13. mája, presne v deň 300. výročia narodenia Márie Terézie, vyrazí Národná Pokladnica pamätné medaily z jednej unce rýdzeho striebra. Limitácia 1717 kusov bude pripomínať rok narodenia slávnej panovníčky. Aby mohol byť tento unikátny projekt realizovaný, dvere mincovne sa na celý deň uzavrú a všetka pozornosť bude venovaná len a len razbe mimoriadnej striebornej medaily s vysokým reliéfom. Na kvalitu razby prihliadne sám riaditeľ mincovne a expert na numizmatické projekty z Národnej Pokladnice.

Mária Terézia, celým menom Mária Terézia Walburga Amália Kristína sa narodila vo Viedni 13. mája 1717 habsburským rodičom, cisárovi Karlovi VI. a Alžbete Kristíne Brunšvickej. Po smrti svojho jediného brata Leopolda získala ako najstaršia dcéra nárok na habsburský trón. Trón prevzala v roku 1740 iba v 23 rokoch. Kráľovstvo bolo vtedy v žalostnom stave a mnoho z ich sokov ju ako ženu - panovníčku nikdy neakceptovalo. Po celú dobu jej 40 ročnej vlády zmietali Rakúskom tiahle vojny, ktoré krajinu vyčerpávali. Mária Terézia však bola ženou silnou a ambicióznou, a s podporou svojho manžela a osvietených radcov dospela takmer vždy k správnym rozhodnutiam.

Mária Terézia bola nielen schopnou panovníčkou, ale aj zdatnou političkou, reformátorkou, dobrou manželkou a milujúcou matkou. Jej početné reformy navždy zmenili školský systém, súdnictvo i priemyselnú výrobu. Za jej vlády sa rozrastali mestá a získavali barokový nádych. Bol zavedený systém pre evidenciu obyvateľov a kataster. Nemalé zmeny sa udiali aj v mincovom systéme. Jednotky mier a váh boli zjednotené. Svetlo sveta uzrela konvenčná mena, medené mince nahradili strieborné s nízkym nominálom, a vôbec po prvýkrát sa objavili papierové peniaze. V priebehu kraľovania tejto činorodej panovníčky bolo vyrazených vyše 300 typov rôznych mincí!

Za vlády Márie Terézie bolo v mincovníctve vykonané rekordné množstvo reforiem. Tieto zmeny uľahčili obchod medzi krajinami monarchie, posilnili transparentnosť meny či obchodov a šetrili vojnou vyčerpanú štátnu pokladnicu.

Reforiem v oblasti mincovníctva a raziacich techník bolo za vlády tejto osvietenskej panovníčky zavedené skutočne požehnane, a preto nemožno osláviť jej jubilejné 300. výročie narodenia inak, než opäť numizmatom. Avšak nie takým hocijakým! Mária Terézia bola neobyčajná a krásna žena a rovnaké vlastnosti sme chceli pnechať aj na pamätnej medaile, ktorá má pripomínať jej odkaz. V 18. storočí bolo zvykom udeľovať tzv. medaily z milosti. Tie venoval milostivý panovník za zásluhy významným osobnostiam, a vtedy znamenali najvyššiu poctu. Aj my chceme prostredníctvom našej medaily vyjadriť poctu, Márii Terézii aj všetkým ľuďom, ktorí si prostredníctvom pamätnej medaily pripomenú jednu z najvplyvnejších osobností našich dejín", vysvetľuje dôvody špeciálnej razby Luboš Krčil, riaditeľ Národnej Pokladnice.

Jedinečnosť uncovej striebornej medaily reprezentuje jednak symbolický dátum a limitácia, a aj vysoká kvalita. Pamätná medaila s vysokým reliéfom bude vyrazená v najvyššej mincovej kvalite, vďaka ktorej získa zrkadlový lesk. Bude razená do rýdzeho striebra 999/1000 a jej hmotnosť sa bude rovnať 1 unci (31,1 g). Každá medaila z 1717 kusov bude očíslovaná.

Najrešpektovanejšou mincou, ktorá pretrvala v obehu celé roky, sa stal toliar. Táto minca sa stala neskôr inšpiráciou dokonca aj pre americký dolár a jeho význam vo svetovom mincovníctve je nespochybniteľný. „Práve význam toliara a jeho široká obľuba nás vo voľbe dizajnu veľmi ovplyvnila. Averz preto ozdobí portrét Márie Terézie z profilu, ktorý bol prevzatý z originálu medaily razenej Rakúskou štátnou mincovňou, a pod ktorého návrhom je podpísaný známy rakúsky rytec Anton Scharff. Autorom umeleckého návrhu rubovej strany s korunovanou dvojhlavou orlicou je slávny český akademický sochár a medailér Vladimír Oppl, autor českej obežnej dvadsaťkorunáčky a Rádu T. G. Masaryka", opisuje dizajn medaily pán Krčil.

Striebornú pamätnú medailu si zákazníci môžu rezervovať už od 3. 5. 2017 na www.razba-dna.sk.

Rezervácie budú vybavované striktne v poradí, v akom budú prijaté. Odporúčam teda zákazníkom, aby neváhali a odoslali rezerváciu čo najskôr, a zaistili si tak miesto na rezervačnom zozname.“, doplňuje riaditeľ Národnej Pokladnice.