Od januára 2002 je euro oficiálnou menou krajín eurozóny. Z pôvodných jedenástich členských štátov EÚ postupne prijalo jednotnú menu 19 štátov (a ďalšie 4 štáty mimo EÚ ju môžu vydávať a používať). Euro je v súčasnosti druhou najpoužívanejšou menou na svete. Okrem praktického využitia je aj hmatateľným znakom mieru v Európe.

Pri príležitosti 20. výročia zavedenia eura bola vydaná sada šiestich medailí pripomínajúcich nielen toto výročie, ale aj prvé euromince krajín eurozóny. Všetky pamätné medaily sú zušľachtené rýdzim Fairmined zlatom 999/1000 a pôsobivou farebnou aplikáciou!

AVERZ REVERZ
Na averzoch celej sady sú zobrazené vlajky a euromince už uvedených krajín, vrátanie Slovenska. Spoločným prvkom je dvanásť hviezd v strede mince spojených do kruhu na modrom pozadí tvorijacich vlajku európskej únie. Na averze je uvedený aj výročný rok: 2002 – 2022. Na spoločnom reverze všetkých šiestich pamätných medailí je nápis "UNITED IN DIVERSITY" (Zjednotenie v rozmanitosti). Toto motto európskej únie vyjadruje spoločný záväzok a úsilie Európanov o mier, prosperitu a vzájomné obohacovanie v rámci rôznych kultúr, tradícií a jazykov kontinentu. Na zadnej strane je mapa Európy. Pri bližšom pohľade zistíte, že vybrané krajiny majú hladký povrch, zatiaľ čo iné sú zvrásnené. Okamžite zistíte, v ktorých krajinách sa používa euro (hladké) a v ktorých sa ešte používa pôvodná mena (zvrásnené).

Sada je uložená v krásnom numizmatickom albume, ktorý obsahuje sprievodnú brožúru, v ktorej sa podrobne zoznámite so všetkými medailami. Okrem toho sa môžete tešiť aj na darček v podobe pamätnej eurobankovky.

Objednávkou získate:

  • 6 pamätných medailí
  • Zušľachtenie rýdzim Fairmined zlatom a nákladnou farebnou aplikáciou
  • Nízku limitáciu – iba 4 999 kusov pre celý svet
  • Tematický album s vloženými Certifikátmi autentickosti
  • DARČEK ZADARMO – výročnú eurobankovku

Iba 4 999 zberateľov môže vlastniť túto exkluzívnu sadu 6 medailí vydanú pri príležitosti 20. výročia od zavedenia eura. Neváhajte a staňte sa majiteľom jednej z nich!

 

Fairmined zlato

Certifikované zlato s označením Fairmined gold sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej obľube. Ide o zlato z malých baní v Latinskej Amerike, Afrike a Juhovýchodnej Ázii. Ťažba v drobných baniach má často katastrofálny dopad na životné prostredie aj na kvalitu života baníkov a celých tamojších komunít. O zlepšenie situácie sa dlhodobo snaží Aliancia pre zodpovednú ťažbu, ktorá pomáha drobným podnikom na certifikáciu.

Certifikované bane sú viazané prísnymi pravidlami, ktoré zaisťujú ochranu životného prostredia a zdravia baníkov. Vďaka certifikácii sa bane tiež lepšie prepoja so sieťou dodávateľov, ktorí ich zlato vykupujú za férové ceny. Časť výkupnej ceny zlata potom malé ťažobné spoločnosti investujú späť do nových technológií, vzdelávania, vybavenia, ale aj do revitalizácie prostredia, kde baníci a ich rodiny žijú.

Vznik európskeho menového systému
V roku 1979 bol vytvorený európsky menový systém (EMS). Ten úspešne udržoval stabilný výmenný kurz rôznych mien v Európe. Stále väčšími krokmi Európa postupne smerovala k zavedeniu spoločnej meny. Konkrétne myšlienky na implementáciu neskoršieho eura boli uvedené v správe Delorsovho výboru už v roku 1989, pričom prvý projekt bol realizovaný o rok neskôr. Zrušili sa všetky obmedzenia pohybu kapitálu medzi členskými štátmi.

Spoločnou menou sa stáva euro!
V roku 1993 bola Maastrichtskou zmluvou definitívne založená Hospodárska a menová únia (HMÚ) a stanovené záväzné pravidlá, ktoré museli signatárske štáty splniť, aby mohli spoločnú menu prijať. Na zasadnutí európskej rady v Madride v roku 1995 členské štáty rozhodli o názve novej meny, ktorá dostala názov euro.

€ - Inšpirácia starovekým Gréckom
Uvedenie eura do obehu predchádzali dlhé prípravy a debaty o jeho dizajne. Dnes všetkým dôverne známy a zaužívaný znak eura (€) mal reprezentovať ľahko rozpoznateľný symbol s jasným oznámením. Za návrhom znaku stojí Belgičan Alain Billiet, ktorý sa rozhodol pre písmeno E. Voľba písmena E odkazuje k starogréckemu písmenu epsilon, pretože Grécko je považované za kolísku našej civilizácie. Billiet k E však pridal dve priečne línie symbolizujúce pokoj a silu. Jeho návrh bol schválený európskou komisiou na summite v Dubline 12. decembra roku 1996.

Hotovostná mena od roku 2002
Dňa 1. januára 1999 bolo euro zavedené ako jednotná mena v jedenástich členských štátoch EÚ. Od tohto okamihu sa na finančných trhoch a pri elektronických platbách používalo iba euro, a to v Belgicku, Fínsku, Francúzsku, Írsku, Taliansku, Luxembursku, Nemecku, Holandsku, Rakúsku, Portugalsku a Španielsku. O tri roky neskôr vstúpilo do obehu ako hotovostná mena. Vzhľadom na veľký úspech eura sa v nasledujúcich rokoch k Eurozóne pripojili ďalšie štáty.

Áno, objednávam si sadu 6 medailí k 20. výročiu zavedení eura za cenu 199 € (+4,99 poštovné a balné). Cenu mince je možné uhradiť naraz alebo vo forme dvoch bezúročných mesačných splátok, 2x 99,50 € (+4,99 € poštovné a balné - platí sa len raz). Spoločne so sadou dostanem navyše tematický album s vloženými Certifikátmi autentickosti. Navyše ZADARMO obdržím výročnú bankovku ako darček. Nepodstupujem tým žiadne riziko, sadu môžem vrátiť do 14 dní od doručenia zásielky. Pokiaľ bude moja rezervácia prijatá, bude mi najneskôr do 14 dní odoslaná poštou zásielka na moju adresu. Doručenie a platba budú realizované prostredníctvom dobierkovej zásielky Slovenskej pošty.

Táto ponuka je platná do vypredania zásob. Máte právo kedykoľvek ukončiť objednávku a nechať odstrániť svoje údaje z rezervačného zoznamu. Národná Pokladnica s.r.o. si vyhradzuje právo zvýšiť čiastku poštovného a balného za podmienok uvedených vo Všeobecných obchodných podmienkach. Národná Pokladnica s.r.o. vylučuje prijatie ponuky s dodatkom alebo odchýlkou v zmysle ustanovenia § 44 ods. 2 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov. Všeobecné obchodné podmienky Národnej Pokladnice s.r.o. nájdete na www.narodnapokladnica.sk.

Národná Pokladnica pôsobí plne v súlade so všetkými predpismi pre predaj tovaru na diaľku. Pokiaľ si chcete tovar objednať, musíte byť starší ako 18 rokov. Predmetom Vašej objednávky je výhradne tu ponúkaný tovar. Tovar expedujeme najneskôr do 30 dní po prijatí objednávky. Produkt bude odoslaný v dokonalom novom stave, pokiaľ nie je uvedené inak (napr. historické či použité vzácne mince). Každú zásielku nám môžete prostredníctvom Slovenskej pošty a.s. zaslať späť. V prípade vrátenia už uhradenej zásielky Vám vrátime uhradenú fakturovanú čiastku v priebehu 30 dní. Reklamácie môžete podať písomne na adresu predávajúceho, emailom alebo telefonicky na zákazníckej linke. Postup riešenia pri reklamácii je popísaný na www.narodnapokladnica.sk.

Osobné údaje označené hviezdičkou* sú nevyhnutné na uzavretie a plnenie zmluvy o kúpe tovaru. Máme tiež záujem zasielať Vám ponuky našich tovarov (priamy marketing) vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Na vnútorné administratívne účely skupiny Samlerhuset, do ktorej Národná pokladnica, s.r.o. patrí, môžeme Vaše údaje zdieľať s ďalšími spoločnosťami v tejto skupine. Osobné údaje spracúvame prostredníctvom externých poskytovateľov služieb (sprostredkovateľov). Vaše osobné údaje môžu byť poskytnuté aj ďalším subjektom, napr. banke, súdom, daňovému úradu a pod. Máte právo požadovať od nás prístup k Vašim osobným údajom, ich opravu, vymazanie alebo obmedzenie ich spracúvania a ich prenos k inému prevádzkovateľovi. Máte právo namietať proti spracúvaniu údajov na účel priameho marketingu, profilovania a zdieľania údajov v skupine Samlerhuset. Akékoľvek otázky alebo námietky nám môžete oznámiť písomne, e-mailom alebo telefonicky. Máte tiež právo podať sťažnosť na Úrad na ochranu osobných údajov. Úplná informácia o spracúvaní osobných údajov je dostupná na www.narodnapokladnica.sk/osobne-udaje ako aj v našich všeobecných obchodných podmienkach, a týmto potvrdzujete, že ste sa s ňou oboznámili. Tiež potvrdzujete, že máte najmenej 18 rokov.

V prípade poskytnutia e-mailovej adresy (dobrovoľné) Vám môžu byť zasielané ponuky a obchodné informácie prostredníctvom elektronickej komunikácie. Ak o ponuky nebudete mať viac záujem, stačí nám to oznámiť.

Vyplnením telefónneho čísla dobrovoľne súhlasíte, že Vás môžeme telefonicky kontaktovať s ponukou našich tovarov počas 10 rokov, vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Váš súhlas môžete kedykoľvek odvolať, pričom to nebude mať vplyv na zákonnosť spracúvania údajov pred odvolaním súhlasu.

Špecifikácia
Kov:
CuNi
Zušľachtenie:
rýdze Fairmined zlato 999/1000
Kolorovanie:
nanesená aplikace
Priemer medailí v sade:
38,61 mm
Hmotnosť medailí v sade:
28,70 g
Kvalita:
BU
Rok emisie:
2022
Limitácia:
4 999 ks
DARČEK:
výročná eurobankovka