Vreckové hodinky sú už viac než päť storočí synonymom kvality a dobrého vkusu. Takzvané cibule sú praktickým pomocníkom a módnym doplnkom približne od roku 1500. Exemplár, ktorý Vám dnes predstavujeme, sú vreckové hodinky, ktorých hodinový strojček je vyrobený švajčiarskymi hodinárskymi majstrami. Mechanizmus Quartz využíva elektronický oscilátor a medzi jeho najväčšie výhody patrí presnosť, nárazuodolnost a bezobslužnosť. Vyššie uvedené skutočnosti radia získaný exemplár k absolútnej špičke medzi všetkými možnými časomierami.Hodinky sú navyše zušľachtené 24-karátovým zlatom.

Švajčiarska kvalita zdobená mincou „M. R. Štefánik“

Vreckové hodinky s mincou M.R. Štefánik zušľachtené 24-karátovým zlatom

Do stredu predného krytu je vsadená minca s portrétom M. R. Štefánika s nominálnou hodnotou 10 Kčs. Minca je plátovaná rýdzim zlatom 999/1000 a ródiom. Jedná sa o výnimočnú kombináciu zušľachtenia, medzi zberateľmi veľmi obľúbenú a žiadanú. Použitie ródia prepožičiava minci vzácny oslnivý jas.  Na hrane mince sa striedajú hladké a vrúbkované polia. Minca bola razená v Kremnici, jej priemer je 24,5 mm a hmotnosť 8 g.

Averz tejto známej desaťkoruny zvečňuje portrét Milana Rastislava Štefánika. Táto bronzová minca bola do obehu vydaná začiatkom septembra 1991 vyhláškou Štátnej banky česko-slovenskej č. 329/1991 Zb. V roku 1992 bola vyrazená rovnaká desaťkorunová minca s portrétom M. R. Štefánika, ale s rokom razby 1993. Podľa vyhlášky ŠBČS č. 463/1992 Zb. bola zákonným platidlom od 15. októbra 1992. Tak sa legálne dostali do obehu mince s rokom 1993, kedy ČSFR už neexistovala. Zákonnými platidlami boli menej ako 2 roky. Z obehu boli stiahnuté v roku 1993.

Drahomír Zobek, ktorý je autorom portrétu M. R. Štefánika. Je považovaný za tvorcu mincí, medailí a zberateľa umenia. Tvorba, ktorej sa venuje, je určená pre všetkých milovníkov razených medailí do zlata, striebra a odlievaných medailí do drahých kovov. Pri svojej tvorbe spolupracuje s uznávanými výtvarníkmi a sochármi z celého Slovenska. Autorkou reverzu je česko-slovenská akademická sochárka Jarmila Truhlíková-Spěváková.  Po rozdelení federácie zvíťazila v súťaži o návrh českej obehovej koruny, podľa jej predlohy sa razí aj česká dvojkoruna.

Minca z neexistujúceho štátu...

Historická minca zušľachtená rýdzim zlatom a vzácnym ródiomTúto mincu možno považovať za raritu, pretože pochádza z neexistujúceho štátu. Nakoľko Česko-slovenská Federatívna republika (ČSFR) existovala len do polnoci 31. decembra 1992, no od prvej sekundy 1. januára 1993 existovali už dve samostatné republiky, Slovenská republika a Česká republika; inými slovami povedané, v roku 1993 už neexistovala žiadna Česko-slovenská Federatívna republika, preto sa jedná o mincu z neexistujúceho štátu! Mince boli navrhnuté a vyrazené v decembri 1992 a vzhľadom na ekonomickú a politickú situáciu neboli demonetizované, ale boli dané do obehu.

Tieto unikátne hodinky, podliehajúce prísnej limitácii 499 ks pre celýs svet, sú stále ešte k dispozícii zde.