Už 14. septembra si pripomenieme 80 rokov od úmrtia prezidenta Osloboditeľa. Ste zvedaví, aký motív a drahý kov Národná Pokladnica zvolila a prečo bude numizmat výnimočný? Teraz si poďme pripomenúť úspechy aj neúspechy prvého štátnika našej československej histórie!

Negramotný kočiš alebo rakúsky cisár? Kto je otcom Tomáša Garrigue Masaryka?

Tomáš Masaryk sa narodil v marci 1850 v Hodoníne slovenskému nádenníkovi Jozefovi Masarykovi a Terézii Kropáčkovej. Terézia pochádzala zo zámožnej meštianskej rodiny a pracovala na panskom statku ako kuchárka. O 10 rokov mladší Jozef sa narodil do slovenskej nevoľníckej rodiny a v Hodoníne sa živil ako kočiš. Sobáš dvoch mladých ľudí, pochádzajúcich z tak odlišných pomerov, bol v minulom storočí veľmi neštandardný.

Masarykov pôvod bol nielen vďaka nerovnému zväzku mnohokrát v histórii spochybňovaný. Prvé veľké diskusie sa objavili spoločne s Hilsneriádou – kauzou, v ktorej stál Masaryk pevne na strane mladého žida, obvineného z hroznej vraždy mladého dievčaťa. Jeho odpor k antisemitizmu vyvolal vo vtedajšej spoločnosti nepochopenie. Ľudia chápali Masarykov postoj tak, že bráni obžalovaného židovského chlapca, pretože on sám je židovského pôvodu.

Špekulácie o genetickej informácii TGM sa opäť rozvírili začiatkom tohto roka. Podľa dostupných historických prameňov bolo zistené, že Tomáš Masaryk do svojej rodiny nezapadal. Svojich bratov intelektom značne prevyšoval a fyzicky im nebol ani trochu podobný. Pred pár rokmi sa u nás dokonca objavila kniha, ktorá háji teóriu, že Masaryk bol „ľavobočkom“ rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Koniec všetkým špekuláciám chcel urobiť český dokumentarista David Vondráček, ktorý sa v kooperácii s expertom na genetiku Danielom Vaňkom chystali odhaliť Masarykov skutočný pôvod. Ich snahy však prerušil email zo Spojených štátov. K plánovanému projektu sa vyjadrila Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková, ktorá odkázala, že si DNA testy nepraje. A pretože má ako priamy rodinný potomok o takých veciach právo rozhodovať, skutočná identita prezidenta Osloboditeľa zostane nateraz skrytá.

K oslavám výročia TGM si uctila Národná Pokladnica prvého československého prezidenta Masaryka ako inak, než numizmatom, emitovaným len a len k 80. výročiu jedného z najvplyvnejších ľudí nedávnej histórie!

Nádherná pamätná medaila, ktorú nájdete exkluzívne len v ponuke Národnej Pokladnice, je vyrazená do rýdzeho striebra 999/1000. Výnimočný dizajn tohoto majstrovského diela vynikne aj vďaka najvyššej kvalite razby – leštenému razidlu. Výtvarný návrh tohto prekrásneho numizmatu bol spracovaný slovenským medailérom Mgr. art. Miroslavom Hricom, ArtD. Reverz medaily zdobia iniciály „TGM“, národný strom Česka a Slovenska - lipa a symbolická stužka s trikolórou spájajúca Česko a Slovensko na mape ČSR. Nechýba motto „Pravda vítězí“ a rok razby pamätnej medaily. Portrét tejto významnej osobnosti česko-slovenskej histórie nájdeme na averze medaily spolu so znakom Česko-Slovenska a kruhopisom "Tomáš Garrigue Masaryk".