Pripomeňme si 60. výročie vydania bankovky, ktorú si zvolil ľud

Strieborná medaila s motívom legendárnej 100 Kčs z roku 1961

Dovoľte, aby sme Vám predstavili túto unikátnu limitovanú novinku, ktorá najnovšie patrí do ponuky Národnej Pokladnice a sme na ňu patrične hrdí. Jedná sa o úplne novú špecifikáciu, ktorá nemá obdoby!

Medaila s motívom bankovky, ktorú si zvolil ľud oslavuje 60. výročie od vydania a my ho oslavujeme v rýdzom striebre 999/1000 v nepatričnom rozmere v tvare bankovky 100 x 50 mm s hmotnosťou 155,5 gramov, ktorá zodpovedá 5 trójskym unciam.

  • Na averznej strane je zobrazený pár hutníka a roľníčky, nominálna hodnota a označenie limitácie medaile
  • Reverzná strana poskytuje jedinečný pohľad na „zelené Hradčany“, ako znel ľudový názov pre „zelenú stovku“

Jedinečnosť pamätnej ponuky je zdôraznená unikátnym číslom, ktoré sa nachádza v ľavom hornom rohu na averznej strane medaile, ktoré súčasne potvrdzuje veľmi prísnu limitáciu. Pre tento numizmat sme sa rozhodli dať číslovanie priamo na averz medaily, aby bolo dobre viditeľné a vy ste si ho nemuseli overovať zložitým otváraním akrylovej kapsule.

Rezerváciou získate:

  • 155,5 gramov rýdzeho striebra 999/1000
  • Striktnú limitáciu len 150 kusov pre celý svet
  • Individuálne číslovanie priamo na medaile
  • Špeciálny výstavný rám vrátane Certifikátu autentickosti
  • 100 Kčs z roku 1961 ZDARMA!

Keďže chceme aby ste tento klenot mohli mať neustále na očiach, vybrali sme preňho aj špeciálnu kapsulu, ktorá ukrýva okrem iného aj Certifikát autentickosti k tejto striebornej medaile, ale aj DARČEK v podobe historickej 100 korunovej bankovky, podľa ktorej naša medaila vznikla.

Príbeh legendárnej československej stokorunáčky sa pomaly začal písať na prelome februára a marca roku 1959, kedy sa ministerstvo financií rozhodlo, po dlhodobých peripetiách, vypísať novú súťaž. V zadaní námetu súťaže bolo uvedené, že na lícnej strane bankovky by sa mal objaviť figurálny obrazec roľníkov a robotníkov v oslobodenom štáte budujúc socializmus. Námetom rubovej strany mal byť pohľad na Prahu alebo niektoré priemyselné mesto.

Celkom do súťaže dorazilo 38 návrhov, avšak žiadny z nich nebol porotou vyhlásený za víťazný. A tak sa s výberom o najlepší návrh obrátila na verejnosť. V januári roku 1960 vo dvorane Štátnej banky československej prebiehala výstava všetkých návrhov, ku ktorým sa mohli vyjadriť aj robotníci vybraných tovární. Námet pána Heřmana sa stretol s nečakaným úspechom a československý ľud sa tak rozhodol pre jeho stvárnenie bankovky.

Stokorunáčka sa začala tlačiť v roku 1961 a nasledujúci rok sa dostala do obehu, v ktorom vydržala až do augusta 1993, čím sa stala najdlhšie platnou bankovkou v novodobej histórii. Stala sa nemým svedkom mnohých významných historických udalostí, ako bolo Pražská jar, normalizácia, Zamatová revolúcia či rozpad spoločného štátu.

Podľa rozprávania sa stala modelom pánovi Heřmanovi jeho manželka, ktorá mala v čase kresby 32 rokov, a ktorá bola predlohou pre obraz družstevníčky so šatkou, ktorá nesie v podpazuší snop obilia. Meno muža, ktorý sa zhostil úlohy hutníka, sa nikde bohužiaľ oficiálne neuvádza. Bankovka mala pôvodne navrhnutú hnedú farbu. Tá sa však v posledných úpravách pred tlačou zmenila na zelenú.

Rubová čiže reverzná strana poskytuje jedinečný pohľad na Hradčany. "Zelená stovka", získala rad verejných uznaní. Uznávaný expert a kurátor moderných peňazí v Britskom múzeu Thomas Hockenhull ju v rebríčku najlepších bankoviek sveta zaradil na štvrté miesto.

Áno, objednávam si striebornú medailu s motívom Československej 100 korunovej bankovky za cenu € 790 (+ 4,99 € poštovné a balné). Teraz neposielam žiadne peniaze. Pokiaľ bude moja rezervácia prijatá, bude mi najneskôr do 14 dní odoslaná poštou zásielka na moju adresu. Peniaze nezasielam dopredu, medaila bude hradená pri odbere dobierky poštovnému doručovateľovi. Nepodstupujem tým žiadne riziko, medailu môžem vrátiť do 14 dní od doručenia zásielky. V takom prípade mi Národná Pokladnica s.r.o. vráti čiastku, za ktorú bola medaila zakúpená. Súčasťou zásielky bude aj Certifikát autentickosti a elegantné balenie. Doručenie a platba budú realizované prostredníctvom dobierkovej zásielky Slovenskej pošty.

Ponuka platí do vypredania zásob. Kompletné obchodné podmienky nájdete na www.narodnapokladnica.sk. Ako náš existujúci zákazník ste boli informovaní o spracúvaní Vašich osobných údajov našou spoločnosťou. Úplná informácia o spracúvaní osobných údajov je dostupná na www.narodnapokladnica.sk/osobne-udaje a v našich všeobecných obchodných podmienkach.

Národná Pokladnica pôsobí plne v súlade so všetkými predpismi pre predaj tovaru na diaľku. Pokiaľ si chcete tovar objednať, musíte byť starší ako 18 rokov. Predmetom Vašej objednávky je výhradne tu ponúkaný tovar. Tovar expedujeme najneskôr do 30 dní po prijatí objednávky. Produkt bude odoslaný v dokonalom novom stave, pokiaľ nie je uvedené inak (napr. historické či použité vzácne mince). Každú zásielku nám môžete prostredníctvom Slovenskej pošty a.s. zaslať späť. V prípade vrátenia už uhradenej zásielky Vám vrátime uhradenú fakturovanú čiastku v priebehu 30 dní. Reklamácie môžete podať písomne na adresu predávajúceho, emailom alebo telefonicky na zákazníckej linke. Postup riešenia pri reklamácii je popísaný na www.narodnapokladnica.sk.

Osobné údaje označené hviezdičkou* sú nevyhnutné na uzavretie a plnenie zmluvy o kúpe tovaru. Máme tiež záujem zasielať Vám ponuky našich tovarov (priamy marketing) vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Na vnútorné administratívne účely skupiny Samlerhuset, do ktorej Národná pokladnica, s.r.o. patrí, môžeme Vaše údaje zdieľať s ďalšími spoločnosťami v tejto skupine. Osobné údaje spracúvame prostredníctvom externých poskytovateľov služieb (sprostredkovateľov). Vaše osobné údaje môžu byť poskytnuté aj ďalším subjektom, napr. banke, súdom, daňovému úradu a pod. Máte právo požadovať od nás prístup k Vašim osobným údajom, ich opravu, vymazanie alebo obmedzenie ich spracúvania a ich prenos k inému prevádzkovateľovi. Máte právo namietať proti spracúvaniu údajov na účel priameho marketingu, profilovania a zdieľania údajov v skupine Samlerhuset. Akékoľvek otázky alebo námietky nám môžete oznámiť písomne, e-mailom alebo telefonicky. Máte tiež právo podať sťažnosť na Úrad na ochranu osobných údajov. Úplná informácia o spracúvaní osobných údajov je dostupná na www.narodnapokladnica.sk/osobne-udaje ako aj v našich všeobecných obchodných podmienkach, a týmto potvrdzujete, že ste sa s ňou oboznámili. Tiež potvrdzujete, že máte najmenej 18 rokov.

V prípade poskytnutia e-mailovej adresy (dobrovoľné) Vám môžu byť zasielané ponuky a obchodné informácie prostredníctvom elektronickej komunikácie. Ak o ponuky nebudete mať viac záujem, stačí nám to oznámiť.

Vyplnením telefónneho čísla dobrovoľne súhlasíte, že Vás môžeme telefonicky kontaktovať s ponukou našich tovarov počas 10 rokov, vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Váš súhlas môžete kedykoľvek odvolať, pričom to nebude mať vplyv na zákonnosť spracúvania údajov pred odvolaním súhlasu.

Špecifikácia
Kov:
Rydze striebro 999/1000
Priemer:
100 x 50 mm
Hmotnosť:
155,5 g = 5 oz
Kvalita:
Proof
Nominálna hodnota:
Proof
Rok emisie:
2021
Číslovánie:
Individuální číslování na medaili
Limitácia:
150 kusov