Je to najstarší stojaci most cez rieku Vltavu. Staval sa na dlhých 45 rokov, a Praha sa vďaka nemu stala významnou zastávkou na stredovekých obchodných cestách. Až do roku 1870 sa volal "Kamenný", alebo tiež "Pražský" most. Viete, ako sa volá dnes?

Áno, je to Karlov most! Tento rok je to 150 rokov, čo sa vžil jeho súčasný názov. Nesie meno po svojom zakladateľovi, cisárovi Karolovi IV., ktorý sa dokončenia stavby nedožil.

Mincovým kovom numizmatu je rýdze striebro (Ag 999/1000), jeho priemer je 65 milimetrov a hmotnosť 5 oz, teda 155,5 gramov. Nominálna hodnota je 25$. Jeho absolútna výnimočnosť vyzdvihuje aj nízka limitácia. Vyrazilo sa len 500 emisií pre celý svet.

AVERZ REVERZ
Strane dominuje portrét kráľovnej Alžbety II., doplnený informáciami o rýdzosti a hmotnosti použitého kovu, ďalej krajiny pôvodu a nominálna hodnota mince 25 $. Vyobrazenie Karlovho mostu, pod ktorým pokojne tečie najväčšia rieka Českej republiky, Vltava. Scenériu dotvárajú okolité historické budovy. Tento výjav patrí medzi tie najčarovnejšie na svete. Výnimočnosť reverzu umocňuje aj to, že je motív aplikovaný na prekrásnu perleť, vnorenú dovnútra mince. V spodnej časti okružia je uvedený rok razby 2020.

Originálna kazeta s kresbou Karlovho mosta

Objednávkou získate:

  • 155,50 gramov rýdzeho striebra a ozdobnú perleť
  • Istotu veľmi nízkej limitácie, len 500 ks
  • Záruku najvyššej kvality razby (tzv. Proof)
  • Certifikát autentickosti
  • Originálnu kazetu s kresbou Karlovho mosta

Minca je bezpečne uložená v štýlovej originálnej kazete s kresbou Karlovho mosta z doby minulej. S otvorenou kazetou možno mincu štýlovo prezentovať, alebo vystavovať.

Karlov most na pamätnej minci v 5 unciach rýdzeho striebra

Karlov most (čes. Karlův most) je najstarší stojaci most postavený cez rieku Vltavu v Prahe a druhý najstarší zachovaný most v Česku. Je 516 m dlhý a takmer 10 metrov široký, presnejšie 9,40 až 9,50 m. Výška vozovky je 13 m nad normálnou hladinou. Tvorí ho 16 oblúkov. Vo svojej dĺžke je trikrát zalomený a proti prúdu je jemne vypuklý.

Mostné piliere, široké 8,5 – 10,5 m, neboli zakotvené, pretože pevná skala ležala príliš hlboko. Stáli na dubových roštoch, zaťažených veľkými mlynskými kameňmi. Na strane proti prúdu boli čoskoro na ochranu pilierov vyrobené drevené ľadolamy. Most je ohraničený tromi vežami. Na Malej Strane je to väčšia a menšia Malostranská mostná veža, na strane Starého Mesta je to Staromestská mostná veža. Staromestská mostná veža je často opisovaná ako jedna z najúžasnejších svetských gotických stavieb na svete. Most je ozdobený 30timi sochami a súsošiami v dvoch radoch (po každej strane mosta).

Na začiatku sa staval na tomto mieste drevený most, ktorý strhla povodeň. Potom dal v rokoch 1160 – 1172 kráľ Vladislav II. vybudovať prvý pražský kamenný most, ktorý dostal meno po kráľovej manželke Judite. Na svoju dobu bol Juditin most jedinečný. V tom čase existovali len mosty v Regensburgu a Drážďanoch. Toto vtedy veľkolepé technické dielo zničila povodeň 3. februára 1342.

Dňa 9. júla 1357 o 5:31 ráno položil Karol IV. základný kameň nového kamenného mostu, ktorý stál asi o 5 metrov vyššie proti prúdu od miesta zbúraného Juditinho mosta. Za staviteľa bol dlhú dobu považovaný Petr Parléř zo Švábskeho Gmündu. V roku 2007 však bola publikovaná hypotéza, že projektantom a prvým staviteľom mostu bol kamenár a pražský mešťan Oto, zvaný tiež Otlin. Most bol dokončený v roku 1402.

Podľa legendy boli pri stavbe do malty pridávané vajcia. V roku 2008 sa pri rozbore pôvodnej malty malo preukázať, že táto legenda je pravdivá. Avšak začiatkom roku 2010 naopak vedci z Vysokej školy chemicko-technologickej oznámili, že vajcia na stavbu použité neboli. Neskôr sa tiež ukázalo, že sa malta zalievala mliekom a vínom. Dokonca sa do nej (síce nechcene, ale predsa) pridalo pár cvrčkov.

Áno, objednávam si pamätnú mincu Karlov most v 5 unciach rýdzeho striebra za cenu € 659 (+ 4,99 € poštovné a balné). Teraz neposielam žiadne peniaze. Pokiaľ bude moja rezervácia prijatá, bude mi najneskôr do 14 dní odoslaná poštou zásielka na moju adresu. Peniaze nezasielam dopredu, minca bude hradená pri odbere dobierky poštovému doručovateľovi. Nepodstupujem tým žiadne riziko, mincu môžem vrátiť do 14 dní od doručenia zásielky. V takom prípade mi Národná Pokladnica s.r.o. vráti čiastku, za ktorú bola minca zakúpená. Súčasťou zásielky bude aj Certifikát autentickosti. Doručenie a platba budú realizované prostredníctvom dobierkovej zásielky Slovenskej pošty.

Ponuka platí do vypredania zásob. Kompletné obchodné podmienky nájdete na www.narodnapokladnica.sk. Ako náš existujúci zákazník ste boli informovaní o spracúvaní Vašich osobných údajov našou spoločnosťou. Úplná informácia o spracúvaní osobných údajov je dostupná na www.narodnapokladnica.sk/osobne-udaje a v našich všeobecných obchodných podmienkach.

Národná Pokladnica pôsobí plne v súlade so všetkými predpismi pre predaj tovaru na diaľku. Pokiaľ si chcete tovar objednať, musíte byť starší ako 18 rokov. Predmetom Vašej objednávky je výhradne tu ponúkaný tovar. Tovar expedujeme najneskôr do 30 dní po prijatí objednávky. Produkt bude odoslaný v dokonalom novom stave, pokiaľ nie je uvedené inak (napr. historické či použité vzácne mince). Každú zásielku nám môžete prostredníctvom Slovenskej pošty a.s. zaslať späť. V prípade vrátenia už uhradenej zásielky Vám vrátime uhradenú fakturovanú čiastku v priebehu 30 dní. Reklamácie môžete podať písomne na adresu predávajúceho, emailom alebo telefonicky na zákazníckej linke. Postup riešenia pri reklamácii je popísaný na www.narodnapokladnica.sk.

Osobné údaje označené hviezdičkou* sú nevyhnutné na uzavretie a plnenie zmluvy o kúpe tovaru. Máme tiež záujem zasielať Vám ponuky našich tovarov (priamy marketing) vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Na vnútorné administratívne účely skupiny Samlerhuset, do ktorej Národná pokladnica, s.r.o. patrí, môžeme Vaše údaje zdieľať s ďalšími spoločnosťami v tejto skupine. Osobné údaje spracúvame prostredníctvom externých poskytovateľov služieb (sprostredkovateľov). Vaše osobné údaje môžu byť poskytnuté aj ďalším subjektom, napr. banke, súdom, daňovému úradu a pod. Máte právo požadovať od nás prístup k Vašim osobným údajom, ich opravu, vymazanie alebo obmedzenie ich spracúvania a ich prenos k inému prevádzkovateľovi. Máte právo namietať proti spracúvaniu údajov na účel priameho marketingu, profilovania a zdieľania údajov v skupine Samlerhuset. Akékoľvek otázky alebo námietky nám môžete oznámiť písomne, e-mailom alebo telefonicky. Máte tiež právo podať sťažnosť na Úrad na ochranu osobných údajov. Úplná informácia o spracúvaní osobných údajov je dostupná na www.narodnapokladnica.sk/osobne-udaje ako aj v našich všeobecných obchodných podmienkach, a týmto potvrdzujete, že ste sa s ňou oboznámili. Tiež potvrdzujete, že máte najmenej 18 rokov.

V prípade poskytnutia e-mailovej adresy (dobrovoľné) Vám môžu byť zasielané ponuky a obchodné informácie prostredníctvom elektronickej komunikácie. Ak o ponuky nebudete mať viac záujem, stačí nám to oznámiť.

Vyplnením telefónneho čísla dobrovoľne súhlasíte, že Vás môžeme telefonicky kontaktovať s ponukou našich tovarov počas 10 rokov, vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Váš súhlas môžete kedykoľvek odvolať, pričom to nebude mať vplyv na zákonnosť spracúvania údajov pred odvolaním súhlasu.

Špecifikácia
Kov:
Rýdze striebro 999/1000
Priemer:
65 mm
Hmotnosť:
155,50 g
Kvalita:
Najvyššia kvalita razby, Proof
Nominálna hodnota:
25 $
Krajina pôvodu:
Šalamúnove ostrovy
Rok emisie:
2020
Limitácia:
500 ks