Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Začiatok tohtoročných veľkonočných sviatkov pripadá na 12. apríla. A pretože nás všetkých aktuálne trápi nepriaznivá situácia spojená so šírením koronavírusu, a zo všetkých strán sa na nás valia negatívne správy, možno ste si na sviatky jari ani nespomenuli. V ťažkých časoch je však potrebné hľadať tiež pozitíva, zaoberať sa peknými myšlienkami alebo sa aspoň obklopovať peknými vecami. A práve to máme dnes v pláne - trochu Vás rozptýliť. S dnešným príspevkom sa naladíme na Veľkú noc, ktorej symbolom je vo svete drahých kovov Fabergého vajce. Týchto klenotníckych skvostov je na svete menej ako 50 a v ponuke ich bohužiaľ nemáme. Vydali sme pre Vás však nádhernú zlatú mincu, ktorá Vám kolekciu vzácnych veľkonočných vajec pripomenie. Než Vám ju detailne predstavíme, poďme si pripomenúť, ako legendárne klenoty vlastne vznikli.

Zlaté vajce pre ruskú šľachtu

Slávne Fabergého vajce

Za prvým zlatníckym veľkonočným exemplárom sa musíme vrátiť do cárskeho Ruska. V Petrohrade vtedy pôsobil Petr Carl Fabergé, uznávaný zlatník hugenotsko-nemeckého pôvodu. Jeho dokonalá klenotnícka práca bola vtedy veľmi populárna najmä u európskej šľachty a ruskej cárskej rodiny. Pred Veľkou nocou roku 1885 navštívil presláveného klenotníka cár Alexander III. a požiadal ho o výrobu darčeka pre svoju manželku Máriu Fjodorovnu k 20. výročiu ich zásnub. Fabergé vytvoril krásny suvenír v tvare veľkonočného vajca. Na jeho výrobu použil navonok obyčajné biele smaltované zlato. Vajce sa však dalo otvoriť a v jeho vnútri čakala obdarovanú maličká sliepočka v ktorej útrobách sa ukrývala miniatúra imperiálnej koruny s rubínovým príveskom. Alexandrova manželka bola z darčeka nadšená a z Fabergého vajec sa tak v rodine ruského cára stala veľkonočná tradícia. Alexander III. svoju ženu obdarovával až do svojej smrti. Každý rok tak pribudlo do cárskej rodiny jedno vzácne vajce. Vo veľkonočnom rituáli pokračoval aj Mikuláš II., Alexandrov syn, ktorý do príjemcov drahocenného vajca zahrnul okrem svojej manželky aj svoju matku.

To najlepšie zo zlatníckej a klenotníckej práce

Každé z Fabergého vajec predstavuje úplný unikát a reprezentuje to najlepšie zo zlatníckeho umu. Klenoty boli vyrobené z rôznych drahých kovov, vrátane zlata. Vajcia boli bohato zdobené perleťou, drahokamami a inými vzácnymi materiálmi. Každé vajce bolo duté a vo vnútri na nového majiteľa čakalo prekvapenie v podobe miniatúr obrazov, kočiarov, kvetín, vlaku, paláca alebo dokonca diamantami vykladaná sada na manikúru.

Za najcennejšie vajce je považované to z roku 1913. Bolo vyrobené pre matku Mikuláša II. pri príležitosti 300. výročia trvania dynastie Romanovcov.

Fabergé - dvorný zlatník kráľa a gigantická dielňa

Peter Carl Fabergé získal vďaka práci pre ruských šľachticov ohlas už za svojho života. Pre svoju dielňu sa mu podarilo získať najrešpektovanejších zlatníkov a klenotníkov svojej doby. Tí sa potom podieľali nielen na výrobe slávnych vajec, ale aj na zákazkách pre ďalšie šľachtické rodiny. Roku 1897 bol dokonca Fabergému prepožičaný švédskym kráľovským domom titul kráľovského dvorného zlatníka. Jeho práca bola o niekoľko rokov neskôr prezentovaná na svetovej výstave v Paríži.

Októbrová revolúcia úspechy zlatníka zhatila

Vráťme sa ale do Ruska k rodu Romanovcov. V októbri roku 1917 tu vypukla revolúcia a cárska rodina bola v nasledujúcom roku vyvraždená. Fabergé utiekol do zahraničia a firmu predal svojim zamestnancom. Gigantické zlatníctvo, ktoré malo viac ako 500 zlatníkov, bolo však čoskoro boľševikmi zoštátnené. Peter Carl Fabergé sa z krivdy, ktorú napáchala boľševická revolúcia, nikdy nespamätal. V roku 1920 zomrel vo Švajčiarsku.

Veľkonočné vajíčko za 9 miliónov libier

Astronomickú hodnotu Fabergého vajec môžeme výrečne demonštrovať na sume, za ktorú sa vydražilo vajce so zabudovanými hodinami. Tento majstrovský kus zlatník vyrobil v roku 1905 pre zberateľku Beatrice Rothschildovú. V roku 2007 bolo vajce predané za takmer 9 miliónov libier. Do vajíčka je zabudovaná miniatúra kohúta, ktorý každú hodinu vyhliadne von, zatrepe krídelkami, trikrát dá pokyn hlavičkou a zakikiríka.

Zlatá minca v tvare Fabergého vajíčka

Zlatá minca v tvare Fabergého vajíčka

My Vám dnes predstavujeme zlatú mincu, ktorá bola inšpirovaná Fabergého vajcom z roku 1906. Pôvodné zlatnícke dielo je označované ako Kráľovská labuť. Vajcom bola obdarovaná manželka Mikuláša II. k 40. výročiu ich svadby. Numizmat bol vyrazený z najčistejšieho zlata 999,9 / 1000 v najvyššej mincovej kvalite. Atraktivita mince je podčiarknutá veľmi nízkou limitáciou, ktorá má iba 500 kusov pre celý svet. Na reverze mince sú vyobrazené kvety, inšpirované práve Fabergého vajcom.

Zlatú mincu inšpirovanú jedným z najväčších klenotníckych diel všetkých čias si môžete objednať tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.