Keby sme sa vás spýtali, ktoré súčasné mince sú vo svete najznámejšie, ako by ste odpovedali? Určite ste si spomenuli na kanadský Javorový list, africký Krugerrand alebo na Amerického orla, je to tak? Ďalej už premýšľať nemusíte. Tento článok sme sa rozhodli venovať najslávnejším svetovým bullion minciam!

Než si konkrétne mince z tejto skupiny predstavíme, dovoľte nám vysvetliť, čo sú bullion coins vlastne zač.

Bullion coins (mince, ktoré spĺňajú celosvetovo uznávané investičné štandardy) zahŕňajú spravidla moderné razby, teda emisie vydané po roku 1800. Mince z tejto kategórie sú určené pre investičné zámery, a preto ich rýdzosť neklesá pod 900/1000. A pretože ide o investičné mince, je pre ich razbu väčšinou použité zlato alebo striebro. Hmotnosť mincí z tejto kategórie sa väčšinou udáva v unciach. Hodnota bullion coins sa odvíja od aktuálnej spotovej ceny zlata, striebra, prípadne ďalších vzácnych kovov. Rozdielu medzi spotovou cenou zlata a predajnou cenou sa hovorí „premium“ a u bullion mincí sa tak označuje hodnota, ktorá zahŕňa pokrytie nákladov na razbu mince, vrátane odmeny pre výrobcu a obchodníka. Skrátka a dobre, ide o hodnotné mince, za ktoré si síce môžete ísť kúpiť večeru, ale príliš múdre by to nebolo.

Každá prestížna mincovňa na svete má svoje bullion coins. Ide vlastne o poznávacie znamenie, o prestíž a o pýchu každého veľkého emitenta. Aby sa tieto mince stali skutočne spoľahlivou značkou danej mincovne, ich motívy sa príliš neobmieňajú. Tak napríklad Kanadská mincovňa razí svoj strieborný Javorový list už 31 rokov. Za celú dobu sa motív averzu mince v tejto špecifikácii nezmenil. S pribúdajúcimi rokmi kráľovnej Alžbety II. sa mení iba jej portrét na reverze mince.

So siedmimi najznámejšími motívmi bullion coins Vás zoznámi luxusná zlatá sada.

Bullion coins - pýcha svetových mincovníMáte záujem spoznať motívy najslávnejších bullion coins osobne a zblízka? Potom by sme Vás radi zoznámili s luxusnou zlatou sadou. Emisie, ktoré sú súčasťou sady, boli vyrazené do najčistejšieho zlata 999/1000 v najvyššej mincovej kvalite Proof. Nominálna hodnota každej mince predstavuje 1000 frankov, má priemer 11 mm a váži 0,50 g. Lukratívnosť sady ešte zvyšuje jej prísna limitácia, stanovená na 2 000 setov celosvetovo. V našej ponuke ostávajú posledné jednotky kusov.

Súčasťou sady 7 mincí je aj dizajn emisie čínskej pandy, ktorá v roku 2018 oslávila 35. výročie razby. Na jej počesť bol dizajn pandy nielen poplatinovaný, ale taktiež prebehlo zušľachtenie ruténiom, jedným z najdrahších ušľachtilých kovov. Ako čerešnička na torte bol potom do zlatej mince vsadený pravý diamant.

Legendárny Krugerrand je jednou z najžiadanejších oficiálnych zlatých mincí sveta a jeho motív v sade preto nesmie chýbať. Krugerrand je napriek absencii nominálnej hodnoty zákonným platobným prostriedkom v Juhoafrickej republike. Vznik názvu mince je veľmi zaujímavý. Jedná sa o spojenie priezviska prezidenta Juhoafrickej republiky Paula Krugera a názvu juhoafrickej meny rand.

Ďalšia minca setu s motívom Britannie je emitovaná Britskou kráľovskou mincovňou od roku 1987. Postava Britannia prenesene znázorňuje Britské ostrovy. Jedná sa o dievča - bojovníčku, ktorá nám má pripomínať moc a silu Veľkej Británie. Postava je spravidla oblečená do plášťa, ktorý ju chráni pred chladom vanúcim na Britské ostrovy zo severu.

Motív klokana, ktorý je všeobecne spájaný s Austráliou, oslávil 25. výročie razby na minciach Austrálskej rezervnej banky. Každý rok je vyobrazenie tohto slávneho austrálskeho vačkovca na minci iné, preto je vždy očakávaná s veľkým záujmom.

Zlatá Libertad sa razí už od roku 1981 a teší sa neutíchajúcemu záujmu. Socha Anjela nezávislosti bola odhalená ku stému výročiu začatia bojov za nezávislosť Mexika v roku 1910. Tento monument bol postavený na Triede reforiem, najdlhšej a najvýznamnejšej triede v hlavnom meste Mexiko. Jedná sa o jeden z najdôležitejších národných symbolov tejto krajiny.

Posledný motív sady patrí Javorovému listu, oficiálnej emisii Kanadskej kráľovskej mincovne. Ide o najprísnejšie limitovanú, a teda najvzácnejšiu zberateľskú mincu Severnej Ameriky. Motív javorového listu, v súčasnosti jeden z najznámejších symbolov na svete, sa oficiálne objavil na kanadskej vlajke počas osláv stého výročia vzniku Kanadskej federácie. Javorový list sa objavuje na bullion coins už viac ako 30 rokov.

Nádherného Strieborného orla emituje prestížna Mincovňa USA od roku 1986 v ročnom cykle a zberatelia po celom svete si ho veľmi cenia. Na averze mince je zobrazená kráčajúca Sloboda zahalená do vlajky Spojených štátov amerických s natiahnutou pravou rukou a vavrínovými a dubovými ratolesťami v ľavej ruke.