Bankovka v nominálnej hodnote 10 Kčs bola ikonickým platidlom Československa. Prvýkrát bola vydaná v roku 1960 a bola v obehu až do roku 1993. Aj napriek tomu zostáva táto bankovka dôležitou súčasťou našej histórie a je dôležitým historickým artefaktom, ktorý pripomína vtedajšiu éru spoločného Československa.

My sme sa túto legendárnu bankovku zvanú Dievčatá so šatkami rozhodli zvečniť na unikátnu medailu z 5 uncí rýdzeho striebra 999/1000. Medaila je spracovaná v najvyššej kvalite razby a sa teší atypickému obdĺžnikovitému tvaru s úctyhodnými rozmermi 100 x 50 mm. Limitácia tejto pamätnej medaily je celosvetovo veľmi nízka - bolo vyrazených iba 149 kusov. Limitáciu potvrdzuje individuálne číslovanie.

Reverzná strana poskytuje pohľad na oravskú priehradu. Orava bola totiž domovom ako dievčat, tak aj výtvarníčky Medveckej.


Averz medaily predstavuje dve dievčatá so šatkami. Dievča so šatkou na hlave (Margita) malo znázorňovať starú Oravu a dievča v pionierskej šatke (Marta) novú dobu. Zaujímavosťou, ktorú si málokto všimne, je, že Marta na kresbe v ruke drží štetec, s ktorým opeľuje kvety. Do pozadia maliarka umiestnila budovu továrne.

Pamätná medaila, vyobrazujúca legendárnu československú bankovku, je uložená vrátane Certifikátu autentickosti vo výstavnej kazete.

Objednávkou získate:

  • 5 uncí rýdzeho striebra 999/1000
  • Unikátne rozmery medaily
  • Individuálne číslovanie
  • Výstavnú kazetu spoločne s Certifikátom autentickosti

Táto jedinečná pamätná medaila je striktne limitovaná iba 149 kusmi celosvetovo, preto je tiež opatrená individuálnym číslovaním!

Predlohou dievčat z bankovky boli reálne postavy - kamarátky Marta Lasmonová a Margita Mešková. Tváre dvoch priateliek sa v peňaženkách Čechoslovákov objavovali od roku 1961, v ktorom bola táto bankovka uvedená do obehu, až do roku 1988. Vtedy deväťročné dievčatká si na dizajn bankovky vybrala slovenská akademická maliarka Mária Medvecká. Dievčatá sa hrávali na dvore, kde mala umelkyňa ateliér a tam ich tiež prvýkrát oslovila.

Stať sa modelom bolo pre obe dievčatá najprv vítaným dobrodružstvom, pretože sa tak neraz vyhli vyučovaniu. Dlhé hodiny nehybného státia však čoskoro začalo dievčatká nudiť. Aby si maliarka udržala ich pozornosť, dávala im sladkosti aj malý honorár v podobe drobných mincí. Práca na dizajne bankovky zabrala výtvarníčku takmer dva roky.

Áno, objednávam si pamätnú striebornú medailu Bankovka 10 Kčs z roku 1960 za cenu 799 € (+ 4,99  poštovné a balné). Cenu medaily je možné uhradiť naraz alebo vo forme 4 bezúročných mesačných splátok, 4 x 199,75 € (+ 4,99 € poštovné a balné).Nepodstupujem tým žiadne riziko, medailu môžem vrátiť do 14 dní od doručenia zásielky. Pokiaľ bude moja rezervácia prijatá, bude mi najneskôr do 14 dní odoslaná poštou zásielka na moju adresu. Súčasťou zásielky bude aj Certifikát autentickosti. Doručenie a platba budú realizované prostredníctvom dobierkovej zásielky Slovenskej pošty.

Táto ponuka je platná do vypredania zásob. Máte právo kedykoľvek ukončiť objednávku a nechať odstrániť svoje údaje z rezervačného zoznamu. Národná Pokladnica, s. r. o. si vyhradzuje právo zvýšiť čiastku poštovného a balného za podmienok uvedených vo Všeobecných obchodných podmienkach. Národná Pokladnica, s. r. o. vylučuje prijatie ponuky s dodatkom alebo odchýlkou v zmysle ustanovenia § 44 ods. 2 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov. Všeobecné obchodné podmienky Národnej Pokladnice, s. r. o. nájdete na www.narodnapokladnica.sk.

Národná Pokladnica pôsobí plne v súlade so všetkými predpismi pre predaj tovaru na diaľku. Pokiaľ si chcete tovar objednať, musíte byť starší ako 18 rokov. Predmetom Vašej objednávky je výhradne tu ponúkaný tovar. Tovar expedujeme najneskôr do 30 dní po prijatí objednávky. Produkt bude odoslaný v dokonalom novom stave, pokiaľ nie je uvedené inak (napr. historické či použité vzácne mince). Každú zásielku nám môžete prostredníctvom Slovenskej pošty a.s. zaslať späť. V prípade vrátenia už uhradenej zásielky Vám vrátime uhradenú fakturovanú čiastku v priebehu 30 dní. Reklamácie môžete podať písomne na adresu predávajúceho, emailom alebo telefonicky na zákazníckej linke. Postup riešenia pri reklamácii je popísaný na www.narodnapokladnica.sk.

Osobné údaje označené hviezdičkou* sú nevyhnutné na uzavretie a plnenie zmluvy o kúpe tovaru. Máme tiež záujem zasielať Vám ponuky našich tovarov (priamy marketing) vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Na vnútorné administratívne účely skupiny Samlerhuset, do ktorej Národná pokladnica, s.r.o. patrí, môžeme Vaše údaje zdieľať s ďalšími spoločnosťami v tejto skupine. Osobné údaje spracúvame prostredníctvom externých poskytovateľov služieb (sprostredkovateľov). Vaše osobné údaje môžu byť poskytnuté aj ďalším subjektom, napr. banke, súdom, daňovému úradu a pod. Máte právo požadovať od nás prístup k Vašim osobným údajom, ich opravu, vymazanie alebo obmedzenie ich spracúvania a ich prenos k inému prevádzkovateľovi. Máte právo namietať proti spracúvaniu údajov na účel priameho marketingu, profilovania a zdieľania údajov v skupine Samlerhuset. Akékoľvek otázky alebo námietky nám môžete oznámiť písomne, e-mailom alebo telefonicky. Máte tiež právo podať sťažnosť na Úrad na ochranu osobných údajov. Úplná informácia o spracúvaní osobných údajov je dostupná na www.narodnapokladnica.sk/osobne-udaje ako aj v našich všeobecných obchodných podmienkach, a týmto potvrdzujete, že ste sa s ňou oboznámili. Tiež potvrdzujete, že máte najmenej 18 rokov.

V prípade poskytnutia e-mailovej adresy (dobrovoľné) Vám môžu byť zasielané ponuky a obchodné informácie prostredníctvom elektronickej komunikácie. Ak o ponuky nebudete mať viac záujem, stačí nám to oznámiť.

Vyplnením telefónneho čísla dobrovoľne súhlasíte, že Vás môžeme telefonicky kontaktovať s ponukou našich tovarov počas 10 rokov, vrátane na základe profilovania Vášho nákupného správania. Váš súhlas môžete kedykoľvek odvolať, pričom to nebude mať vplyv na zákonnosť spracúvania údajov pred odvolaním súhlasu.

Špecifikácia
Kov:
Striebro 999/1000
Hmotnosť:
155,50 g
Rozmery:
100 x 50 mm
Kvalita:
Proof
Rok emisie:
2023
Limitácia:
149 kusov celosvetovo