Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sú každoročným vrcholom a zároveň záverom hokejovej sezóny. Na šampionáte sa predstaví celkom 16 tímov, ktoré medzi sebou zabojujú o cenné kovy. Zaujímavosťou je, že sa tohtoročný šampionát odohráva v dvoch krajinách, a to vo fínskom Tampere a lotyšskej Rige. Národná Pokladnica na pamiatku tejto mimoriadnej a Slovákmi obľúbenej športovej udalosti vydala pamätnú medailu v puku!

Unikát – medaila v puku ako pripomienka na MS v ľadovom hokeji 2023!

Oficiálné pamätné medaily IIHF v pravom hokejovom puku zušľachtené rýdzim striebrom

Práve prežívame hokejový sviatok. Konajú sa už 86. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktorých súčasťou je aj slovenská reprezentácia. Národná Pokladnica vydala na pamiatku tejto mimoriadnej udalosti vskutku tematický numizmat. Medaily, ktorých dizajn bol vytvorený v spolupráci s IIHF, a ktoré sú vsadené do pravého hokejového puku!

Puk nesie na svojej averznej a reverznej strane pamätné medaily, ktoré symbolizujú tohtoročné usporiadateľské krajiny. 

Obe medaily sú spracované v obľúbenej kvalite Antique Finish a zušľachtené rýdzim striebrom 999/1000. Puk sa pýši limitáciou iba 2023 kusov a je možné ho získať iba v Národnej Pokladnici!

Pre viac informácií o puku navštívte: PAMÄTNÉ MEDAILY V PUKU

Pohľad do histórie

Ľadový hokej dodnes patrí na Slovensku k jedným z najsledovanejších športov. Jeho počiatky na Slovensku siahajú do roku 1920. Po majstrovstvách Európy, ktoré sa konali vo Vysokých Tatrách, vznikla Slovenská župa kanadského hokeja, ktorá bola súčasťou Československého hokejového zväzu.

V tridsiatych rokoch vznikli zväzy a liga, ktorá združovala medzinárodné kluby. Zároveň sa v tomto období podarilo otvoriť prvý štadión s umelým ľadovým povrchom v Československu. Išlo o zimný štadión na Štvanici v Prahe, ktorý vznikol konkrétne v roku 1932. Už v nasledujúcom roku bol miestom konania hokejových majstrovstiev sveta a československý tím na nich získal 3. miesto.

Po druhej svetovej vojne došlo k opätovnému spojeniu českých a slovenských klubov a Praha bola v roku 1947 opäť dejiskom majstrovstiev sveta.

Jeden z najtragickejších okamihov v československých hokejových dejinách sa odohral v roku 1948, kedy pri ceste na prípravný turnaj z Paríža do Londýna spadlo lietadlo so šiestimi československými hokejistami nad kanálom La Manche.

50. roky sa niesli v duchu strachu, keď režim z obavy z emigrácie hráčov rozhodol, že sa československí hokejisti nebudú zúčastňovať majstrovstiev sveta. Bolo to tak nielen v roku 1950, kedy došlo k zatýkaniu časti reprezentácie, ale aj v roku 1951 či 1953, keď hráči museli držať smútok za smrť Klementa Gottwalda.

V 60. rokoch tempo svetovému hokeju udávala sovietska zborná, ale národný tím bol v tesnom závese. Za dôležitý míľnik v 60. rokoch možno považovať aj rok 1963, kedy vznikla Slovenská národná hokejová liga (SNHL). V nešťastnom roku 1969 sa v Československu mali odohrávať dlho očakávané majstrovstvá, ktoré však z politických dôvodov boli postúpené Švédsku.

Hokej sa aj v nasledujúcich rokoch stal akousi cestou, ako sa postaviť Sovietskemu zväzu a svojím spôsobom národ stmeľoval.

Plody úspechu začal československý hokej žať v priebehu 70. rokov. V tejto dobe dokonca niekoľko popredných hokejových hráčov emigrovalo do zahraničia, aby skúsili svoje šťastie v NHL.

Masívny odliv hráčov nastal aj po novembri 1989, prevažne do NHL. O pár rokov neskôr došlo aj k rozdeleniu Československa, čo logicky vyústilo aj do rozdelenia československej reprezentácie.

Počas svojej existencie bol československý hokejový tím na 16 olympijských hrách, z ktorých domov priviezol 8 medailí – 4 strieborné a 4 bronzové. Zúčastnil sa 43 majstrovstiev sveta, kde sa umiestnil 6x na prvom mieste, 10x na druhom a 14x na treťom mieste.

Po rozdelení Československa ustanovila Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) za elitný tím Česko. Slovensko tak muselo začať bojovať o postup medzi najlepšie tímy sveta na šampionátoch nižšej kategórie.

V 90. rokoch vyhralo samostatné Slovensko najprv hokejovú C-kategóriu, a to konkrétne v roku 1994. O rok neskôr už obsadilo 1. miesto v B-kategórii a zaradilo sa tak medzi hokejovú elitu.

Oficiálné pamätné medaily IIHF v pravom hokejovom puku zušľachtené rýdzim striebrom

Historickým momentom pre Slovensko bol rok 1996, kedy sa slovenská hokejová reprezentácia prvýkrát predstavila v A-kategórii na MS vo Viedni a obsadila 10. miesto.

Vstup do nového tisícročia sa niesol v znamení striebornej medaily z Petrohradu a v roku 2002 titulom majstrov sveta, kedy v Göteborgu vyhrali nad Ruskom 4:3. Isté zadosťučinenie priniesol rok 2003, kedy slovenskí hokejisti zvíťazili na MS v Helsinkách nad Čechmi a získali bronzové medaily.

V rokoch nasledujúcich tím zažíval úspechy, aj menej šťastné obdobia. To všetko však vyvrcholilo v roku 2022. Hoci nešlo o majstrovstvá sveta, ale o Zimné olympijské hry v Pekingu, úspech to bol doslova neuveriteľný a pre slovenský hokej prelomový. Slovenská reprezentácia tu získala bronzové medaily a potvrdila svetu, že patrí medzi hokejovú elitu.