roku 1993 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Nahliadnite s nami do histórie. Národná Pokladnica si pre Vás pripravila pár zaujímavostí o slovenskom klenote medzi hradmi:

  1. Najstaršie stopy na hradnom kopci, staré takmer sedem tisíc rokov, po sebe zanechali už neolitickí ľudia. Prvý písomný doklad o Spišskom hrade je z roku 1209 v listine kráľa Ondreja II, súčasťou Uhorska sa stal Spiš v 12. storočí. Kráľovský rod Arpádovcov nechal na mieste zaniknutého hradiska Kotínov predchodcu dnešného Spišského vystavať strážnu a zároveň obytnú vežu. Bola to v tých časoch ojedinelá hradná architektúra.
  2. Nie je najväčším hradom v strednej Európe. Vedeli ste, že aj keď sa Spišský hrad rozkladá na 4 hektároch, tak nie je najväčším hradom? Samozrejme sa však svojou rozlohou radí do skupiny tých najväčších hradných komplexov v celej Európe.
  3. Zaujímavosťou je, že Spišský hrad nikdy nebol vojensky dobytý. Vďačí za to hlavne svojmu hradnému opevneniu pozostávajúceho z vysokých skál, mohutných hradieb a obranných prvkov nachádzajúcich sa po obvode hradu. 
  4. Spišský hrad niekoľkokrát vyhorel a bol znova prebudovaný do pôvodnej podoby. Po poslednom požiari v roku 1780 hrad opustila posledná vojenská posádka a odvtedy z neho bola opustená rozvalina. Život sa do neho začal vracať po začiatku rekonštrukčných prác, ktoré začali v 80-tych rokoch 20. storočia. 
  5. Pre mnohých je Spišský hrad zaujímavý nielen históriou, ale aj svojou monumentálnosťou v spojení s okolitou prírodou. Jedinečný výhľad sa naskytne z najvyššie položeného miesta - veže Donjon. 

Odkaz Spišského hradu je po prvýkrát zvečnený Národnou Pokladnicou na pamätnej medaile.

Objavte aj Vy dominanty Slovenska zušlachtené ružovým a žltým zlatom!

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.