Každá krajina má unikátnu kultúru, náturu, históriu a atmosféru. Numizmatika všetky medzinárodné nuansy dôsledne rozlišuje a najtypickejšie poznávacie znamenie každého štátu prenáša na mince, medaily a bankovky. Platidla tak neslúžia len ako prostriedok výmeny, ale tiež ako nemí svedkovia historických udalostí jednotlivých krajín a kultúr. Zberateľ sa potom stáva „cestovateľom", ktorému jeho zbierka umožňuje spoznávať očividné aj skryté skutočnosti z bohatej svetovej histórie, ktoré sú prezentované prostredníctvom mincových motívov. Dnes Vám predstavíme zberateľský mincový album, s ktorým zažijete numizmatickú cestu okolo sveta!

Zberateľský album ukrýva mince z 50 krajín sveta


Mincový album združuje 50 mincí z 50 krajín sveta. Album je koncipovaný ako mapa, do ktorej sú jednotlivé mince zasadené. Jedná sa o komplexnú mincovú zbierku, ktorá je ideálnym darčekom pre začínajúcich i skúsených zberateľov.

Každá minca, ktorá je do albumu zaradená hrdo reprezentuje krajinu svojho emitenta. Je až prekvapujúce, koľko informácií je možné z tak malých plieškov vyvodiť. Niektoré mince sa uchovávajú v peňaženkách ako talizmany pre šťastie, iné sú zapekané do vianočných či veľkonočných dezertov. Niektoré mince majú pre svojich majiteľov zvláštny osobný význam. Všetky, ktoré Vám dnes predstavíme, majú jedno spoločné. Sú súčasťou svetových dejín a nositeľmi informácií o našich životoch pre generácie, ktoré prídu po nás.

Na aké mince sa môžete tešiť?

Zberateľský album ukrýva mince z 50 krajín sveta

Prostredníctvom krásnej drobnej mince sa pozriete napríklad na tichomorské ostrovy Vanuatu. Minca s nominálom 1 Vatu sa tu razila od roku 1983 do roku 2002. Jej motívom je trojtonová rúrka z mušle. Mušle sú symbolom života, plodnosti, starostlivosti a skrytej životnej sily.

Môžete sa tiež tešiť na ruské kopejky! Názov drobnej mince je pravdepodobne odvodený od ruského výrazu копьё - kopije, keďže na averze prvých mincí bol stvárňovaný sv. Juraj s kopijou, ktorým prebodáva zmiju. Rusi majú ku kopejke veľmi vrelý vzťah. Ako my nosíme v peňaženke šupinu, nosia oni túto mincu pre šťastie a bohatstvo.

V albume nájdete aj veľké množstvo mincí z exotických krajín. Nechýba napríklad 1 Ngwe z africkej Zambie, razený v rokoch 1982-1983. Averz mince vyobrazuje vtedajšieho zambijského prezidenta Kennetha Kaunda. Na opačnej strane nájdeme roztomilého Hrabáča takaru, prazvláštneho cicavca s pretiahnutým rypákom a dlhými ušami, ktorý sa vyžíva najmä v afrických termitisku. Verné vyobrazenie vzácneho kolibríka prináša cent z roku 1976 z Trinidad a Tobago, ostrovného štátu v Karibskom mori.

Kanadu reprezentuje cent, razený v rokoch 2003 - 2012. Numizmat vyobrazuje štylizovaný javorový list, ktorý je za národný symbol považovaný už viac ako 150 rokov, presnejšie od roku 1860, keď bol súčasťou slávností dekorácie, počas návštevy Eduarda VII., Princa z Walesu v Kanade. Javorový list odkazuje tiež na domorodé indiánske obyvateľstvo, ktoré po stáročia zbieralo miazgu miestneho javora cukrového - prírodnú látku, ktorá bola dôležitou časťou ich jedálnička. Oficiálnym znakom Kanady a súčasťou kanadskej vlajky sa stal v roku 1965.

Nezabudlo sa ani na Spojené štáty americké. Cent s portrétom 1. republikánskeho prezidenta Abrahama Lincolna je vyrazený zo zinku pokovovaného meďou pri príležitosti 205. výročia narodenia obľúbeného štátnika. Mincu dopĺňa heslo „In God we trust", oficiálne motto USA, ktoré bolo uzákonené v roku 1956 D. D. Eisenhowerem. To isté motto sa však začalo objavovať na minciach už od roku 1864.

Zbierka pozostáva aj z platidiel nám dobre známych. Pre reprezentáciu Slovenska bol vybraný 10 halier, razený v rokoch 1993 až 2002. Rub mince zdobí osemhranná drevená zvonica so šindľovou strechou zo začiatku 19. storočia, ktorá bola vybudovaná neznámymi ľudovými staviteľmi. Tradičná stavba pochádza z územia Zemplína. V súčasnosti je umiestnená v zbierke Východoslovenského múzea v Košiciach.

Čaká Vás mnoho ďalších zaujímavých mincí, z ktorých môžete čítať dejiny! Viac informácií nájdete tu.