J. F. Kennedy bol bezkonkurenčne najobľúbenejším americkým prezidentom. V minulom roku sme si pripomenuli 60. výročie od chvíle, kedy sa stal JFK 35. hlavou tejto superveľmoci. Pri tejto príležitosti si môžete zaobstarať trojčlennú mincovú kolekciu vyzdvihujúcu tri životné míľniky obdivovaného Američana.

J. F. Kennedy

Napriek tomu, že život "Jacka" Kennedyho vyhasol predčasne, stihol toho mladý štátnik naozaj veľa. Kolekcia pamätných mincí, ktorú sme k tohtoročnému výročiu pripravili, spomína na tri životné míľniky, ktoré zásadne formovali jeho život. Numizmatická kolekcia bola zušľachtená rýdzim striebrom a tzv. Fairmined zlatom. Zlato, označené ako Fairmined alebo tiež "férové zlato" je zárukou pomoci malým banským spoločnostiam v chudobných oblastiach Južnej Ameriky, Ázie a Afriky. Certifikované bane, ktoré svoj kov môžu predávať pod touto značkou, dodržiavajú prísne bezpečnostné štandardy a ďalšie opatrenia, ktoré z pôvodne nebezpečných miest vytvára stabilné pracovné zázemie s pravidelným finančným príjmom.

Vojenská kariéra

Prvá razba z novej mincovej kolekcie vyobrazuje vojnovú epizódu z Pacifiku, kde pôsobil ešte len dvadsaťšesťročný Kennedy za 2. svetovej vojny vo vedení torpédového člnu PT-59. V roku 1943 bola jeho loď, kotviaca pri pobreží Šalamúnových ostrovov, napadnutá. Do tela člna nabúrala japonská nepriateľská loď a Kennedyho plavidlo sa doslova rozpolilo. Dvaja námorníci sa utopili. Zvyšných jedenásť členov posádky doplávalo na blízky ostrovček, odkiaľ ich mladý veliteľ J. F. Kennedy doviedol na väčší ostrov, kde našli vodu a kokosy. Zanedlho potom bola stroskotaná posádka objavená a zachránená. Kennedy preukázal pri záchrane svojich mužov veľkú odvahu a jeho čin sa dostal na prvé stránky novín. Sám sa ale za hrdinu nepovažoval: „Načo všetok ten humbug s hrdinstvom, čo okolo toho robia?", povedal. Kennedy získal za svoj hrdinský čin vyznamenanie v podobe purpurového srdca. Do bojov sa čoskoro potom vrátil, ale vzhľadom k bolestiam chrbta odcestoval na odporúčanie lekárov v roku 1944 späť do USA.

Rodinný život

Výjav na druhej razbe je venovaný Kennedyho rodine. JFK oplýval už od mladosti nespochybniteľným šarmom, ktorý mu zaistil veľkú priazeň ženského publika. Hovorí sa, že prežil romániky aj s vtedajšími bohyňami filmového plátna, Audrey Hepburn alebo Marylin Monroe. So svojou ženou Jacqueline sa zasnúbil v roku 1953 a ešte ten istý rok boli zosobášení. Kennedyho žena bola synonymom pre reprezentáciu a dôstojnosť, teda na verejnosti. Doma vraj svojho záletného manžela trestala početnými hysterickými scénami. Jej uhladené vystupovanie ju opúšťalo aj v prípadoch, keď médiá útočili na súkromie ich detí. Jacquelinina inteligencia, vycibrený vkus, elegancia a charizma len umocňovali sympatický prejav manžela. Nemožno sa čudovať, že prezidentský pár sa tešil tak silnej obľube, a to nielen na území v USA.

Politický vzostup

Politická kariéra ambiciózneho Kennedyho začala čoskoro. Po skončení vojny pracoval JFK krátko ako redaktor, ale už v roku 1947 sa mu podarilo získať kreslo kongresmana. Následne pôsobil pár rokov ako senátor. V roku 1956 začal budovať svoju povesť a popularitu tak, aby sa mohol stať prezidentom. Toho dosiahol v roku 1961. Počas prezidentského mandátu sa mu darilo na poli zahraničnej politiky. Doma však zaznamenával občasné kolísanie dôvery pri objavení sa problémov, ako napríklad oživenie americkej ekonomiky a nezamestnanosť, zdravotníctvo či bývanie. V niekoľkých krízových vlnách sa prejavila aj segregácia černošského obyvateľstva na Juhu, do ktorej nakoniec museli zasahovať federálne zložky. Kennedy podporoval myšlienku rovnosti a okrem iného tiež podporil demonštráciu za ľudské práva u Lincolnovho pamätníka, kde Martin Luther King predniesol svoj neznámejšieho prejav "I have a dream ..."

Predčasný odchod

Piatok 22. novembra 1963 mal byť pre prezidenta J. F. Kennedyho neoficiálnym začiatkom kampane za znovuzvolenie. Kariéru i život jedného z najobdivovanejších prezidentov americkej histórie ale v texaskom Dallase pol hodiny po poludní ukončil atentát, ktorého okolnosti neprestávajú vyvolávať otázky. Kto bol strelcom, ktorý vypálil osudovou guľku? Aký bol vrahov motív? Konal atentátnik sám a spontánne alebo sa jednalo o organizovaný teroristický útok? Odpovede na otázky nie sú zodpovedané ani po zverejnení cez troch tisícok dokumentov o jeho vražde.

Trojčlenná numizmatická sada zušľachtená Fairmined zlatom spomína na Kennedyho životné míľniky

Prepracovaná mincová kolekcia bola emitovaná na Šalamúnových ostrovoch. Práve v tomto súostroví sa nachádza Kennedy Island, neobývaný ostrovček, na ktorý JFK doplával po potopení torpédovej lode, ktorá podliehala jeho veleniu. Limitácia je vo výške len 1900 kolekcií. Priemer každej mince činí 38,6 milimetrov a hmotnosť 28,7 gramu. Mince sú razené vo vyhotovení Proof, teda v najvyššej mincovej kvalite. Krásu mincí umocňuje zušľachtenie rýdzim striebrom a už spomínaným rýdzim Fairmined zlatom. Viac informácií nájdete tu.

Trojčlenná numizmatická sada zušľachtená striebrom a Fairmined zlatom