Tiež ste si ako malí hrali na pirátov? Zaujímalo Vás už vtedy, ako vyzerali zlaté mince, ktoré boli predmetom ich útokov a prepadnutia? Ak ste na obe otázky odpovedali kladne, určite Vás poteší nasledujúci článok o minciach Escudo. Práve tieto zlaté mince sa často stávali korisťou pirátov.

Najprv trochu histórie

Na úvod je potrebné spomenúť, že escudo je španielske platidlo, ktoré bolo vydávané vo forme strieborných a zlatých mincí. Prvé zlaté escudo bolo vyrazené okolo roku 1535. Zlaté mince escudo boli emitované vo variantoch s nasledujúcimi nominálnymi hodnotami: ½, 2, 4, 8. V dnešnom príspevku sa budeme venovať dublon, teda najslávnejšej zlatej minci z rodiny escudo.

Minca dublon (2 escudo) je španielska zlatá minca s dvojitým nominálom oproti vtedajšej základnej nominálnej jednotke escudo. Termín "dublon" bol prvýkrát použitý u mincí s portrétom Ferdinanda a Issabel. Jedným dôvodom bol práve dvojitý nominál (2 escudo), druhým potom skutočnosť, že na averze tejto emisie bol vyrazený dvojportrét španielskych katolíckych monarchov, kráľa Ferdinanda II. Aragonského a kráľovnej Isabelly I. Kastílskej (nie iba jedného panovníka, ako bolo vtedy obvyklé). Dublon zostal oficiálnym platidlom až do polovice 19. storočia, razili sa najskôr v španielskych kolóniách v Mexiku, Peru a Granade, potom aj v Španielsku. V Európe sa stali vzorom pre mnoho ďalších zlatých mincí, napríklad francúzskej Louis d'Or, talianskej doppio, švajčiarskeho duplonu či severonemeckej pištole.

Ako sme spomenuli na začiatku, boli to práve zlaté mince escudo, ktoré sa stávali najcennejšími korisťami ziskuchtivých pirátov, brázdiacich na svojich bárkach oceán. Synonymom pre zlato, ktoré piráti ukoristili, sa stal práve španielsky dublon. A vo väčšine pirátskych pokladov, ktoré kedy boli urputnými hľadačmi neskôr objavené, sa naozaj dublony nachádzali. Mnoho dublonov bolo takto prevezených do Karibiku, kde sa s nimi tiež obchodovalo.

Zlaté mince escudo boli nájdené neďaleko Floridy

Zlaté mince escudoAby ste vedeli, že si nevymýšľame, uvedieme príklad jedného fenomenálneho nálezu pokladu. Práve takýto poklad bol totiž objavený celkom nedávno. V roku 2015 sa zaradovala partia potápačov, ktorí z vôd pri pobreží Floridy vylovili 350 španielskych mincí escudo v hodnote 4,5 miliónov dolárov. Obsah pokladu tvorili neuveriteľne zachované zlaté mince, razené za vlády kráľa Filipa V. Poklad klesol na dno oceánu v roku 1715. Vtedy sa španielska flotila vracala domov z Havany. Pri pobreží Floridy však námorníkov zastihol hurikán mimoriadnej sily a jedenásť z tucta lodí sa potopilo. Vtedy prišlo o život viac ako 1000 ľudí. Ďalších 1500 ľudí sa zachránilo vďaka tomu, že posádky lodí zastihla nepriazeň počasia len kúsok od brehu.

 

 

Razba dublon obnovená!

Majiteľom oficiálnej zlatej mince môžete byť teraz aj Vy!

Razba dublon obnovená!Sme veľmi radi, že Vám dnes mince escudo môžeme ponúknuť aj my!

Španielska mincovňa, ktorej oficiálnym distribútorom je aj Národná Pokladnica, totiž nedávno predstavila oficiálny zlatý dublon. Po 150 rokoch teda obnovila razbu zlatých ecsudo! Limitácia mince je však veľmi nízka, iba 2000 kusov pre zberateľov z celého sveta.

Minca „2 Escudo 2018“ je razená v najvyššej mincovej kvalite špeciálnym lešteným razidlom do 24-karátového rýdzeho zlata (rýdzosť Au 999/1000). Dizajn jej averzu aj reverzu je inšpirovaný dublonom, razeným v roku 1607 v čase vlády Filipa III. v Mexiku, a potom vo známej mincovni v Segoviu.

Averz zobrazuje kráľovský erb Filipa III., značku mincovne v Segoviu, kde boli v Španielsku mince razené, puncovú značku a nominálnu hodnotu € 100. Reverz vyobrazuje Jeruzalemský kríž vnútri štyroch polkruhov, spojených listom brečtanu. Rok emisie 1607 bol nahradený súčasným rokom 2018.

Zaujímajú Vás ďalšie informácie? Neváhajte kontaktovať naše zákaznícke oddelenie na telefónnom čísle 0850 606 009.