August je obľúbeným mesiacom všetkých pracujúcich, ktorí si často v lete doprajú odpočinok, ale tiež významným časom pre kresťanov. 15. augusta si totiž pripomínajú Nanebovzatie Panny Márie. Jedná sa o mariánsky sviatok, ktorý je v niektorých kresťanských cirkvách považovaný za vôbec najdôležitejšiu udalosť z celého roka. Východné cirkvi Pannu Máriu oslavujú o pár dní neskôr, a to 28. augusta. Odkedy vlastne kresťania sviatok oslavujú? A prečo práve tejto udalosti prikladal svätý pápež Ján Pavol II. mimoriadny význam? Všetko sa dozviete v dnešnom príspevku.

História sviatku Nanebovzatia Panny Márie

História osláv Nanebovzatia Panny Márie nás zavedie do Jeruzalema. Práve tu tradícia osláv v 5. storočí vznikla. O storočie neskôr sa oslavy rozšírili do celého sveta a v 7. storočí tiež do Ríma. Nanebovzatie Panny Márie je tak od tých čias obľúbeným a najčastejším titulom mariánskych kostolov. Viera v Nanebovzatie Panny Márie bola povýšená na dogmu až oveľa neskôr. Konkrétne tak urobil pápež Pius XII. v roku 1950 v apoštolskej konštitúcii Munificentissimus Deus, kde sa okrem iného píše: „Je Bohom zjavenou pravdou viery, že nepoškvrnená, vždy panenská matka Božia Mária bola po skončení svojho pozemského života vzatá s telom i dušou do nebeskej slávy.“

Pamätná medaila pre každého ZADARMO - 100. výročie narodenia pápeža Jána Pavla II.

Ján Pavol II. a Panna Mária ako svätá matka

Len štyri roky po vyhlásení dogmy vyhlásil pápež Ján Pavol II. tzv. Mariánsky rok. Panna Mária hrala totiž v živote tohto obľúbeného pápeža nenahraditeľnú úlohu. Ján Pavol ju považoval za ochrankyňu viery už od útleho veku, kedy ho otec ako malého Karola brával do mariánskych svätýň. Tam budúci pápež hodiny rozjímal pred jej obrazom a hľadal materskú náruč a útechu v časoch, keď mu zomrela jeho vlastná milovaná matka.

V čase, keď bol Karol Wojtyla zvolený za pápeža, cirkev čelila obrovským problémom a výzvam. Po celom svete nasledovala devalvácia myšlienok týkajúcich sa morálnych a etických hodnôt. Ján Pavol II. ako odpoveď pripravil jediné možné videnie novej civilizácie - civilizácie lásky. Podľa Svätého Otca - hodnoty, ako je sloboda, spravodlivosť a pravda - sa opäť mali stať odkazom pre ľudské svedomie. Poľský pápež sa stal najväčšou morálnu autoritou našej doby pre veriacich i neveriacich.

Nebolo veľa ľudí v histórii, ktorí tak veľmi zmenili svet. Jánovi Pavlovi II. sa to podarilo nenásilne, bez nútenia, len silou slov: „Nebojte sa! Otvorte dokorán dvere Kristovi." Pápežove slová pred našimi očami zmenili tvár Zeme. Zrušili bariéry medzi jednotlivými krajinami, dali všetkým nové nádeje na lepšie zajtrajšky. Svätý Otec vždy zhromažďoval okolo seba milióny veriacich. Krajanom priniesol nádej na slobodu, dodal silu a útechu v časoch vojen.

Najobľúbenejší pápež Ján Pavol II. oslavuje tento rok v kráľovstve nebeskom svoje 100. narodeniny. Pri tejto príležitosti sme pre Vás pripravili obmedzenú ponuku pamätných medailí ZADARMO. Numizmatickú spomienku na pokorného služobníka viery s veľkým srdcom môže získať každý. Zaplatíte len poštovné a balné v cene € 3,95. Objednávkový formulár môžete vyplniť tu.

Kolekcia Najkrajšie madony na tehličkách zušľachtených rýdzim zlatom

Mária – verný námet umeleckých diel

Nanebovzatie Panny Márie inšpirovalo a stále inšpiruje celú radu umelcov. Téme bolo venované nespočetné množstvi mozaík, ikon, sôch a obrazov. Medzi najslávnejšie patrí napríklad dielo Petra Paula Rubensa z roku 1626 alebo oltárny obraz od španielskeho manýristu El Greca z roku 1577. Najslávnejšie vyobrazenia madon môžete obdivovať prostredníctvom našej pamätnej sady Najkrajšie madony. Tehličky zušľachtené rýdzim zlatom Vás prevedú najvýznamnejšími pútnickým miestami na Slovensku i vo svete. Budúce oslavy Nanebovzatia tak môžete osláviť na jednom z mariánskych miest, a navyše získate hodnotné pamätné spomienky, pripomínajúce najpôsobivejšie vyobrazenie Panny Márie.