Viedeň, chrám sv. Augustína, 24. apríl 1854, sedem hodín večer ...

... Tradičné miesto habsburských svadieb je potiahnuté červeným zamatom a osvetľuje ho 15 000 sviečok. Sisi má na sebe nádherné a ťažké biele šaty, pretkávané striebrom, zlatom a myrtou. Hlavu jej zahaľuje tylový závoj ... pri veľkolepom okamihu sú prítomní všetci, čo v habsburskej monarchii niečo znamenajú. Svadba storočia môže začať. (pokračovanie príbehu nájdete vo vedľajšej záložke).

V aprtíli roku 2024sme si pripomenuli 170. výročie svadby slávneho cisárskeho páru Alžbety Bavorskej, zvanej Sisi, a Františka Jozefa I. Túto udalosť sme oslávili krásnou sadou dvoch mincí z rýdzeho zlata 999/1000.

Averzným stranám mincí dominujú portréty oboch panovníkov doplnené latinskými odpismi titulov. Sisi je na minci uvedená ako cisárovná, teda s titulom, ktorý získala po svadbe. František Jozef je na minci uvedený ako cisár rakúsky, kráľ uhorský a český. Reverzné strany oboch mincí nesú znak štátu Gibraltár, nominálnu hodnotu a ďalej rok razby.

Mince, každá s hmotnosťou 0,50 gramu rýdzeho zlata (999/1000), sú spracované v najvyššej mincovej kvalite a obľúbenom priemere 11 milimetrov. Leštený povrch mince má rovnaké vlastnosti ako zrkadlo. Preto okrem iného vytvára odrazom svetla efekty, ktoré sa zdajú pod rôznymi uhlami pohľadu vždy inak farebne ladené.

Rezerváciou získate:

  • Sadu dvoch mincí z rýdzeho zlata 999/1000
  • Istotu veľmi nízkej limitácie, iba 299 sád
  • Záruku najvyššej mincovej kvality
  • Elegantnú kazetu a Certifikát autentickosti

Súčasťou zásielky je aj Certifikát autentickosti, ktorý potvrdzuje všetky vyššie uvedené parametre oboch mincí. Sada je spoločne s Certifikátom autentickosti vložená do elegantnej čiernej kazety.

Nenechajte si ujsť sadu dvoch pamätných mincí v zberateľsky obľúbenom priemere 11 milimetrov, vďaka ktorému sú cenovo dostupnejšie.

Písal sa 24. apríl 1854. Presne o devätnástej hodine začal v kostole sv. Augustína veľkolepý obrad. Tradičné miesto habsburských svadieb osvetľovalo 15 000 sviečok a bolo potiahnuté červeným zamatom. Pri veľkolepom okamihu boli prítomní všetci, čo v tej dobe niečo znamenali.

Sobášiacemu kardinálovi Rauscherovi asistovalo sedemdesiat cirkevných hodnostárov. Jeho prejav bol kvetnatý a nekonečný. Nie nadarmo sa mu hovorilo kardinál „táraj“. Láska cisárovnej, podľa jeho slov, mala „pre cisára v mori panovníckych starostí znamenať ostrovček, ktorý je pevným a pokojne sa zelenajúcim prístavom v búrkach, na ktorom rozkvitajú usmievavé ruže a pôvabné fialky“. Vyčerpaná Sisi všetko vnímala cez závoj sĺz.

Svadobný deň stále nekončil. O desiatej hodine večer konečne začala slávnostná večera. Hoci sa pod vybranými lahôdkami stoly len prehýbali, vyčerpaná nevesta nemala na jedlo ani pomyslenie. A vtedy došlo k prvému oficiálnemu faux-pas: Alžbeta, nič netušiac o habsburskej etikete, si podľa zvyku z domova pri stole dala dole rukavičky. Dvor onemel. Ženích však z trápnej situácie brilantne vykorčuľoval - okamžite si tiež vyzliekol rukavičky a vyhlásil, že to, čo urobí cisárovná, je zákonom. Do postele sa Sisi dostala až po polnoci. Na pravú svadobnú noc si ale cisár musel počkať ešte dva dni.

Po výmene prstienkov zazneli prvé salvy, ktoré oznamovali, že z Alžbety Bavorskej sa stala cisárovná Rakúska. Aj keď ju František Jozef I. celý život miloval, bolo ich manželstvo nešťastné. Jeho „anjelská Sisi“ bola stále na cestách a o manžela a deti sa zaujímala len málo.

Áno, objednávam si sadu dvoch zlatých mincí 170. výročie svadby Alžbety Bavorskej, zvanej Sisi a Františka Jozefa I. za cenu 239 € (+ 4,99 € poštovné a balné). Cenu za sadu je možné uhradiť naraz alebo vo forme 3 bezúročných mesačných splátok, 3 x 79,67 € (+ 4,99 € poštovné a balné). Teraz neposielam žiadne peniaze. Pokiaľ bude moja rezervácia prijatá, bude mi najneskôr do 30 dní odoslaná poštou zásielka na moju adresu. Peniaze nezasielam dopredu, sada bude hradená pri odbere dobierky poštovému doručovateľovi. Nepodstupujem tým žiadne riziko, sadu môžem vrátiť do 14 dní od doručenia zásielky. V takom prípade mi Národná Pokladnica, s. r. o. vráti čiastku, za ktorú bola sada zakúpená. Doručenie a platba budú realizované prostredníctvom dobierkovej zásielky Slovenskej pošty.

Ponuka platí do vypredania zásob. Kompletné obchodné podmienky nájdete na www.narodnapokladnica.sk. Ako náš existujúci zákazník ste boli informovaný o spracúvaní Vašich osobných údajov našou spoločnosťou. Úplná informácia o spracúvaní osobných údajov je dostupná na www.narodnapokladnica.sk/osobne-udaje a v našich všeobecných obchodných podmienkach.

Národná Pokladnica pôsobí plne v súlade so všetkými predpismi pre predaj tovaru na diaľku. Pokiaľ si chcete tovar objednať, musíte byť starší ako 18 rokov. Predmetom Vašej objednávky je výhradne tu ponúkaný tovar. Tovar expedujeme najneskôr do 30 dní po prijatí objednávky. Produkt bude odoslaný v dokonalom novom stave, pokiaľ nie je uvedené inak (napr. historické či použité vzácne mince). Každú zásielku nám môžete prostredníctvom Slovenskej pošty a.s. zaslať späť. V prípade vrátenia už uhradenej zásielky Vám vrátime uhradenú fakturovanú čiastku v priebehu 30 dní. Reklamácie môžete podať písomne na adresu predávajúceho, emailom alebo telefonicky na zákazníckej linke. Postup riešenia pri reklamácii je popísaný na www.narodnapokladnica.sk.

Osobné údaje označené hviezdičkou* sú nevyhnutné na uzavretie a plnenie zmluvy o kúpe tovaru. Máme tiež záujem zasielať Vám ponuky našich tovarov (priamy marketing) vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Na vnútorné administratívne účely skupiny Samlerhuset, do ktorej Národná pokladnica, s. r. o. patrí, môžeme Vaše údaje zdieľať s ďalšími spoločnosťami v tejto skupine. Osobné údaje spracúvame prostredníctvom externých poskytovateľov služieb (sprostredkovateľov). Vaše osobné údaje môžu byť poskytnuté aj ďalším subjektom, napr. banke, súdom, daňovému úradu a pod. Máte právo požadovať od nás prístup k Vašim osobným údajom, ich opravu, vymazanie alebo obmedzenie ich spracúvania a ich prenos k inému prevádzkovateľovi. Máte právo namietať proti spracúvaniu údajov na účel priameho marketingu, profilovania a zdieľania údajov v skupine Samlerhuset. Akékoľvek otázky alebo námietky nám môžete oznámiť písomne, e-mailom alebo telefonicky. Máte tiež právo podať sťažnosť na Úrad na ochranu osobných údajov. Úplná informácia o spracúvaní osobných údajov je dostupná na www.narodnapokladnica.sk/osobne-udaje ako aj v našich všeobecných obchodných podmienkach, a týmto potvrdzujete, že ste sa s ňou oboznámili. Tiež potvrdzujete, že máte najmenej 18 rokov.

V prípade poskytnutia e-mailovej adresy (dobrovoľné) Vám môžu byť zasielané ponuky a obchodné informácie prostredníctvom elektronickej komunikácie. Ak o ponuky nebudete mať viac záujem, stačí nám to oznámiť.

Vyplnením telefónneho čísla dobrovoľne súhlasíte, že Vás môžeme telefonicky kontaktovať s ponukou našich tovarov počas 10 rokov, vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Váš súhlas môžete kedykoľvek odvolať, pričom to nebude mať vplyv na zákonnosť spracúvania údajov pred odvolaním súhlasu.

Špecifikácia
Kov:
Rýdze zlato 999/1000
Priemer:
2x 11 mm
Hmotnosť:
2x 0,50 g
Kvalita:
Najvyššia mincová kvalita
Nominálna hodnota:
1/25 Crown
Krajina pôvodu:
Gibraltar
Rok emisie:
2022, 2023
Limitácia:
299 sád